Uncategorized

Marek Hłasko: Starcy mogą odejść

Marek Hłasko. Fot. PAP/CAF-Motte

Nie było nigdy w Polsce pisarza tak uwielbianego jak Hłasko. Wspominano go latami. A potem wszystko się zawaliło: pisarz, który 14 stycznia skończyłby 80 lat, funkcjonuje w kulturze jak niegroźny, trochę uciążliwy staruszek.

Paweł, mój nieco starszy przyjaciel z młodości, lubił przy różnych okazjach wspominać, że pierwsze piwo w życiu wypił z Markiem Hłaską. Wyliczałem i nie bardzo mi się to wydawało prawdopodobne: gdy autor „Cmentarzy” na zawsze opuszczał Polskę, mój kolega miał ledwie sześć lat. Ale nigdy nie polemizowałem z Pawłem: był zdolnym poetą i malarzem. A cóż mogło w latach 70. stanowić lepszą legitymację dla młodego artysty lubującego się (jak wtedy większość z nas) w klimatach noir niż przypieczętowana alkoholem znajomość z Hłaską? Przecież nie do końca wykluczona: dziadek kolegi był poetą, o którym uczyli w podręcznikach; wujek – świetny malarz – to już z całą pewnością pijał z Hłaską.

W tamtych czasach strach było w Warszawie wsiąść do taksówki – zwłaszcza gdy człowiek był trochę podpity i coś mu się wypsnęło na temat własnych związków z literaturą. Co drugi taksiarz twierdził, że woził autora „Ósmego dnia tygodnia”, i serwował jedną z dyżurnych anegdot krążących na jego temat. Na szczycie rankingu były dwie. O tym, jak pisarz poturbował wiezione na saneczkach dziecko, które znalazło się w niewłaściwym miejscu i czasie: pomiędzy Hłaską a pewnym dziennikarzem, którego Hłasko zobaczył z daleka i zapragnął pobić. I wypowiedź samego Hłaski, wyjaśniającego swój pobyt na milicyjnym dołku: „Piłem spokojnie wódkę w Kameralnej, a milicjantowi na rogu Nowego Światu złamała się ręka”.

Pisarz po raz ostatni był widziany w Warszawie w odległym roku 1958. Ale ciągle był tu obecny; ba – miał w niej status na poły mitycznego bohatera ludowego

Pisarz po raz ostatni był widziany w Warszawie w odległym roku 1958. Ale ciągle był tu obecny; ba – miał w niej status na poły mitycznego bohatera ludowego. Nie było nigdy pisarza, który byłby tu tak uwielbiany. Trochę jak Elvis Presley, trochę jak James Dean z lekką domieszką Janosika. To bodajże Marek Nowakowski – w momencie debiutu niezbyt trafnie obwołany najzdolniejszym uczniem Hłaski – wspominał, że u szczytu popularności autora „Pętli” w warszawskich knajpach grasowały jego sobowtóry naciągające w ten sposób na wódkę.

Owszem, raz usłyszałem opinię wyłamującą się z tego chóru. – Tak, poznałem Hłaskę w Związku Literatów. Ale nie polubiłem go: był nieuprzejmy dla innych – twierdził mój rozmówca. Był pisarzem ledwo trzy lata młodszym od Hłaski, ale mającym szczyt swej – równie tragicznej – sławy dopiero przed sobą. Nazywał się Edward Stachura.

 

Nóż, szpic, motocykl

Miałem wtedy ten komfort, że nie musiałem żadnych związanych z Hłaską historii konfabulować, cały byłem z tej aury i miałem to na piśmie. W „Pięknych dwudziestoletnich”, wydanych w 1966 roku w Bibliotece „Kultury” i krążących prawie do końca PRL w charakterze owocu zakazanego. We fragmencie o swej współpracy z „Po prostu”, „najbardziej bojowym tygodnikiem” polskiej odwilży popaździernikowej, Hłasko poświęcił kilka wielce pochlebnych stron mojej matce, wiceszefowej tygodnika. Zgodnie z jego wersją, to ona de facto kierowała pismem i napędzała jego „bojowość”. A oprócz tego parokrotnie wyciągała pisarza z komisariatów i załatwiała mu odroczenie służby wojskowej (wciąż wisząca groźba tej służby była jednym z powodów, dla których Hłasce – po wyjeździe w 1958 – nie spieszyło się z powrotem do Polski). „Bratkowska wskoczyła na mnie jak szpic na garbatego” (za opublikowanie jednego z opowiadań u konkurencji) – już to jedno zdanie podnosiło moją wartość towarzyską o kilka punktów.

Mama jesienią 1981 r. – na kilka tygodni przed otrzymaniem drugiego w karierze (pierwszy był właśnie za „Po prostu”) i ostatecznego zakazu pracy w dziennikarstwie – opisała w tygodniku „Kulisy” inną sytuację: „Ostry koniec sprężynowego noża lekko wbity w blat poplamionego biurka. Trzonek rytmicznie się chwieje. Tak mógłby się zacząć kiczowaty film o Marku (…)”. [Ale ta] „scena jest prawdziwa. Piękny chłopak miał dwadzieścia dwa lata, biurko było moje, czas akcji lato 1956, miejsce Warszawa, Wiejska 17, redakcja »Po prostu«”.

