Uncategorized

SZWECJA. Seminarium korczakowskie

W Szwedzkim Instytucie Filmowym Wydział Konsularny Ambasady RP oraz Wydawnictwo Polonica zorganizowali w Sztokholmie w dniu 20 października 2012 r. seminarium korczakowskie, w którym uczestniczyło około 150 osób.

 Seminarium obejmowało prezentację i promocję książki Michała Wróblewskiego „Z Korczakiem przez życie” oraz projekcję filmu „Korczak” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

 W części panelowej odbyła się prezentacja i promocja książki Michała Wróblewskiego „Z Korczakiem przez życie”. W wydarzeniu udział wzięli m.in. synowie M. Wróblewskiego: Gabriel i Marian. Małgorzata Pieczyńska, polska aktorka, przeczytała list Pierwszej Damy, Anny Komorowskiej, patrona edycji „Z Korczakiem przez życie” skierowany do uczestników spotkania. W trakcie panelu Piotr Cegielski przedstawił historię wydania książki. Ponadto redaktor Marek Dubiński omówił znaczenie książki M. Wróblewskiego i odniósł się do Roku Korczakowskiego 2012. Z kolei Dyrektor W. Federowicz odczytał list od senatora Marka Borowskiego wraz z pozdrowieniami od Marszałka Senatu RP B. Borusewicza. Podczas spotkania Gabriel Wróblewski zapoznał zgromadzonych z listem od Gerszona Mandelbauma, wychowanka Michała Wróblewskiego i Janusza Korczaka. Głos zabrała również publiczność zgromadzona na sali, m.in. Katarzyna Gruber, była szefowa działu slawistyki Biblioteki Noblowskiej, Elżbieta Gieysztor, Jerzy Śladkowski, polski reżyser-dokumentalista.

Na zamknięcie panelu Małgorzata Pieczyńska przeczytała wiersz ks. J. Twardowskiego o Korczaku:

„byłeś tak dobry, że wśród życia trudu

 tylko przez skromność nie czyniłeś cudu

 Byłeś Żydem, nie nosiłeś krzyża

 lecz ja ksiądz w pokorze się do Ciebie zbliżam

 Patrzę wzruszony na Twą fotografię

 Tak żyć i umierać jak Ty nie potrafię”.

 “Niewielu mogło pisać tak o Korczaku. Blisko, prosto, intymnie, o istocie jego talentu, metody i człowieczeństwa poprzez własne doświadczenie, życie. Dla mnie Michał Wróblewski był głównym źródłem wiedzy kiedy szykowałam się do scenariuszu o Korczaku. Z wielkim wzruszeniem przeczytałam po latach jego wspomnienia” Agnieszka Holland

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.