Uncategorized

Aktualne artykuly z MEMRI

Deklaracja z Marrakesz i jej krytyka

 

W dniach 25-27 Stycznia 2016 r. muzułmańscy uczeni jag intelektualiści z całego Swiata muzułmańskiego zebrali się w Marrakeszu, genom omówić problem Ochrony mniejszości religijnych w krajach z muzułmańską większością. Według strony internetowej Konferencji (Marrakeshdeclaration.org), odbyła się ona pod auspicjami króla Maroka oraz marokańskiego Ministerstwa Dziedzictwa i Spraw Islamskich, en sponsorowało ją Forum Promowania Pokoju w społeczeństwach muzułmańskich, tänker behållaren z SIEDZIBA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kierowany przez szejka Abdullaha bin Bajjaha . Uczestniczyły w niej „Setki muzułmańskich uczonych i intelektualistów wraz z przedstawicielami organizacji islamskich i międzynarodowych, jak również przywódcy rozmaitych grup religijnych i narodowych”.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Autor egipski: Nie ma sensu porównywanie obecnych wojen arabskich z wojnami, które sprowadziły Odrodzenie w Europie

W artykule gazecie londyńskiej “Al-Hayat” intelektualista egipski Walid Mahmoud 'Abd Al-Nasser starał się obalić powszechną teorię w świecie arabskim, według której tylko wojna taka jak europejska Wojna Stuletnia, która wyprowadziła kontynent z Średniowiecza do epoki naukowej i technicznej, uratuje Arabów z ich obecnej, tragicznej sytuacji.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Dziennikarka saudyjska pyta, jak reagowałby świat muzułmański, gdyby terroryści chrześcijańscy wysadzali się w powietrze wśród muzułmanów

Liberalna dziennikarka saudyjska, która mieszka w Katarze, napisała artykuł w gazecie kuwejckiej “Al-Rai”, w którym zastanawia się, jak reagowaliby muzułmanie, gdyby terroryści chrześcijańscy wysadzali się w powietrze między nimi lub próbowali wmusić im swoją wiarę. Wzywa muzułmanów na świecie do introspekcji i do przeprowadzenia reform zamiast potępiania zachodnie postawy wobec nich.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Znany dziennikarz saudyjski, Al-Rashed: Europa musi edukować uchodźców syryjskich, by zapobiec ich radykalizacji przez mieszkających tam ekstremistycznych muzułmanów

W artykule z 17 stycznia zatytułowanym „Edukowanie uchodźców w Europie równie ważne jak nakarmienie ich” znany dziennikarz saudyjski 'Abd Al-Rahman Al-Rashed, były redaktor naczelny wychodzącej w Londynie gazety “Al-Sharq Al-Awsat” i były dyrektor Al-Arabiya TV,zajął się kwestią uchodźców syryjskich przybywających do Europy. Argumentuje on, że Europa, a szczególnie Niemcy, są ekonomicznie w stanie zaabsorbować uchodźców. Prawdziwe wyzwanie jest intelektualne i społeczne. Nie można dopuścić, by uchodźcy stali się łupem grup ekstremistycznych wśród starszych społeczności muzułmańskich Europy, które będą starały się ich radykalizować.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Irański kanał telewizyjny w języku urdu świętuje 37. rocznicę Rewolucji Islamskiej: „Oznacza [ona] dominację wiary nad kufr”; „Naród irański także teraz uważa Amerykę za największego wroga”; „Śmierć Ameryce”,:Śmierć Izraelowi”

11 lutego 2016 r. w 37. rocznicę Rewolucji Islamskiej, rządowy kanał telewizyjny w języku urdu, Sahar TV, poświęcił stałą audycję Andaz-e-Jahan („Obyczaje świata”) na program pod tytułem „Rewolucja Islamska i fala przebudzenia islamskiego”. Ten nadawany w języku urdu kanał telewizyjny kieruje się do publiczności szyickiej w Pakistanie i Indiach..

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

**************

Autorka z Kataru krytykuje pozycję kobiet w Katarze i w świecie arabskim: Koran przyznaje kobiecie prawa, których odmawia się jej z powodu pragnienia mężczyzn, by nad nią panować

Dr Kaltham Dżaber, katarska autorka i wykładowczyni na Uniwersytecie Kataru, napisała dwa artykuły w gazecie katarskiej „Al-Raya” o pozycji arabskiej muzułmanki w Katarze i szerzej w świecie arabskim i muzułmańskim. W artykułach Dżaber twierdzi, ze dyskryminacja kobiet wynika z ich ignorancji w kwestii ich praw. Według niej, Koran i Sunna przyznają kobietom wyraźne prawa i każda próba odmowy tych praw jest zakorzeniona w pragnieniu mężczyzn, by kontrolować kobiety i zdławić ich indywidualność. Mówi, że za sytuację kobiet w świecie arabskich muzułmanów odpowiedzialna jest edukacja, bo zrodziła „zacofane dziedzictwo, które wyklucza kobietę i nie szanuje jej i jej praw”. Dżaber wzywa do przeprowadzenia szeroko zakrojonej kampanii, by podnieść świadomość wśród kobiet i ogólnie w społeczeństwie w kwestii praw kobiet z aktywnym uczestnictwem wpływowych duchownych i osobistości medialnych. Wzywa także do większej legislacji praw kobiet, szczególnie w dziedzinie prawa rodzinnego, które rażąco dyskryminuje kobiety.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Pamiętajmy o naszych zbrodniach, a nie tylko o cudzych

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.