Ciekawe artykuly

„Naprawdę jesteśmy ludźmi, którzy kochają śmierć tak bardzo, jak nasi wrogowie kochają życie”

Stanowisko i wypowiedzi nowego szefa Biura Politycznego Hamasu, Ismaila Haniji: „Naprawdę jesteśmy ludźmi, którzy kochają śmierć tak bardzo, jak nasi wrogowie kochają życie”; Bin Laden był „muzułmańskim mudżahedinem… niechaj Allah otoczy go miłosierdziem obok proroków, sprawiedliwych i męczenników”

 


6 maja 2017 r. Hamas ogłosił, że Ismail Hanija został wybrany jako szef biura politycznego w miejsce Chaleda Maszaala, który zajmował to stanowisko od 1996 r. Hanija, który był zastępca Maszaala, został wybrany w wewnętrznej procedurze ruchu, która odbywała się równocześnie w Gazie i na Zachodnim Brzegu przez wideo. Hanija był poprzednio przywódcą Hamasu i premierem w Gazie.

Przez lata MEMRI przedstawiał poglądy i stanowisko Haniji w różnych kwestiach. W swoich wypowiedziach Hanija powtarzał oddanie ruchu wartościom dżihadu i męczeństwa, podkreślając, że dżihad jest obowiązkiem religijnym, który nigdy nie może być poddawany negocjacjom, Palestyńczycy zaś są ludźmi, którzy kochają śmierć tak bardzo, jak [ich] wrogowie kochają życie”. Podkreślał, że zbrojny opór jest prawem Palestyńczyków i „opcją strategiczną”, którą Hamas będzie prowadzić i intensyfikować aż do ostatecznego wyzwolenia Palestyny „od rzeki do morza”. Podkreślił także, że Hamas uważa za swoją misję rozwinięcie coraz bardziej wyrafinowanych środków prowadzenia wojny, od rakiet do tuneli i szkolenia następnego pokolenia wojowników w ich skutecznym użyciu. Wychwalał terrorystów, którzy dokonali zamachów na Izraelczyków, w tym także cywilów, nazywając ich bohaterami. Podkreślał także, że Hamas nigdy i w żadnych okolicznościach nie uzna Izraela.

Retoryka Haniji była konsekwentnie antyamerykańska, na przykład, kiedy potępił USA za zabicie “mudżahedina” bin Ladena, nazywając to wyrazem “polityki ucisku” Ameryki, jak też kiedy miał nadzieję, że Allah wyda wojnę USA

Poniżej podajemy wybór kilku wystąpień Haniji przedstawionych przez MEMRI w raportach publikowanych od 2008 r. do dzisiaj.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.