Uncategorized

Stockholm – Obchody rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Romek Wrobleski i Daniel Kraus zorganizowali na dziedzincu synagogi Sztockholmskiej skromne ale nie mniej tradycyjne obchody rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Romek wyglosil krotka mowe  po czym rabin ( pani z prawej ) odmowil Kadysz

 

 

Wszyscy razem odspiewalismy piesn partyzantow „Zog nit kein mol ” .

 

 

 


Na ta skromna uroczystosc przyszla rowniez klasa z miedzynarodowej szkoly dla ktorej Romek opowiedzial po angielsku o powstaniu .

Przy synagodze jest pomnik ( tablica ) osob ktore zginely w czasie wojny. Tam tez figuruje nazwisko Janusza Korczaka z ktorym wspopracowal ojciec Romka. Romek umiescil kamyczek pod nazwiskiem Korczaka .

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Bardzo dobrze ze organizujecie takie rocznice ( nie tyllko zabawy) Cale dziecinstwo z tym zylam pozdrawiam Wanda Grosman ( Ratajczyk) z Kopenhagi

 2. Nie tylko piekne fakty naszej historii mamy …
  ​Z Wikipedii – „Powstanie w Getcie Warszawskim” :
  21kwietnia1943
  ​”Część żołnierzy ŻZW broniących pl. Muranowskiego postanowiła wydostać się tego dnia z getta, aby zgodnie z wcześniejszym planem przejść do partyzantki w lasach pod Warszawą, i tam dalej walczyć. Przeszli oni wykopanym wcześniej tunelem z pl. Muranowskiego na stronę „aryjską”, skąd umówiony oddział polskiej organizacji podziemnej „Miecz i Pług” miał ich przerzucić do lasu pod Otwockiem. Powstańcy zostali jednak przez „Miecz i Pług” wydani Niemcom, którzy zaatakowali ich na drodze pod Otwockiem. Cały oddział ŻZW zginął tam w walce[25][26].”
  (Żydowski Związek Wojskowy, ŻZW)
  Tak niektorzy​ pomagali Niemcom Zydow mordowac !
  Ponoc ok. 1000 bohaterskich Zydow walczylo w Powstaniu Warszawskim razem z bohaterskimi Polakami, chociaz niewielu wiecej Zydow zdolnych do walki, wtedy w W-wie pozostalo !
  Ciekawe ilu bohaterskich Polakow walczylo w getcie warszawskim rok wczesniej ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.