Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

28 grudnia 2018 r.


w wieku 79 lat po walce z rakiem zmarł izraelski pisarz Amos Oz (urodził się jako Amos Klausner w maju 1939 r. w Jerozolimie). Pozostawił żonę Nili, oraz troje dzieci – Fanię, Galię i Daniela. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Był on zdobywcą wielu literackich nagród, w tym Nagrody Nobla. Swój smutek po śmierci Amos Oza wyraził prezydent Reuven Rivlin i jego żona Nehama. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Amos Oz był jednym z największych pisarzy państwa Izrael. Przyczynił się do odnowy literatury hebrajskiej, dzięki której wyrażał z talentem i emocjami ważne aspekty izraelskiego doświadczenia. Pomimo faktu, że nie zawsze patrzyliśmy sobie w oczy, głęboko doceniam jego wkład w język i literaturę hebrajską, a jego słowa i jego książki będą nam towarzyszyć przez wiele następnych lat. Niech jego pamięć będzie błogosławiona.”


 około 5 tys. Palestyńczyków demonstrowało wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W kilku incydentach rzucono granaty w stronę izraelskich żołnierzy. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 6 zostało rannych. Ze Strefy Gazy ponownie wypuszczono kilka balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi.


 premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Rio de Janeiro z prezydentem Brazylii, Jairem Bolsonaro. Netanjahu powiedział: “Jest to historyczna wizyta, po raz pierwszy odwiedzam Brazylię. Wykuwamy tutaj wielki sojusz o ogromnej sile blisko ćwierć miliarda ludzi, który otwiera nam nową stronę współpracy, która pomoże obywatelom obu krajów w gospodarce, technologii i bezpieczeństwie.” Wizyta koncentruje się na inauguracji Jaira Bolsonaro jako nowego prezydenta Brazylii, 1 stycznia w stolicy kraju, Brasilii. Bolsonaro ogłosił po wyborach, że zamierza przenieść ambasadę brazylijską do Jerozolimy.


rzecznik Departamentu Stanu Robert Palladino oświadczył, że “Stany Zjednoczone w pełni popierają prawo Izraela do samoobrony przed irańskimi działaniami regionalnymi, które zagrażają izraelskiemu bezpieczeństwu i bezpieczeństwu narodu izraelskiego. Irańskie wsparcie i dostawy dla grup terrorystycznych w Syrii oraz w całym regionie, które mają wyraźny zamiar i zdolność do uderzenia w Izrael, są niedopuszczalne. Stany Zjednoczone w pełni popierają prawo Izraela do samoobrony przed agresywnym awanturnictwem irańskiego reżimu i będziemy nadal zapewniać Izraelowi zdolność wojskową do zdecydowanego działania. Zaangażowanie administracji Trumpa i narodu amerykańskiego w zapewnienie bezpieczeństwa Izraela jest trwałe i niewzruszone.”


 29 grudnia 2018 r.

izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych złożyło wieczorem oficjalny protest do Jordanii, po tym, jak jordański minister Jumany Ghunaimata deptał izraelską flagę. Stało się to podczas wizyty w siedzibie związku zawodowego w Ammanu, gdzie odbyło się spotkanie jordańskiego rządu. Działacze związkowi rozłożyli przed wejściem izraelską flagę, zachęcając przechodniów do przechodzenia po niej, a w ten sposób okazywania pogardy dla państwa Izrael. Premier Omar al-Razaz wszedł bocznym wejściem, unikając w ten sposób zdeptania izraelskiej flagi.


