Uncategorized

Czy żydowski aktor może poślubić arabską dziennikarkę?

Przyslala Rimma Kaul


W Izraelu? Może, ale niech potem nie dziwi się, że głos zabierze minister spraw wewnętrznych i pół Knesetu.Tzachi Halevi – brunet, kręcone włosy, czarne oczy, aktor, piosenkarz.

Tzw. warunki fizyczne były zapewne kluczowe, kiedy w czasie służby wojskowej dołączył do specjalnej jednostki zajmującej się przeprowadzaniem tajnych operacji przeciwko palestyńskim bojownikom w Gazie. Później działał w słynnej jednostce 217, która wysyłała agentów, którzy jak najbardziej mieli upodobnić się do Arabów. Wygląd Tzachiego pewnie bardzo mu w tym pomagał. Później Tzachi został aktorem, zagrał w kilku filmach (grał m.in. agentów, a ostatnio Muammara Kadafiego w filmie „Anioł”). Mnie bardzo podobał się w „Faudzie” jako Naor – jeden z agentów specjalnego oddziału służb izraelskich, który przeprowadza operacje specjalne na terenach palestyńskich. Naor nie jest kryształową postacią, ale w tym serialu trudno doprawdy takie znaleźć.

Tzachi Halevi Fot. Vered Adir, CC BY-SA 4.0

Lucy Aharish – pierwsza Izraelka arabskiego pochodzenia, jaka została gospodarzem programu informacyjnego w izraelskiej telewizji. Wychowywała się w Dimonie na pustyni Negev, była jedyną nieżydowską dziewczynką w szkole. Jak wyznawała w jednym z wywiadów, uczyła się Biblii, obchodziła święta zarówno żydowskie, jak i arabskie, na święto Purim występowała w przebraniu Królowej Estery, bo dlaczego nie?

 

Nie rozumiała, co to znaczy być Arabem, a co to znaczy być Żydem. Do tego stopnia, że pewnego razu zapytała mamy, „czy wujek Mohammed też jest Arabem?”.  Gdy miała 6-lat została ranna w Strefie Gazy  – ktoś rzucił koktajlem Mołotowa w samochód, w którym jechała z rodzicami. Skończyła wiedzę o teatrze i nauki społeczne na Uniwersytecie Hebrajskim, a także dziennikarstwo w szkole Koteret, studiowała też w Niemczech.

Po powrocie do Izraela najpierw pracowała w gazecie, potem dostrzegła ją telewizja. W czasie izraelskiej operacji w Gazie w 2014 r. pytała na antenie oficjela z Hamasu, dlaczego organizacja używa ludności cywilnej jako żywe tarcze. Trzy lata temu została wybrana do uroczystego zapalenia pochodni podczas obchodów Dnia Niepodległości na Górze Herzel. Tyle o Lucy.

Lucy Aharish Fot. Idan Sasson, Yosi Artzi,CC BY-SA 3.0

Tzachi i Lucy pobrali się wczoraj wieczorem, w sekrecie, żeby nie kusić jednych i drugich, bo Żyd i Arabka… Oczywiście nie przeszkodziło to politykom publicznie zabrać głos w tej sprawie. Minister spraw wewnętrznych Arie Deri oświadczył, że para zachowała się niewłaściwie, że  „asymilacja pochłania naród Żydowski”, a także (z troską?) stwierdził, że ich dzieci będą mieć poważny problem, więc najlepiej, by Lucy dokonała konwersji na judaizm.  Z kolei poseł Oren Hazan napisał na Twitterze, że „nie oskarża Lucy Aharish o uwiedzenie żydowskiej duszy, by skrzywdzić nasz naród i zapobiec powiększaniu żydowskiego potomstwa”, ale przeciwnie, mile widziane byłoby jej nawrócenie. Poseł nie odpuścił sobie nazwaniem aktora IslamLevi, a także zarzucił mu, że za bardzo wczuł się w rolę z „Faudy”. „Lucy, to nic osobistego, ale wiedz, że Tzachi jest moim bratem i naród Izraela jest moim narodem. Koniec z asymilacją!”

Słowa te wzburzyły oczywiście innych posłów Knesetu, którzy uznali, że Hazan pokazał „ciemną, rasistowską, żenującą twarz” Likudu (Joel Hasson z Unii Syjonistycznej). Jego klubowa koleżanka Shelly Jakimowicz porównała z kolei popis Hazana do śmierciożerców z książek o Harrym Potterze, którzy chcieli, by istnieli tylko czarodzieje „czystej krwi”. Ben Ari (Kulanu) również skrytykował Hazana i poradził parze młodej, by przede wszystkim zapamiętała słowa błogosławieństwa z ich ceremonii.

Sam fakt, że w tej sprawie zabrali głos politycy, jest bardzo wymowne. Nie jest to jednak pierwsza tego typu sprawa. Kilka lat temu pisałam o innej parze: Morel Malka, izraelskiej Żydówki, która przeszła na islam, by poślubić Mahmuda Mansura. Wówczas przeciwko temu związkowi protestowała organizacja Lehawa (otarło się nawet o sąd, który uznał, że mogą protestować, ale nie bliżej niż 200 m od miejsca wesela), która pojawiała się z banerami z napisami „Asymilacja jest Holokaustem”, protestujący wznosili też okrzyki „Mahomet jest martwy”, „Morel, Bóg w niebie płacze nad tobą” i „Wracaj do domu”. W sprawie tamtej pary zabrał głos nowo wybrany wtedy prezydent Riwlin, który stwierdził, że para postanowiła się pobrać, by wyrazić swoją wolność w demokratycznym kraju, a manifestacje są podkopywaniem fundamentów wspólnego życia w „żydowskim i demokratycznym, demokratycznym i żydowskim państwie Izrael”. To chyba nadal aktualne.

I już zupełnie na koniec: Mazal tov! Alf mabrouk!

Czy żydowski aktor może poślubić arabską dziennikarkę?

Przyslal Jurek G

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

  1. Lucy – mabruk . Wasze dzieci beda izraelczykami .. Staram sie nie opuscic Twoich programow . Podziwiam Cie za Twoja odwage mowic prawde prosto z mostu . Nie zwracaj uwagi na tych durnych rasistow . Jestem przekonany , ze wiekrzosc izrallczykow popiera wasze malzenstwo . A z Twoich pogladow i wypowiedzi powinnas byc dumna . Najserdeczniejsze zyczenia slubne .
    Marek Poniemunski .

  2. Amozebysmy po prostu naszego nosa nie wtykali gdzie nas nie zaprosili. Kochaja sie, to niech beda szczesliwi. A wszyscy ci co mysla ze jednak musza swoja opinie pszedstawic, niech to robia po cichu, nikgo to nie obchodzi..

  3. Moze. Pytanie co ich dzieci przezyja.
    Beda zydami czy arabami.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.