Polityka

Wiadomosci z Izraela – dzien po dniu

2 czerwca 2018 r.


rano palestyński terrorysta usiłował wjechać rozpędzonym ciągnikiem w izraelski punkt kontrolny przy wjeździe do Hebronu w Judei. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika.


sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, ogłosił, że jeśli Iran zdecyduje się zaatakować Izrael, NATO nie poprze Izraela. „Gwarancje bezpieczeństwa sojuszu nie dotyczą Izraela.” Dodał także, że NATO nie jest zainteresowane angażowaniem się w konflikty na Bliskim Wschodzie. Izrael od 1994 r. uczestniczy w programie partnerstwa z NATO, ale nie jest jego pełnoprawnym członkiem.


3 czerwca 2018 r.


w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy kilka rakiet w kierunku terytorium Izraela. System obrony przeciwrakietowej Iron Dome zestrzelił 2 rakiety.


grupa Żydów mesjańskich rozpowszechniła książki Nowego Testamentu w dzielnicy Mea Shearim w Jerozolimie. Społeczność ortodoksyjnych Żydów wyraziła oburzenie z tego powodu, a grupa Jad L’Achim powiedziała, że incydent ten dowodzi, że chrześcijańscy misjonarze nikogo się nie boją. Taki incydent zdarzył się po raz pierwszy od wielu lat w Izraelu. Dziesiątki aktywistów zebrało się w Mea Shearim, zbierając setki książek, które rozłożono w drzwiach domów i sklepów. Postanowiono także wydrukować dodatkowe plakaty i reklamy ostrzegające żydowskich mieszkańców przed działalnością takich chrześcijańskich organizacji misyjnych.


w nocy izraelskie samolty zbombardowały 10 obiektów terrorystycznych Hamasuw Strefie Gazy. Wśród celów znalazły się dwa warsztaty produkujące broń, magazyn amunicji oraz ośrodek szkoleniowy Hamasu. Nad ranem zbombardowano bazę szkoleniową sił morskich Hamasu w północnej części strefy. Był to odwet za wczorajszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


po południem izraelscy żołnierze zatrzymali 2 Palestyńczyków w pobliżu żydowskiego osiedla Kedumim w środkowej części Samarii. Przy zatrzymanych znaleziono broń, amunicję i noże.


sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, ogłosił, że jeśli Iran zdecyduje się zaatakować Izrael, NATO nie poprze Izraela. „Gwarancje bezpieczeństwa sojuszu nie dotyczą Izraela.” Dodał także, że NATO nie jest zainteresowane angażowaniem się w konflikty na Bliskim Wschodzie. Izrael od 1994 r. uczestniczy w programie partnerstwa z NATO, ale nie jest jego pełnoprawnym członkiem.


 w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy kilka rakiet w kierunku terytorium Izraela. System obrony przeciwrakietowej Iron Dome zestrzelił 2 rakiety.


4 czerwca 2018 r.


minister obrony Avigdor Lieberman powiedział: „Do tej pory użyto przeciwko nam ze Strefy Gazy około 600 latawców, z których 400 udało się przechwycić za pomocą środków technologicznych, a około 200 dotarło do naszego terytorium, powodując 198 pożarów i spalając około 2225 akrów upraw rolnych i lasów. Przede wszystkim musi być jasne, że nie chcemy przyjąć ataki latawców jako sytuację rutynową, i tak samo postępujemy z zamieszkami przygranicznymi, i próbami przełamania ogrodzenia granicznego i spowodowania szkód na suwerennym terytorium izraelskim. W związku z tym podejmiemy odpowiednie działania. Chcę tylko podkreślić, że będziemy działać zgodnie z interesem izraelskim. Decyzje podejmiemy w momencie i okolicznościach korzystnych dla nas, ale w żadnym wypadku nie pozostawimy nie uregulowanych rachunków i uregulujemy wszystkie rachunki na kontach HamasuIslamskiego Dżihadu i wszystkich innych terrorystów działających przeciwko nam ze Strefy Gazy.”


po południem prezydent Reuven Rivlin rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, życząc mu powrotu do zdrowia po chorobie. Rivlin przekazał życzenia z okazji miesiąca Ramadan. Rivlin powiedział także, że Abbas ma obowiązek potępić terroryzm w Strefie Gazy, i uczynić wszystko co tylko możliwe, aby zakończyć eskalację przemocy. Reakcja Abbasa na uwagi jest nieznana, poza informacją, że podziękował Rivlinowi za telefon.


 rzecznik Autonomii Palestyńskiej Jousef al-Mahmoud nazwał plan Izraela, by ukarać Autonomię za szkody spowodowane przez mieszkańców Strefy Gazy dla izraelskich rolników „aktem rozbójnictwa i bandytyzmu”. „Rząd izraelski planuje ukraść fundusze ludności palestyńskiej. To akt agresji popełniany przez złodziei w formie izraelskich urzędników.”


