Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

17 grudnia 2017 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami patrol izraelskiej policji w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci zatrzymali 1 Araba.

17 grudnia 2017 r. rano palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym ładunkiem wybuchowym na teren sądu wojskowego w Salim w Samarii. Izraelscy żołnierze zatrzymali go, a saperzy zneutralizowali dwie bomby rurowe. Zamachowiec pochodził z obozu uchodźców w Dżeninie.

17 grudnia 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu zdecydowano o połączeniu krajowych jednostek cybernetycznych w jedną nową formację nazwaną Krajowym Dowództwem Cybernetycznym. Jednostka będzie odpowiedzialna za wszystkie aspekty cyberbezpieczeństwa w sferze cywilnej, od formułowania polityki i budowania siły technologicznej po operacyjną cyberobronę.

17 grudnia 2017 r. przewodniczący Knesetu, Juli Edelstein wysłał oficjalny list do kilkudziesięciu swoich kolegów parlamentarzystów z całego świata, wzywając ich do uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. “Prezydent Trump ogłosił w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę państwa Izrael i że trwają przygotowania do przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy. To prosty krok, zgodny z dokumentacją historyczną. Przez trzy tysiące lat Jerozolima była polityczną stolicą i duchowym centrum narodu żydowskiego. Tutaj Dawid ustanowił swoje królestwo, i tutaj Salomon zbudował Świątynię, centralny punkt modlitw narodu żydowskiego w całej diasporze. Dzisiaj Jerozolima jest świętym miastem dla trzech głównych religii i ma dużą oraz zróżnicowaną populację, która reprezentuje długą historię miasta. Jerozolima, której święte miejsca są otwarte dla każdego człowieka, zarówno wierzących, jak i niewierzących, jest nowoczesnym miastem z silną więzią ze swoją chwalebną przeszłością. Jerozolima jest jedyną stolicą, jaką państwo Izrael posiadało od czasu swego ustanowienia około 70 lat temu, a jej status jest określony w prawodawstwie. Ponadto miasto, w którym znajduje się izraelski rząd, jest domem większości instytucji państwowych i jest centrum dyplomatycznej działalności w tym kraju, co społeczność międzynarodowa postanowiła zignorować. Oświadczenie prezydenta Trumpa stanowi okazję do otwarcia nowego rozdziału w stosunku społeczności międzynarodowej do tego szczególnego miasta. Zachęcam was, jako przewodniczących parlamentów waszych państw, do działania w waszej sferze odpowiedzialności, aby uznać historyczną prawdę. Proszę was o uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela przez wasz kraj i społeczność międzynarodową.”

17 grudnia 2017 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami samochody przy żydowskim osiedlu Beit Hagai na południe od Hebronu w Judei. Nikt nie został ranny.

17 grudnia 2017 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja zamierza otworzyć swoją ambasadę w palestyńskim państwie w Jerozolimie, pomimo że miasto jest suwerenną częścią Izraela. “Już zadeklarowaliśmy Wschodnią Jerozolimę jako stolicę państwa palestyńskiego, ale nie byliśmy w stanie otworzyć tam naszej ambasady, ponieważ Jerozolima jest obecnie pod okupacją. Chcemy właśnie tam otworzyć naszą ambasadę.”

17 grudnia 2017 r. nowy austriacki rząd pod przewodnictwem Sebastiana Kurtza zamieścił w swoim manifeście specyficzne odniesienie do żydowskiego charakteru państwa Izrael. W ten sposób po raz pierwszy rząd austriacki wyraźnie uznał Izrael za państwo żydowskie. Wśród europejskich państw do tej pory tylko Niemcy uznały Izrael za państwo żydowskie. Nowy manifest odniósł się także do odpowiedzialności Austrii za Holokaust, co jest również bezprecedensowym krokiem i dowodzi, że nowy rząd chce utrzymywać pozytywne stosunki z Izraelem i ze społecznością żydowską na całym świecie.

17 grudnia 2017 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, z których jedna spadła na przygraniczny kibuc uszkodzając dom mieszkalny. Nikt nie został ranny. Armia wydała oświadczenie: “Siły Obronne Izraela bardzo poważnie traktuje ostrzał rakietowy izraelskich społeczności i nie pozwolą na żadne szkody, ani próby wyrządzenia krzywdy obywatelom państwa Izrael. Hamas ponosi wyłączną odpowiedzialność za to, co dzieje się w Strefie Gazy.”

18 grudnia 2017 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w obrębie strefy. Ogłoszony alarm zakłócił jednak spokój nocy w przygranicznych izraelskich społecznościach.

18 grudnia 2017 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały kompleks wojskowy Hamasu położony w północnej części Strefy Gazy. Celem było sześć budynków. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

18 grudnia 2017 r. Stany Zjednoczone skorzystały z prawa weta podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucji odrzucającej Jerozolimę jako stolicę państwa Izrael. Pozostali czterej członkowie Rady – Chiny, Wielka Brytania, Rosja i Francja – głosowali za przyjęciem tej rezolucji, podobnie jak 10 niestałych członków. Wniosek został opracowany przez delegację egipską.

19 grudnia 2017 r. władze wodne poinformowały, że przygotowują się do rozpoczęcia pompowania odsolonej wody morskiej do jeziora Kinnaret. Działania podjęto w ramach projektu, który będzie trwał przez dwa lata. Celem jest przepompowanie do jeziora Kinnaret dużej ilości odsolonej wody, aby przeciwdziałać rosnącemu zasoleniu jeziora. Jest to wynikiem trwającej od 5 lat suszy, w wyniku czego poziom jeziora niebezpiecznie spadł, a jakość wody znacznie się pogorszyła. Równolegle realizowany jest projekt odpompowywania zasolonej wody z jeziora – obecnie w ten sposób uzyskuje się około 17 tys. ton soli rocznie. Całość kosztów projektu oceniana jest na 300 mln $.

