Uncategorized

ADAR cz.2

braun

Zosia Baraun

cropped-12401_372766541624_372764146624_4316281_7761944_n2.jpg

MIESIAC ADAR

Radosc Zydowska – najlepszy sposob na Depresje I na Bipolar Mood Disorders……

zosia

W poprzednim artykule duzo napislam o Radosci/Szczesciu/Powodzeniu itd.

 

Poniewaz jestem praktykujca Zydowka (nie pisze pobozna, bo tu chodzi o spelnienie jednej z najtrudniejszych MItzwot – Byc w Radosci Zawsze, Mitzva gdola lehiot be Sincha TAMID, powiedzial Rabi Nachman. Postaram sie przedstawic to pojecie ciaglej Radosci “ZAWSZE/STALE” w Chasydyzmie

 

Ale tak naprawde, codzinne zycie nie przynosi nam zadnych powodow do stalej Radosci,  wrecz przeciwnie!!!!!!!!!  Nasze codzienne życiejest  wypełnione problemami, zmartwieniami obawami itd. Jak splacimy czynsz za mieszkanie nasze? Dzieci? Co bedzie z smaochodem? Kogo zaprosic na obiad?

Lista nie ma końca!!!!!

Rebe Nachman naucza: Depresja jest tak jak ukąszenie węża (Likutey Moharan I, 189). Tak jak wąż uderza nagle, tak samo pojawia sie depresja. Nagle uderza!

A Czlowiek sie  zastanawia, jak można kiedykolwiek być szczęśliwym ponownie..

Ludzie myślą, że trudności są nieoczekiwane w życiu. Są zaskoczeni, gdy smutek przychodzi. Ale nawet jeśli ktoś miał żyć tysiąc lat, to on ma  jeszcze długą listę problemów czekających na niego. Kiedy jeden odchodzi, drugi jest na pewno w oczekiwaniu. To aksjomat życia!

Dlaczego więc jestesmy zaskoczeni, zdenerwowani,  gdy coś “nieoczekiwanego” dzieje się z nami? Nie jest nieoczekiwane. Co najmniej nie powinno.

Zawsze jest w ten sposób!!!!. Zawsze jest “coś innego” – coś, aby doprowadzić nas aż do głębi depresji!!!!

Rebe Nachman również nauczał, że depresja i inercja (bezwladnosc)  są synonimami. Prowadzą one do gniewu, braku tolerancji, i są głównym powodem, do niepowodzenia/fiaska/ obojetrnosci.  To cykl. Zdarzyło się coś niespodziewanego i denerwującego  Zly nastroj  i depresja, nadal łagodna, są na horyzoncie. Jesteśmy już mniej tolerancyjni co dzieje się dalej. Oczywiście spodziewamy tylko zlego. I to działa! W tym samym czasie,  zaczyna sie złość, czlowiek jest bardzije  przygnębiony i czuje się bardziej zniechęcony i apatyczny. „Wąż smutku” uderzył bez naszej  świadomosci , co się naprawdę zdarzyło.

Ale dlaczego jest depresja, smutek i cierpienie? Nasi mędrcy nauczają: Kto opłakuje Jerozolima będzie jeszcze Radosc  w jego Zyciu (Ta’anit 30b).

Bez odczuwania smutku i żałoby, nie ma dla nas sposóbu, aby docenić jego przeciwieństwo. Nie mamy nic do porownanian  z Naszym Szczesciem.

Dlatego musimy doświadczyć cierpienia. Tylko wtedy możemy poznać prawdziwy smak radości. A ponieważ  smutek i cierpienie są w kazdym zyciu, rebe Nachman wzywa nas do walki o Radosc

Musimy wykorzystać wszystkie nasze siły, aby osiągnąć Radosc i poczucie wewnetrznego Szczęścia, ponieważ tylko będąc szczęśliwi będziemy mieli sile do odwagi aby zwalczac nasze smutki i trudnosci i  pokonać je.

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. DZIEKI ZOSIU KOCHANA,
    NADAL RADZE ODRZUCAC PROZAC I CHODZIC NA CHASYDZKIE GRANIE – TO JEST BARDZIEJ EFEKTOWNE, MNIEJ KOSZTOWNE I W OGOLE ZADNYCH SIDE EFFECTS!
    SZABAT SZALOM ZOSIA

  2. Zosienko, to wiadome ze Wiara czyni Cuda
    Natomiast dla niewierzacych pozostaje chyba PROZAC…
    Caluski, Zosia Walfish

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.