Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 7 – 12 kwietnia

7 kwietnia 2016 r. służby bezpieczeństwa oraz dziesiątki ekspertów z firm informatycznych od samego rana znajduje się w stanie pogotowia, w obawie przed potencjalnym atakiem cybernetycznym na Izrael, który na dzisiaj zapowiedziała grupa hakerów Anonymous. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wszystkie ataki okazały się przeprowadzone amatorsko, i nie wyrządziły żadnych szkód.

 7 kwietnia 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało, że eksport izraelskiej broni w 2015 r. wzrósł do wartości 5,7 mld USD (w 2014 r. wynosił 5,66 mld USD, a w 2013 r. 6,5 mld USD). Cechą charakterystyczną minionego roku był ponad dwukrotny wzrost sprzedaży uzbrojenia do Europy (w 2015 r. 1,63 mld USD z 724 mln USD rok wcześniej), co prawdopodobnie było wynikiem wzrostu liczby ataków terrorystycznych na kontynencie oraz kryzys uchodźców. Również wzrosła sprzedaż do Ameryki Północnej (1,02 mld USD). Słabnącym rynkiem okazała się Azja (spadek z 3 mld USD do 2,3 mld USD), Afryka (spadek z 318 mln USD do 163 mln USD) i Ameryka Łacińska. Spadek wartości sprzedaży jest wynikiem zmian walutowych oraz spadku cen ropy naftowej. Obecnie Izrael jest jednym z największych na świecie eksporterów bezzałogowych dronów, systemów elektronicznych oraz radarów.

8 kwietnia 2016 r. policjanci zatrzymali w pobliżu Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie podejrzanie zachowującego się Palestyńczyka. W jego torbie znaleziono nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował atak terrorystyczny.

8 kwietnia 2016 r. biuro antyterrorystyczne wieczorem wezwało by Izraelczycy natychmiast opuścili Turcję, ze względu na kolejne ostrzeżenia o możliwym zamachu terrorystycznym na cele żydowskie w tym kraju. Jest to trzecie ostrzeżenie wydane dla Turcji w ciągu dwóch tygodni.

8 kwietnia 2016 r. palestyńscy terroryści podłożyli nad ranem ładunek wybuchowy przy barierze granicznej Strefy Gazy. Rano najechał na niego opancerzony spychacz Caterpillar D9, który przeprowadzał rutynowe czynności przy zabezpieczania bariery. Wybuch nie zdołał jednak uszkodzić spychacza. Nikt nie został także ranny. Eksperci stwierdzili, że była to zdalnie kierowana bomba, którą terroryści zdetonowali z odległości.

 8 kwietnia 2016 r. wysoki przedstawiciel władz palestyńskich ujawnił, że w Izraelu prowadzone są tajne rozmowy dotyczące wycofania Sił Obronnych Izraela z rejonu wszystkich arabskich miast Autonomii Palestyńskiej. Początkowo rozmowy dotyczyły tylko dwóch miast: Ramallah i Jerycho. Strona palestyńska jednak odrzuciła tą izraelską propozycję i zażądała, aby wycofanie objęło wszystkie miasta zgodnie z ustalonym przez strony harmonogramem. Rozmowy rzekomo trwają od dwóch dni.

8 kwietnia 2016 r. nieznany mężczyzna zranił nożem ortodoksyjnego Żyda na stacji metra na Manhatanie w Nowym Jorku (USA).

8 kwietnia 2016 r. wysłannik ONZ Robert Piper wezwał Unię Europejską do zwiększenia nacisku politycznego na Izrael, aby uniemożliwić rozbiórki nielegalnie wzniesionych w Samarii i Judei arabskich domów. W tym roku odnotowano ponad 450 rozbiórek takich struktur, które wzniesiono bez wymaganych przez prawo zezwoleń. Wśród rozebranych budynków, około 140 powstało dzięki pomocy Unii Europejskiej.

9 kwietnia 2016 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały rano w pobliżu Ramallah 3 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Znaleziono przy nich karabiny, amunicję i granaty.

10 kwietnia 2016 r. większą część kraju dotknęłu gwałtowne burze połączone z opadami deszczu. Wezbrana rzeka Tzin spowodowała lokalne podtopienia i zamknięcie drogi nr 40 na pustyni Negew. Jeden z piorunów spowodował pożar na polu minowym tuż przy granicy z Jordanią. Nie doszło jednak do serii wybuchów, a ogień ugasili strażacy.

10 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Widzimy spadek liczby ataków terrorystycznych. Jest to wynik działań sił bezpieczeństwa oraz sposobu, w jaki Siły Obronne Izraela, Szin Bet i policja realizują nasze wytyczne. Jednak dalszy spadek nie jest gwarantowany. W każdej chwili mogą uderzyć poważne ataki terrorystyczne, ale faktem jest, że działamy przeciwko ośrodkom terrorystycznym. Terror z którym się zmagamy, to przede wszystkim osoby fizyczne. Nie ma żadnych organizacji, bo nie pozwalamy na ich utworzenie.” Równocześnie przedstawiono rządowy plan wzmocnienia egzekwowania prawa w Jerozolimie, ze szczególnym naciskiem na sektor arabski. Realizacja projektu potrwa do 2020 r. Policja planuje wybudowanie 10 nowych posterunków w arabskich częściach miasta, i modernizację 10 starych. Zatrudnionych zostanie także dodatkowych 2,6 tys. policjantów. Celem jest zmniejszenie przestępczości w Jerozolimie.

