Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 270

Jarek Kosiaty

.Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych


Artykuły

Dziś polecam ciekawy wywiad z Michałem Sobolewskim, profesorem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, znakomitym informatykiem pracującym w USA i Polsce. Od 1976 do 2012 roku był związany z Ireną Jarocką. Mają córkę Monikę.

“- Mieliśmy bardzo szczęśliwe życie, ale gdy ono się urwało, pozostał ogromny żal: “Dlaczego już? Dlaczego tak się stało?”. Wydaje się nam, że mamy jeszcze tyle czasu, że tyle jeszcze możemy zrobić. Aż tu nagle przychodzi śmierć. Ta myśl wciąż do mnie powraca.

Zwłaszcza że w domu wszędzie jest Irena. Jej płyty, nagrody muzyczne, pamiątki, które przywoziliśmy ze wspólnych podróży. Wszystkie te przedmioty kojarzą mi się z nią i potęgują jej brak. Psycholog powiedział mi, że gdy jest się z drugą sobą tak blisko, to żal po jej stracie pozostaje co najmniej przez pięć lat. Tyle czasu potrzeba, by się z tym pogodzić…”

Cały wywiad tutaj

Piosenki

Irena Jarocka była polską piosenkarką i aktorką (ur. 18 sierpnia 1946 w Srebrnej Górze, zm. 21 stycznia 2012 w Warszawie). Jej ojciec miał problem alkoholowy. Współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Koncertowała w kraju i za granicą: w Niemczech, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii, Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, Francji oraz w ośrodkach polonijnych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zmarła w wieku 66 lat z powodu złośliwego nowotworu (glejaka mózgu), w jednym z warszawskich szpitali.

Moją ulubioną piosenką Ireny Jarockiej jest “Wymyśliłam Cię”:

Trwają jeszcze wakacje, polecam zatem również inną, piękną piosenkę w wykonaniu Ireny Jarockiej – “Motylem jestem”:

Rocznica

24 sierpnia minęła 75. rocznica urodzin Michaela Jarre’a. Jean-Michel André Jarre Pejot, znany bardziej jako Jean-Michel Jarre przyszedł na świat 24 sierpnia 1948 roku w Lyonie. To francuski kompozytor, performer i producent muzyczny, pionier muzyki elektronicznej, ambientu i new age, znany również z organizowania koncertów-spektakli, wykorzystujący na wielką skalę efekty świetlne, pokazy laserowe i sztuczne ognie. 

Matka Jarre’a była bohaterką ruchu oporu z czasów II wojny światowej oraz więźniarką obozu w Ravensbrück. Mały Jarre z muzyką miał do czynienia od najmłodszych lat – jego ojciec i dziadek byli muzykami, on sam pobierał lekcje gry na fortepianie, obserwował ulicznych wykonawców czy muzyków jazzowych. Grał na gitarze w zespole, ale na jego styl muzyczny największy wpływ miał prawdopodobnie Pierre Schaeffer. Jego pierwszym międzynarodowym sukcesem był album “Oxygène” z 1976 roku, nagrany w domowym studiu. W 1978 roku ukazał się album “Équinoxe”, utrzymany w podobnym stylu, który ugruntował popularność Jarre’a. Koncert na Place de la Concorde w Paryżu z 1979 roku, wysłuchany przez ponad milion osób, ustanowił rekord (odnotowany w księdze rekordów Guinnessa), który Jarre pobił później jeszcze trzykrotnie. Do 2004 roku artysta sprzedał około 80 mln swoich albumów. 

26 sierpnia 2005 roku Jarre wystąpił na terenie Stoczni Gdańskiej w Polsce w ramach obchodów 25-lecia powstania „Solidarności”. Koncert, nazwany “Przestrzeń Wolności 2005”, rozpoczął Stanisław Soyka. Jarre wykonał m.in. własną aranżację utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego (wspólnie z gdańskim chórem uniwersyteckim). Jeden z utworów został zadedykowany Janowi Pawłowi II. Występ obejrzało na żywo ok. 170 tys. osób.

Polecam jeden z najbardziej znanych utworów Jarre’a: “Fourth Rendez-Vous”

Ciekawostki medyczne

Gaz rozweselający może być niebezpieczny dla zdrowia

Nadużywanie gazu rozweselającego uszkadza układ nerwowy – ostrzegają naukowcy. Dochodzi do spadku stężenia witaminy B12, a przez to do zniszczeń w rdzeniu kręgowym, nerwach obwodowych, a nawet do zmian w zachowaniu. Tlenek azotu, popularnie zwany gazem rozweselającym, stosowany jest nie tylko w anestezjologii. Tego niedrogiego i szybko działającego środka nierzadko używają osoby, które po prostu chcą się odurzyć – zwracają uwagę naukowcy z University of Toronto. Według Global Drug Survey z 2021 roku aż 10 proc. respondentów wskazało, że używało tej substancji w minionym roku. 

Ostrzeżenie

Świat bez autorytetów, nadchodzi sztuczna inteligencja (wywiad)

„W najbliższym czasie czeka rewolucja, na którą nie jesteśmy gotowi: generowanie treści unikatowych za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Awatary będą wypowiadały się na coraz więcej tematów, także medycznych i niestety będą też rozsiewały dezinformację. Dlatego musimy być coraz bardziej krytyczni” – uważa prof. Dariusz Jemielniak, badacz dezinformacji z Akademii Leona Koźmińskiego, który razem z innymi naukowcami powołał do życia projekt MEDfake.

Na zakończenie – naćpane rekiny

Naukowcy obserwujący rekiny na Morzu Karaibskim odnotowali dziwne zachowanie tych zwierząt. Przypuszczają, że nieskoordynowane ruchy drapieżników, to efekt pożerania przez nie paczek z kokainą wyrzucanych z łodzi przemytników. Z badań biologów Toma Hirda i Tracy Fanary wynika, że część rekinów pływających w rejonie wysp Florida Keys może być już uzależniona od kokainy lub innych substancji psychoaktywnych, których wysokie stężenie notowane jest u brzegów Florydy. Wśród obecnych w wodzie substancji potwierdzili m.in. metamfetaminę oraz ketaminę. Podczas obserwacji rekinów badacze odnaleźli u brzegów Florida Keys puste opakowania, w których wcześniej znajdowała się kokaina. Skąd pochodziła? W obawie przed zatrzymaniem przemytnicy wolą wyrzucić ładunek narkotyków do Morza Karaibskiego niż dać się złapać na gorącym uczynku.

Miłych, dobrych snów…

Jarek Kosiaty

Listy z krainy snów – http://www.wiersze.co

Wszyskie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.