Uncategorized

Ciekawe artykuly zebral Adam Mer


Magdalena Smoczyńska, psycholożka i językoznawczyni, emerytowana profesorka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Instytutu Badań Edukacyjnych i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, od 5 lat prowadzi badania nad losami około setki dzieci ocalałych z Zagłady, które latem 1945 roku trafiły do dwóch żydowskich domów …

Wiecej TUTAJ

Wiecej TUTAJ

Słynny niemiecki historyk dokonuje przenikliwej analizy ogólnoeuropejskiej wrogości wobec Żydów.

Wiecej TUTAJ

“Szata i topór należąca do Giovanniego Battista Bugattiego, oficjalnego kata Państwa Kościelnego w latach 1796-1865. Łącznie dokonał 516 egzekucji …

Wiecej TUTAJ

Spośród amerykańskich muzyków XX wieku największy międzynarodowy sukces osiągnęli George Gershwin i Leonard Bernstein. Obaj mieli korzenie żydowskie. Obaj komponowali muzykę łączącą klasykę z jazzem i popem. Obaj byli świetnymi pianistami, ale Bernstein dodatkowo działał jako dyrygent, pedagog, popularyzator i organizator życia muzycznego, publicysta i wydawca, aktywista społeczny. Po prostu człowiek-instytucja.

Wiecej TUTAJ

Piernik mógł funkcjonować jako przekąska, jako podarunek, jako ozdoba, jako lekarstwo. Przypisywano mu na przykład właściwości wpływające pozytywnie na trawienie. Poza tym był stosowany na odparzenia, a maczany w winie miał wzmacniać i rozgrzewać. Zresztą dziś pierniki szczególnie kojarzą nam się z okresem jesienno-zimowym. W niektórych miejscach tylko wtedy są produkowane i sprzedawane. W Toruniu są natomiast obecne przez cały rok – mówi Anna Kornelia Jędrzejewska, piernikarka, kustoszka Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika.

Wiecej TUTAJ

.. irańska marynarka wojenna ustanowiła już dowództwa na Oceanie Indyjskim, Atlantyckim i Spokojnym w ramach geostrategicznej perspektywy rewolucji islamskiej i jej wysiłków zmierzających do rozszerzenia obecności i wpływów Iranu poza Zatokę Perską, szczególnie w stosunku do Europy i USA.

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.