19 grudnia 2017 r. ministerstwo spraw zagranicznych poleciło ambasadorom Izraela na całym świecie podjęcie działań dyplomatycznych w swoich krajach, aby przekonać rządy do nie brania udziału w czwartkowym głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ przeciwko uznaniu Jerozolimy za stolicę państwa Izrael. Specjalne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ zwołano na prośbę Turcji i Jemenu.

19 grudnia 2017 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riyad al-Maliki powiedział, że Autonomia Palestyńska planuje w ciągu 48-godzin zgłosić i poddać pod głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ odrzucony wczoraj w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt uchwały w sprawie Jerozolimy. W projekcie proponuje się, aby “wszelkie decyzje i działania, które miałyby zmienić charakter, status lub układ demograficzny Jerozolimy nie miały mocy prawnej, były nieważne, i musiały zostać uchylone zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa.” W ten sposób unieważniona zostałaby deklaracja prezydenta Trumpa. Ponieważ Autonomia Palestyńska jest państwem obserwatorem w ONZ, zbiera dużą grupę narodów pod przywództwem Boliwii i Turcji, aby przedstawić uchwałę w jej imieniu.

19 grudnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmud Abbas wysłał delegacje do Chin i Rosji, aby poprosić je o wzięcie większej roli w procesie pokojowym z Izraelem, w miejsce Stanów Zjednoczonych.

20 grudnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Białego Domu Jasonem Greenblattem i ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu Davidem Friedmanem. Tematem rozmowy były perspektywy wznowienia procesu pokojowego.

20 grudnia 2017 r. po południem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy Ramallah w Samarii i Betlejem w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach uczestniczyło około 1 tys. Arabów.

20 grudnia 2017 r. po południem Palestyńczyk usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Został zatrzymany przez izraelskich żołnierzy.

20 grudnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Rijadzie z saudyjskim królem Salmanem, który zapewnił o niezmiennym poparciu Arabii Saudyjskiej dla palestyńskich dążeń niepodległościowych. Powtórzył także swój sprzeciw dla decyzji prezydenta Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

21 grudnia 2017 r. Wielki Mufti Jerozolimy, Muhammad Ahmad Husajn, potępił inaugurację nowej synagogi w podziemnych tunelach przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Husajn stwierdził, że nowa synagoga jest „jawnym pogwałceniem i prowokowaniem uczuć palestyńskich, oraz próbą wymazania islamskiej historii i ustanowienia fałszywej obecności Żydów w tym regionie.”

21 grudnia 2017 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami tramwaj przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale tramwaj został uszkodzony. Policjanci zatrzymali 3 Arabów.

21 grudnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem oświadczył: „Izrael całkowicie odrzuca tę niedorzeczną rezolucję ONZ. Jerozolima jest naszą stolicą, zawsze była i zawsze będzie. Doceniam fakt, że coraz więcej krajów nie chce uczestniczyć w tym teatrze absurdu. Chciałbym także podziękować prezydentowi Trumpowi i ambasador Haley za ich niezłomną obronę Izraela i ich niezłomną obronę prawdy.” Minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział: „Historyczny związek narodu Izraela z Jerozolimą jest silniejszy niż jakakolwiek decyzja zastraszonych narodów, które nie mogą zaakceptować prawdy, że Jerozolima jest stolicą państwa Izrael i narodu żydowskiego. W czasie, gdy Stany Zjednoczone uznają tę prostą prawdę, ONZ ponownie wybiera kłamstwa i ignoruje rzeczywistość, która istnieje od 70 lat. Nasza odpowiedź na kampanię Mahmouda Abbasa i jego zwolenników w ONZ będzie polegać na wzmocnieniu suwerenności i bezpieczeństwa w całej Jerozolimie i jej rozbudowie. Palestyńczycy będą grozić, ONZzagłosuje, a my będziemy głosować i wzmacniać.”

21 grudnia 2017 rZgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję przeciwko uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. 128 krajów głosowało za rezolucją, 8 głosowało przeciw (Gwatemala, Izrael, Mikronezja, Nauru, Palau, Stany Zjednoczone, Togo, Wyspy Marshalla), a 35 państw wstrzymało się od głosu (Antiqua-Barbuda, Argentyna, Australia, Benin, Bhutan, Bośnia-Hercogowina, Chorwacja, Czechy, Dominikana, Filipiny, Gwinea, Haiti, Jamajka, Kanada, Kiribati, Lesotho, Łotwa, Meksyk, Panama, Paragwaj, Polska, Południowy Sudan, Rumunia, Rwanda, Trynidad-Tobago, Tuvalu, Uganda, Węgry, Wyspy Salomona, Vanuatu). Nieobecne na głosowaniu były: Andora, Armenia, Bahama, Birma, Cabo Verde, Fiji, Gruzja, Gwinea-Bissau, Honduras, Kamerun, Kenia, Kolumbia, Kongo, Litwa, Macedonia, Malawi, Mongolia, Mołdawia, Republika Środkowej Afryki, Saint Kitts, Saint Lucia, Salwador, Samoa, San Marino, Sao Tome-Principe, Sierra Leone, Swaziland, Timor, Tonga, Turkmenistan, Ukraina, Zambia.

21 grudnia 2017 r. nieznani sprawcy wysłali nienawistne listy do 12 synagog w Toronto, Montrealu, Hamilton, Kensington, Calgary, Ottawie i Edmonton w Kanadzie. W listach znajdowały się hasła: „Żydzi muszą zginąć” oraz swastyka. Policja wszczęła dochodzenie.

Efraim

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.