Uncategorized

Rok Tuwima -Mroczne tajemnice domu Tuwima

Nadeslala Rita Sznuropatwa

rita Szuropatwa

– Tuwim od najmłodszych lat miał poczucie, że jest naznaczony – Piotr Matywiecki, autor biografii łódzkiego poety, obala mity jakie narosły wokół jednego z najważniejszych literatów międzywojnia.

Jak twierdzi gość Witolda Malesy, duży wpływ na twórczość Tuwima miała trudna sytuacja w jego domu rodzinnym: – Kiedy się czyta wiersze Tuwima można pomyśleć, że dorastał w kochającej się rodzinie, a przecież otoczenie, w którym się wychowywał było bardzo toksyczne – mówił Matywiecki. – Jego ojciec izolował się od rodziny, a matka groziła samobójstwem. Poczucie wyobcowania u Tuwima potęgowało jego znamię na twarzy, któremu matka przypisywała demoniczne pochodzenie – opowiadał autor książki “Twarz Tuwima”.

Także wśród rówieśników poeta nie mógł liczyć na zrozumienie: – Rodzice Tuwima zapisali go do rosyjskojęzycznej szkoły, z kolei jego koledzy uważali że interesowanie się kulturą zaborcy to zdrada – wyjaśniał gość Dwójki.

To właśnie w latach szkolnych Tuwim podjął pierwsze, początkowo nieudane próby poetyckie. – Na początku trochę grafomanił , ale szybko wyrobił swój własny styl – przyznaje Piotr Matywiecki.

Do wysłuchania obszernych fragmentów audycji zaprasza Witold Malesa.

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.