
O napadach na rabczański sierociniec w 1945 roku
Magdalena Smoczyńska, psycholożka i językoznawczyni, emerytowana profesorka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Instytutu Badań Edukacyjnych i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, od 5 lat prowadzi badania nad losami około setki dzieci ocalałych z Zagłady, które latem 1945 roku trafiły do dwóch żydowskich domów …
Wiecej TUTAJ
PROGRAM
20. FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA 2023
Wiecej TUTAJ
Europa przeciwko Żydom 1880–1945
Słynny niemiecki historyk dokonuje przenikliwej analizy ogólnoeuropejskiej wrogości wobec Żydów.
Wiecej TUTAJ
Szata i topór należąca do Giovanniego Battista Bugattiego
“Szata i topór należąca do Giovanniego Battista Bugattiego, oficjalnego kata Państwa Kościelnego w latach 1796-1865. Łącznie dokonał 516 egzekucji …
Wiecej TUTAJ
25 sierpnia 1918 roku urodził się Leonard Bernstein
Spośród amerykańskich muzyków XX wieku największy międzynarodowy sukces osiągnęli George Gershwin i Leonard Bernstein. Obaj mieli korzenie żydowskie. Obaj komponowali muzykę łączącą klasykę z jazzem i popem. Obaj byli świetnymi pianistami, ale Bernstein dodatkowo działał jako dyrygent, pedagog, popularyzator i organizator życia muzycznego, publicysta i wydawca, aktywista społeczny. Po prostu człowiek-instytucja.
Wiecej TUTAJ
Długa historia toruńskiego piernika
Piernik mógł funkcjonować jako przekąska, jako podarunek, jako ozdoba, jako lekarstwo. Przypisywano mu na przykład właściwości wpływające pozytywnie na trawienie. Poza tym był stosowany na odparzenia, a maczany w winie miał wzmacniać i rozgrzewać. Zresztą dziś pierniki szczególnie kojarzą nam się z okresem jesienno-zimowym. W niektórych miejscach tylko wtedy są produkowane i sprzedawane. W Toruniu są natomiast obecne przez cały rok – mówi Anna Kornelia Jędrzejewska, piernikarka, kustoszka Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika.
Wiecej TUTAJ
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”
.. irańska marynarka wojenna ustanowiła już dowództwa na Oceanie Indyjskim, Atlantyckim i Spokojnym w ramach geostrategicznej perspektywy rewolucji islamskiej i jej wysiłków zmierzających do rozszerzenia obecności i wpływów Iranu poza Zatokę Perską, szczególnie w stosunku do Europy i USA.
Wiecej TUTAJ
Kategorie: Uncategorized