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merke. Netanjahu oświadczył, że Izrael robi więcej, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu w Strefie Gazy, niż jakikolwiek inny kraj na świecie. „Badamy różne możliwości zapobiegania katastrofie humanitarnej, a obecnie Państwo Izrael robi co w naszej mocy, by zapobiec katastrofie humanitarnej.” Premier odniósł się także do politycznego impasu z Autonomią Palestyńską, mówiąc, że nadal nie wie, co będzie zawierał pokojowy plan prezydenta Trumpa. Netanjahu wezwał Niemcy do głębszego zaangażowania się w celu powstrzymania irańskiego programu jądrowego, mówiąc, że Iran chce znowu zabić 6 milionów Żydów. Merkel powiedziała: „Zgadzamy się, że kwestia regionalnego wpływu Iranu jest niepokojąca, szczególnie dla bezpieczeństwa Izraela … Nie ma między nami zgody we wszystkich punktach. Ale jesteśmy partnerami, jesteśmy przyjaciółmi.”


. izraelscy spadochroniarze rozpoczęli udział w ćwiczeniach wojskowych paktu NATO „Saber Strike„, które odbywają się w Europie Wschodniej i krajach bałtyckich. W ćwiczeniu weźmie udział około 18 tys. żołnierzy z 19 państw: Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Manewry uwzględniały będą m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO, które w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sojuszu stacjonują w państwach bałtyckich i w Polsce. Saber Strike skoncentruje się na doskonaleniu zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych. Jego dodatkowym celem jest zwiększanie interoperacyjności sił zbrojnych ćwiczących stron z Wielonarodowymi Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO stacjonującymi na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.’


5 czerwca 2018 r.


od rana Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały serię siedmiu groźnych pożarów na przygranicznych terenach. Najpoważniejszy pożar wybuchł w pobliżu College Sapir w mieście Sderot.


Biblioteka Narodowa Izraela opublikowała doroczny raport dotyczący wydawnictwa książek w kraju. W 2017 r. wydano 7692 tytuły książek w Izraelu, z czego 60% było tłumaczeniami tytułów angielskojęzycznych. Ciekawostką jest, że 17% wydanych książek było związanych tematycznie z Torą.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Paryżu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macron. Netanjahu ostrzegł, że Iran zamierza poszerzyć swój program wzbogacania uranu jako część większego planu budowy broni jądrowej. „Nie jesteśmy tym zaskoczeni. Izrael nie pozwoli Iranowi zdobyć broni nuklearnej.”


dyrektor wykonawczy Światowego Kongresu Żydowskiego, Robert Singer, na konferencji w Pradze (Czechy) wezwał przywódców żydowskich z całego świata do podjęcia zdecydowanych działań w swoich krajach przeciwko Hamasowi. „Jest to czas, kiedy społeczność międzynarodowa musi się obudzić i zrozumieć wielkie niebezpieczeństwo wypływające z działań organizacji terrorystycznej Hamasu. W tej chwili wielki pożar zbliża się do Sapir College na południu kraju, wywołany przez płonący latawiec wysłany z Gazy na terytorium państwa Izrael. Jeśli do tej pory nie było to jasne, to w końcu jasne jest, że te ataki mają na celu zaszkodzić i sterroryzować izraelską ludność cywilną. Latawce powinny być zabawką dla dzieci, ale w Gazie pod rządami Hamasu stały się bronią masowego rażenia.”


6 czerwca 2018 r.


rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne przy wiosce Nabi Saleh w południowej części Samarii. W trakcie starcia zginął 1 Arab.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Londynie z brytyjską premier Theresą May. Netanjahu obwinił Hamas o niedawne akty przemocy na granicy Strefy Gazy. „Jeśli chodzi o Gazę, myślę, że problemy tam są zakorzenione w podstawowym celu Hamasu, aby zniszczyć Izrael. Nie jesteśmy świadkami pokojowych protestów. Ludzie ci są opłacani i popierani przez Hamas, który próbuje przebić się przez granicę Izraela, aby zabić jak najwięcej Izraelczyków i porwać naszych żołnierzy. To nie jest pokojowy protest, a wręcz przeciwnie. Robimy wszystko, co możemy, aby zminimalizować straty, a jednocześnie chronić życie mieszkańców Izraela … Dzisiaj chciałbym skupić się na dwóch kwestiach, dwóch celach, w których się różnimy. Pierwszym jest to, jak upewnić się, że Iran nie ma broni nuklearnej, a drugim – jak powstrzymać agresję Iranu w regionie, a konkretnie w Syrii. Myślę, że możemy znaleźć sposoby wspólnej pracy, aby osiągnąć oba cele.” Theresa May powiedziała, że porozumienie nuklearne z 2015 r. jest „najlepszym rozwiązaniem”, aby powstrzymać Iran przed zdobyciem broni jądrowej.


 

Efraim

Kategorie: Polityka

2 odpowiedzi »

  1. Czasy sie zmienily, cel zostaje ten sam…
    Zydzi ,Izrael trzyma swoje losy we wlasnych rekach.
    Swiat zawsze byl , I pozostaje obojetny…
    blogoslawieni ci co stoja z Izraelem.

  2. Nétanyahou robi co może aby się dogadać z Zachodem a nawet z Abbasem. Jego dyplomatyczne wysiłki godne sa najwyższego uznania. Dalej jest tylko mur, bez najmniejszych złudzeń co do intencji Zachodu w zrozumieniu sytuacji i poparciu dla Izraela. Przynajmniej sprawy sa jasne.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.