wspomnienia

Żydowska tragedia i łotewska wina. Śladami przeszłości w Rydze

Sam nigdy nie przyleciałby do Rygi. W stolicy Łotwy naziści zamordowali dziadków Heinza Samuela i jego wujka. „Moi koledzy klasowi mieli dziadków, a ja nie“ – przypomina sobie 64-latek z Dolnej Saksonii. Jego ojciec przeżył trzy obozy koncentracyjne, jednak wcale nie mówił o tym, co się stało. Dopiero wiele lat później Heinz Samuel zaczął badać przeszłość.

To, że poleciał do Rygi, zawdzięcza zaproszeniu nadburmistrza Hannoveru. Miasto jest członkiem Komitetu Ryskiego, stowarzyszenia 55 niemieckich, austriackich i czeskich miast, z których 25 tysięcy ich żydowskich mieszkańców zostało wypędzonych do Rygi i tam zamordowanych. Komitet Ryski, należący do Niemieckiej Komisji Grobów Wojennych, chce przepracować historię ryskich Żydów, przypomnieć o zamordowanych Żydach niemieckich. Stworzył także miejsca pamięci.

.

Moskiewskie Przedmieście w Rydze, dzielnica miasta, którą nazywa się społecznym punktem zapalnym. Mieszkańcy dzielnicy obserwują ze swych okien grupę, która szuka śladów swoich przodków. Wczesnego ranka 30 listopada 1941 roku SS i Hilfspolizei wkroczyli tu – Matthias Ester wie to ze stacji Münster Historia – kazali się ludziom ustawiać. Potrzebowano miejsca dla „Reichsjuden“, którzy mieli zostać deportowani z Niemiec nazistowskich na Wschód, ryska krwawa niedziela trwała w najlepsze.

„Marģers Vestermanis miał wtedy 16 lat“ – uzupełnia były nauczyciel historii Winfried Nachtwei. „Dostał polecenie z SS, by zebrać zwłoki dzieci i przetransportować je sankami na cmentarz żydowski“. Na cmentarz, który później został przekształcony w Park Brygad Komunistycznych, w którym nic nie przypominało o jego przeszłości.

Gdy Winfried Nachtwei był pierwszy raz w Rydze, znalazł rodziny, które robiły sobie piknik na grobach, psy, które załatwiały się na ostatnich nagrobkach. Miejsca pamięci jednak nie było. Tę historię wypierano ze świadomości. W międzyczasie cmentarz żydowski znów da się rozpoznać, zniszczona synagoga jest także miejscem pamięci podobnie jak las Biķernieki, gdzie zamordowano dziesiątki tysięcy Żydów i zakopano ich w grobach masowych.

 

Calosc TUTAJ

Kategorie: wspomnienia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.