Hłasko, skądinąd kierownik działu prozy w tej redakcji, tym razem przyszedł do roboty z nożem sprężynowym, by znaleźć i przykładnie ukarać tego redaktora, który mimo jego sprzeciwu zadecydował o druku opowiadania Kazimierza Brandysa „Obrona Grenady”. Opowiadania, które było sztandarowym przykładem modnej wówczas prozy rozliczeniowej, a w ocenie Hłaski – dowodem hipokryzji autora socrealistycznych „Obywateli”, który swój grzech apologii stalinizmu tłumaczył niewiedzą o zbrodniczym charakterze systemu.

Mediacje mojej mamy raz jeszcze przyniosły skutek, wbicie noża w jej biurko było znakiem rezygnacji z wykorzystania go wobec redaktora. Ale „najbardziej bojowy tygodnik” (który zresztą – takie były czasy! – nowe opowiadania Hłaski puszczał na czołówce, mimo że zasadniczo był pismem społeczno-politycznym) to tylko fragment hłaskowskiego wyposażenia, jakie wyniosłem z domu. Mama poznała przyszłego pisarza, gdy miał 12 lat, we Wrocławiu. Obie rodziny trafiły tam po wojennej tułaczce: moja ze Lwowa via okolice Krosna i Kraków; Hłasko z matką i nielubianym ojczymem z Warszawy przez Częstochowę. Hłasko lubił przychodzić do nich na podwórko: przyglądał się, jak starszy od niego o kilka lat młodszy brat mamy restauruje poniemiecki motocykl, kupiony na legendarnym placu Nankiera za akordeon.

To są fakty; zostały zapisane, a motocykl – obdarzony przez wujka imieniem Karl – sam jeszcze we wczesnym dzieciństwie widywałem na warszawskim Mokotowie. Reszta tej historii zakotwiczona jest jednak wyłącznie w moich klechdach rodzinnych, które dziś trudno zweryfikować. Wynika z nich, że ta znajomość nie była przypadkowa: wizyty Hłaski były efektem skarg, które mój dziadek słyszał od jego matki, niemogącej sobie poradzić z synem, skłonnym bardziej do rozróbek niż do nauki.

A czemu w ogóle te skargi trafiły do mojego dziadka? Przed wojną był jednym z dyrektorów w polsko-francuskim koncernie naftowym Małopolska, którego głównym szefem był inżynier Wiktor Hłasko. Dla dziadka – energicznie asymilującego się Żyda – stał się on nie tylko szefem, lecz i swego rodzaju personifikacją typowej polskości, ku której aspirował. W powojennym Wrocławiu – zanim odkryto jego dość naiwnie zakonspirowane plany ucieczki z rodziną na Zachód – dziadek pracował jako dyrektor Żeglugi Odrzańskiej. Tam spotkał matkę pisarza Marię Hłasko i doszukał się jakiegoś pokrewieństwa pomiędzy swym dawnym mistrzem a nieżyjącym od przedwojnia ojcem Marka. Chętnie pomógł kobiecie, która prócz wychowawczych miała także z synem kłopoty zdrowotne: Marek cierpiał w dzieciństwie na wielce frustrujące dla dorastającego chłopca (i przyszłego zdobywcy wielu kobiecych serc) wnętrostwo (niezstąpienie jądra). Czy nie było ono – żeby zabawić się w ulicznego psychoanalityka – jednym ze źródeł jego późniejszego pozowania na supermęskiego twardziela?

A kiedy ja dowiedziałem się o istnieniu kogoś takiego jak Marek Hłasko? Czy dopiero po Marcu ’68, gdy mamę wzywało SB? Puszczano jej tam – podobnie jak wielu innym osobom z tzw. środowiska – taśmę z męskim głosem i pytano, czy to głos Hłaski? Chciano żyjącego jeszcze pisarza „dopucować” do ciągnącego się od lat śledztwa w głośnej i do dziś niewyjaśnionej sprawie porwania i morderstwa w 1957 r. syna Bolesława Piaseckiego, przewodniczącego PAX (a przed wojną ONR-Falangi).

Nie, to musiało być sporo wcześniej. We wczesnej podstawówce kolega przekazał pozdrowienia dla mojej rodziny od pani, do której chodził z rodzicami na tzw. domowe obiady. Miała syna, podobno znanego pisarza. Więc natychmiast sprostowałem, że ten pisarz nie nazywa się Hejsko, tylko Hłasko.

Pierwszy z kilku tekstów o pisarstwie Hłaski napisałem, mając równo dwadzieścia lat. Ukazał się w miesięczniku „Nowy Wyraz” i był – obok tekstu Michała Komara – jednym z pierwszych wyłomów w PRL-owskim milczeniu o pisarzu, który blisko dwadzieścia lat wcześniej „wybrał wolność”, a 14 stycznia 1969 roku umarł w niemieckim Wiesbaden.

