Muzyka

   „PTASZEK”

Jerzy Klechta

 

 

 

 

 

 

 


W konspiracji nosił ksywę „Ptaszek”. Śpiew w jego wykonaniu wzruszał każdego. W czasie okupacji hitlerowskiej za zgodą władz Polski Podziemnej śpiewał w warszawskich kawiarniach dostępnych dla Polaków.  Mieczysław Fogg ( ur.1901 – zm. 1990),  bo o nim mowa, jako żołnierz Armii Krajowej nosił pseudonim „Ptaszek”.

Wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami.

Bogatą  kartę zapisał w ratowaniu Żydów. Byli to przede przede wszystkim jego przyjaciele ze świata muzycznego: m.in. Stanisław Templ z Wilna, który niestety mimo gorącego sprzeciwu Fogga przedostał się do getta, aby złączyć się  z rodziną i zginął. Stanisław Kopf – nauczyciel śpiewu przechowywał się w mieszkaniu Fogga. Przyjacielem „Ptaszka” był Ignacy Zalcsztajn. Uratował się przechowywany przez Fogga, w czym pomagał dozorca domu, w którym piosenkarz mieszkał.

Kariera Mieczysława Fogga trwała 60 lat. Wystąpił na 16 tys.koncertach, w tym także w Izraelu. Śpiewał i śpiewał. Kiedy archeolodzy odkryli starożytną mumię w Egipcie zadawano pytanie: „ Czy Mieczysław Fogg jeszcze śpiewa ?”.

Kategorie: Muzyka, Polityka, wspomnienia

1 odpowiedź »

  1. Dziekuje Jerzemu Klechcie…Serce moje placze
    bo wczoraj srtacilismy moja siostre ukochana Nellie
    ale spiewalam z Mieczyslawiem Foggiem
    ta piekna niezapomniana piosenke ……………………….
    ………………………………………………………..

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.