10 kwietnia 2016 r. zawalił się podziemny tunel przemytniczy w południowej części Strefy Gazy. Zginęło 5 Palestyńczyków.

10 kwietnia 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali po południem izraelskich żołnierzy, którzy wykonywali rutynowe czynności wzdłuż bariery granicznej w północnej części Strefy Gazy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Nikt nie został ranny.

11 kwietnia 2016 r. arabskie media poinformowały, że w Katarze odbywały się negocjacje wysokich przedstawicieli Hamasu i Islamskiego Dżihadu, którzy zgodzili się na realizację planu obalenia „okupacji Izraela”, aby odzyskać utracone w 1967 r. ziemie i utworzyć państwo palestyńskie ze stolicą w Jerozolimie. Postanowiono odrzucić wszelkie formy negocjacji pokojowych z Izraelem, z powodu obecnego prawicowego rządu Netanjahu i aktualnego klimatu politycznego w Izraelu. Wśród ustaleń znalazło się kilka konkretnych propozycji działań. Arabscy kierowcy mają blkować drogi, którymi poruszają się żydowscy osadnicy w Judei i Samarii. Celem ataków sabotażowych mają się stać sieci energetyczne, wodociągi i sieci internetowe. W Jerozolimie mają być organizowane masowe demonstracje. Na drodze dyplomatycznej zażądano, by przyszłe negocjacje mogły odbywać się wyłącznie pod międzynarodowym nadzorem. Równocześnie mają być podjęte działania w celu uzyskania rezolucji ONZ potępiających Izrael, i wywarcia nacisku aby uzyskać prawo powrotu dla palestyńskich uchodźców.

11 kwietnia 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Wzgórza Golan i spotkał się ze stacjonującymi tam żołnierzami. „Tutaj za granicą mamy ISIS i Hezbollah, tam na granicy Strefy Gazy mamy Hamas i Islamski Dżihad, oraz na Synaju ISIS i Globalny Dżihad. Jesteśmy dumni, że udało się nam utrzymać względny spokój i względne bezpieczeństwo państwa Izrael, pomimo pożaru na Bliskim Wschodzie. Działamy, kiedy musimy działać przeciwko tym tutaj, po drugiej stronie granicy. Przeprowadziliśmy dziesiątki ataków, aby zapobiedz Hezbollahowi pozyskanie broni, które mogłyby spowodować znaczne straty. Jesteśmy również aktywni na innych frontach, z bliska i z daleka, ale robimy to w inteligentny sposób.”

12 kwietnia 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że Izrael wyraził zgodę na przyznanie przez Egipt kontroli nad strategicznymi wyspami w Cieśninie Tirańskiej dla Arabii Saudyjskiej. Wyspy Tiran i Sanafir są położone u południowego wejścia do Zatoki Akaba, w odległości około 200 km na południe od Ejlatu. Wyspy formalnie zostaną włączone do saudyjskich wód terytorialnych. W zamian Arabia Saudyjska przyzna 16 mld USD pomocy dla Egiptu. Porozumienie zaakceptowały także Stany Zjednoczone. Izrael wyraził również budowę mostu, który poprzez obie wyspy połączy Arabię Saudyjską z Egiptem. Jaalon podkreślił, że Izrael otrzymał pisemne gwarancje Arabii Saudyjskiej, że zapewni swobodny przepływ izraelskich statków przez Cieśninę Tirańską.

12 kwietnia 2016 r. izraelskie władze administracyjne wydały zezwolenie na budowę pierwszej elektrowni w Autonomii Palestyńskiej. Powstanie ona w strefie przemysłowej miasta Dżenin na północy Samarii. Będzie to elektrownia zasilana gazem dostarczanym z izraelskich złóż na Morzu Śródziemnym. Jej moc będzie wynosić 450 MW, a budowa potrwa 4 lata. Budowa da około 1 tys. miejsc pracy dla Palestyńczyków.

12 kwietnia 2016 r. Stany Zjednoczone formalnie powiadomiły Izrael i Egipt, że amerykańska armia dokonuje przeglądu działań międzynarodowych sił pokojowych na Synaju, w celu zbadania możliwości wykorzystania najnowszych zautomatyzowanych technologii w miejsce części żołnierzy z amerykańskiego kontygentu. Rzecznik Pentagonu, kapitan Jeff Davis powiedział: „Nie sądze, aby ktoś mówił o kompletnym wycofaniu. Myślę, że po prostu potrzeba spojrzeć na liczbę osób, którą tam mamy, i sprawdzenie, czy są są funkcje, które mogą być zautomatyzowane lub prowadzone za pośrednictwem zdalnego monitorowania.”

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.