 

Niech zostanie na Powązkach

„Już w kilka lat po entuzjastycznie przyjętym debiucie krytyka zaczęła zarzucać pisarstwu Marka Hłaski schematyczny antyschematyzm. Czerpiąc obiema garściami z modnego wówczas (…) filmu noir (a prawdę powiedziawszy – kradnąc: postaci, sytuacje, pomysły, motywy fabularne) Hłasko stworzył swoisty negatyw powieści socrealistycznej. Tylko tam, gdzie u Fadiejewa na przykład było Dobro, u Hłaski pojawiało się Zło (…) Jako autorzy opowieści o realnym świecie zarówno Fadiejew, jak Hłasko są tak samo fałszywi (…) Hłasko, jak tylu innych nie przez przypadek zapomnianych autorów, ma swoje miejsce w historii polskiej literatury. Próba filmowej reanimacji jego prozy może doprowadzić jedynie do wyprowadzenia go z literackich Powązek”.

Już w kilka lat po entuzjastycznie przyjętym debiucie krytyka zaczęła zarzucać pisarstwu Marka Hłaski schematyczny antyschematyzm.

Mocno powiedziane, zwłaszcza jak na pismo urzędowe. Zacytowałem bowiem zeszłoroczną – niepodpisaną niestety – opinię uzasadniającą odmowę dofinansowania przez PISF filmu według znanej powieści Hłaski „Sowa, córka piekarza”. Autorem tak negatywnie zaopiniowanego scenariusza jest reżyser Andrzej Titkow, znany dokumentalista, „siedzący” od lat w Hłasce – w 1986 r. zrealizował poświęcony mu film „Piękny dwudziestoletni”. Scenariusza nie znam, jednak zawarte w tej opinii sądy o pisarstwie Hłaski są zastanawiające. Po pierwsze, ich temperatura przypomina nagonkę na pisarza, jaką zorganizowano po jego wyjeździe z Polski. Po drugie, użyte w niej argumenty, zwłaszcza ten o uprawianiu przez Hłaskę socrealizmu à rebours, również pochodzą z tamtych czasów (np. z głośnego swego czasu pamfletu Artura Sandauera). Czy Hłasko aż tak bardzo przestał do kolejnych pokoleń mówić, stał się aż tak archaiczny, że nawet chcąc wygłosić o nim opinię miażdżąco krytyczną, trzeba sięgać po język epoki dawno minionej?

Że jego proza przestała być objawieniem dla kolejnych wchodzących w życie roczników, wiadomo nie od dziś. Już dwadzieścia lat temu, pisząc kolejny tekst o Hłasce, posiłkowałem się sondą przeprowadzoną w jednym warszawskich liceów. Wynikało z niej jasno, że opowiadania autora „Ósmego dnia tygodnia” były dla ówczesnych nastolatków w najlepszym razie jedną z lektur uzupełniających; nie wywoływały większych emocji. Z kolejnej sondy – ulicznej, przeprowadzonej w 2009 r. przez animatorów akcji „Teraz Hłasko” (w jej ramach nie tylko popularyzowano twórczość pisarza, ale też m.in. restaurowano jego grób) – wynikało, że wiedza młodych warszawiaków o pisarzu jest minimalna.

Czy z Hłaską jest jak z towarami niedostępnymi w PRL? Jak z takim, powiedzmy Old Spice’em, który – gdy stracił bajkowy status wody kolońskiej z peweksu – okazał się banalnym kosmetykiem z niezbyt wysokiej półki?

Może niedokładnie o to chodzi. Hłasko został powszechnie pokochany, bo był pierwszym polskim pisarzem, który próbował opisać świat z perspektywy zwykłego, choć wrażliwego młodego chłopaka. Posługiwał się przy tym prostymi kluczami. Oskarżanie go o kradzież rozmaitych pomysłów jest bolesne dla wszystkich jego fanów – byłych i aktualnych (bo przecież wciąż są tacy). Ale – tak. Kto widział „Casablankę” i wspominany w „Pętli” film „Niepotrzebni mogą odejść”, ten wie wszystko o Hłaskowskich dialogach; kto widział parę filmów z Humphreyem Bogartem, wie wszystko o stworzonym przez Hłaskę typie bohatera.

Zaś Hłaskowskie prawdy o świecie, zwłaszcza ta naczelna – o klęsce idealizmu w zderzeniu z brudem rzeczywistości? Kiedyś świeże, zostały doszczętnie przememłane, zjedzone i zbanalizowane przez popkulturę jako jeden z jej naczelnych tematów. Piszę to ze smutkiem, ale i głębokim przekonaniem: cała Hłaskowska wiedza o świecie zawarta jest w piosence napisanej przez Stanisława Staszewskiego (skądinąd o osiem lat starszego od Hłaski), a spopularyzowanej przez jego syna Kazika i zespół Kult. Piosenka nazywa się „Królowa życia” i trwa 5 minut.

Tak szybko nie przeczyta się nawet najkrótszego opowiadania Hłaski.

Piotr Bratkowski

http://www.newsweek.pl/

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.