Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 12. – 14. stycznia

12 stycznia 2016 r. do portu w Hajfie wpłynął nowy okręt podwodny INS Rahav. Jest to piąty i zarazem najnowocześniejszy izraelski okręt podwodny (68 metrów długości i 2100 ton wyporności). Premier Netanjahu powiedział: „Nasza flota podwodna służy do odstraszania wrogów, którzy chcą nas zniszczyć. Oni nie osiągną swojego celu. Oni muszą wiedzieć, że Izrael może z wielką siłą uderzyć każdego, kto będzie próbować nas skrzywdzić. A obywatele Izraela muszą wiedzieć, że Izrael jest bardzo silnym państwem. Robimy i nadal będziemy robić wszystko, by was chronić, wszędzie, na każdym teatrze działań. W świecie kinetycznym cybernetycznym budujemy cybernetyczne uzbrojenie. W powietrzu i w przestrzeni kosmicznej. Na ziemi i pod ziemią, gdzie stoimy w obliczu zagrożenia tuneli. Na morzu i pod wodą, z flotą podwodną.”

    12 stycznia 2016 r. eksperci armii poinformowali, że Hamas zdołał już odbudować swoją sieć tuneli terrorystycznych w Strefie Gazy. Od dłuższego czasu placówki obserwacyjne monitorowały prowadzone intensywne prace ziemne wzdłuż granicy strefy. Podczas ostatniej izraelskiej operacji wojskowej w Gazie zniszczono 32 z 49 zidentyfikowanych tuneli terrorystycznych. Ocenia się, że obecnie liczba tuneli terrorystycznych zbliża się do liczby z 2014 r.

12 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelski punkt kontrolny Abu Dis w pobliżu Betlejem. Nikt nie został ranny.
   12 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na obrzeżach miejscowości Beit Anoun w pobliżu Hebronu w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.

12 stycznia 2016 r. Niemcy zakupiły pięć wojskowych dronów obserwacyjnych Heron. Są one produkowane przez Israel Aeorospace Industries i mogą być w każdej chwili uzbrojone.

13 stycznia 2016 r. doradca ministra obrony, Amos Gilad wyraził zaniepokojenie o stabilność Jordanii. „W Jordanii panuje stabilny reżim, który ma do czynienia z dramatycznymi wyzwaniami. Nie ma wątpliwości, że ISIS stara się przeniknąć do Jordanii. Teraz dzieje się to na małą skalę, ale oni się tym martwią. My również powinniśmy się tym martwić, ale nie ma sposobu udzielenia im pomocy, wsparcia wojskowego lub w inny sposób.”

 13 stycznia 2016 r. przewodniczący Knesetu, Juli Edelstein wysłał oficjalny list do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona z oburzeniem na negowanie Holokaustu przez Iran. W Iranie trwa trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Animacji Holokaustu. „Nie ma na tyle silnych słów, aby opisać głęboką pogardę państwa Izrael i narodu izraelskiego przez reżim Rouhaniego, który pomimo fałszywej fasady tolerancji uparcie neguje Holokaust i światowe żydostwo. Obecny prezydent Iranu nic nie różni się od swojego poprzednika Ahmadineżada, i tak jak on, nawet nie próbuje ukryć intencji Iranu, aby wyeliminować państwo Izrael. Iran wznowił prace nad rozwojem swoich zdolności nuklearnych, które pozwolą mu na spełnienie jego gróźb, co jest ich ostatecznym celem. Będąc członkiem ONZ, konsekwentnie i otwarcie grożą zniszczeniem innego państwa członkowskiego, i robią to zaledwie 70 lat po straszliwej zagładzie narodu żydowskiego, podczas której mordercza nazistowska maszyna straciła jedną trzecią naszego narodu. Co więcej, Iran nie szczędzi wysiłków na wspieranie terroryzmu na całym świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, dążąc do pogrążenia świata w chaosie w imię szyickiej rewolucji.”

    13 stycznia 2016 r. Dowództwo Południowe poinformowało, że w ostatnim czasie trzykrotnie zmieniono plany operacyjne Sił Obronnych Izraela na granicy Izraela z Egiptem. Powodem były potrzeby ich aktualizacji do spodziewanych zagrożeń. Wzmożona aktywność ISIS na Synaju powoduje wzrost zagrożenia infiltracją terrorystów na terytorium Izraela. Stąd konieczność szkolenia żołnierzy do walki w obszarach miejskich i ochrony izraelskich osiedli przygranicznych, które mogą stać się celem ataków terrorystycznych. Główny ciężar działań operacyjnych na pustynnych terenach wzdłuż granicy spadł na Batalion Karakal, który nieustannie podnosi swój poziom wyszkolenia. Pojazdy terenowe otrzymały dodatkowe opancerzenie oraz karabiny maszynowe na dachu. Dodatkowo wzdłuż granicy rozmieszczono dodatkowe jednostki, a w terenie rozproszono stanowiska sił pancernych i artylerii, które prowadzą wspólne ćwiczenia z siłami powietrznymi. „Najważniejsze jest to, że tuż obok naszych granic jest ISIS, który z przymusu koncentruje swoje siły na walce z Egipcjanami. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Egipcjanie przeszli proces dojrzewania. Zrozumieli, że zmieniły się zasady walki, co oznacza, że nie ma już wojsk walczących między sobą, a armia stoi w obliczu organizacji terrorystycznej. My w Siłach Obronnych Izraela poprawiliśmy naszą skuteczność. Rozumiemy, że zagrożenia się zmieniły, i dokonaliśmy zmian umożliwiających nam odpowiedzieć na ciosy, zanim jeszcze na nas spadną. Znacznie poprawiliśmy nasze zdolności obronne wzdłuż całej granicy liczącej 220 km. Zmiany te obejmują wszystkie dziedziny, i jesteśmy gotowi na wszelkie zagrożenia jakie stoją przed nami.”

    13 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi patrol izraelskiej straży granicznej w rejonie dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 żołnierz.

13 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści rzucili w nocy improwizowany ładunek wybuchowy w stronę żydowskiego samochodu na skrzyżowaniu Al Fawwar w pobliżu Hebronu. Nikt nie został ranny. Przybyli na miejsce żołnierze wykryli podłożone dwa inne ładunki wybuchowe, które zneutralizowali saperzy.

    13 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści usiłowali nad ranem podłożyć bombę przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Izraelskie lotnictwo przeprowadziło prewencyjny atak, zabijając 1 terrorystę i raniąc 2 kolejnych. Wydano ostrzeżenie, aby izraelscy rolnicy nie zbliżali się w pobliże granicy.

13 stycznia 2016 e. Egipt przedłużył o kolejne trzy miesiące stan wyjątkowy na północnym Synaju, gdzie prowadzona jest nieustannie duża operacja antyterrorystyczna.

14 stycznia 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został kierowca.

    14 stycznia 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że statystyki wskazują, że fala terroru opada. „Prowadzimy bardzo dobre działania w odpowiedzi na falę terroru. Gdyby tak nie było, to na co dzień dochodziłoby do ataków nożowników i zamachów samobójczych.”

14 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w pobliżu Kiryat Arba w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.

 15 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta rzucił po południem podejrzany obiekt w stronę izraelskiego pojazdu wojskowego w rejonie góry Har Eival w Samarii. Gdy z pojazdu wysiedli żołnierze, terrorysta zranił nożem jednego z nich. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.