członek Komitetu Centralnego al-Fatah, Mohammad Sztajjeh powiedział, że władze Autonomii Palestyńskiej pracują nad zredefiniowaniem stosunków z Izraelem na poziomie politycznym, bezpieczeństwa, prawnym i gospodarczym. Dodał przy tym, że ścieżka polityczna jest teraz zamknięta, ponieważ w Izraelu nie ma partnera do pokoju. “Dla nas, jako narodu palestyńskiego będącego pod okupacją, Izrael nie jest ani partnerem, ani sojusznikiem. Izrael okupuje naszą ziemię, i ta okupacja musi się skończyć. Mamy prawo walczyć z nią, a ruch al-Fatah został utworzony jako ruch powszechnego oporu przeciwko okupacji i mamy strategię działania w tej sprawie.” Według Szajjaha, Palestyńczycy chcą rozwiązania dwupaństwowego, ale Izrael prowadzi do sytuacji, w której będzie istniało tylko jedno państwo, a żydowska mniejszość będzie kontrolować większość palestyńską.


palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowanie potępiło wykopaliska archeologiczne prowadzone w dolnej części Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, w jego pobliżu i w dzielnicy Silwan. Według Autonomii Palestyńskiej, wykopaliska te są prowadzone w ramach “polityki judaizacji” Jerozolimy, i doprowadziły do pęknięć w wielu domach oraz powstania zapadnięcia ziemi w meczecie Al-Aksa. “Okupanci oraz stowarzyszenia osadników celowo kopią pod arabskimi domami, tak aby gmina jerozolimska mogła następnie wydać nakaz ewakuacji domów na tej podstawie, że nie są one już odpowiednie do celów mieszkalnych.” Wezwano społeczność międzynarodową, UNESCO oraz organizacje praw człowieka do powołania międzynarodowej komisji śledczej, która ujawniłaby izraelski plan wykopalisk i jego konsekwencje dla palestyńskich domów, w celu natychmiastowego zatrzymania wykopalisk.


30 grudnia 2018 r.


minister turystyki Jariv Levin poinformował, że w ten weekend do Izraela przyleciał turysta numr 4 miliony. Oznacza to pobicie kolejnego rekordu przez branżę turystyczną. Levin powiedział: “Rok 2018 kończymy kolejnym historycznym rekordem ponad 4 milionów turystów, którzy przyjechali do nas. Jest to wynikiem rewolucji, którą ministerstwo turystyki przeprowadziło w marketingu państwa Izrael na całym świecie, prowadząc różne kampanie, podpisując umowy z dużymi firmami i biurami podróży, oraz nawiązując kontrakty z liniami lotniczymi.” Równocześnie poinformowano, że nowy międzynarodowy port lotniczy Ilana i Assaf Ramon w Timnie, zostanie otwarty 22 stycznia. W pierwszej fazie z lotniska będą realizowane loty krajowe, a po okresie próbnym zostanie ono otwarte dla międzynarodowych lotów komercyjnych.


Agencja Żydowska opublikowała oficjalne dane na koniec roku dotyczące Aliji za 2018 r. Według danych do Izraela wyemigrowało ponad 29,6 tys. osób z całego świata, w porównaniu do 28,2 tys. w 2017 r. (wzrost o 5%). Najwięcej imigrantów przyjechało z Rosji (10,5 tys., wzrost o 45%). Z Ukrainy przyjechało 6,5 tys. osób (spadek o 9%), ze Stanów Zjednoczonych i Kanady przyjechało w sumie 3 550 osób (podobnie jak w zeszłym roku), z Francji 2 660 (spadek o 25%), z Brazylii 660, z Wielkiej Brytanii 330, z Argentyny 330, z Afryki Południowej 320. Isaac Herzog powiedział: “Z zadowoleniem przyjmujemy tegoroczny wzrost liczby imigrantów w Izraelu. Każdy Żyd, który przybywa do Izraela i zakłada tu dom, uzupełnia kolejny fragment wspaniałej mozaiki narodu żydowskiego w ich historycznej ojczyźnie. Po 70 latach niepodległości państwa i ogromnej liczbie olimów, którzy dotarli już do Izraela, potencjał jeszcze większej Aliji pozostaje znaczący, a Agencja Żydowska będzie nadal pracować, aby osiągnąć ten cel.”


Siły Obronne Izraela opublikowały raport, z którego wynika, że w mijającym roku doszło do spadku liczby ataków terrorystycznych. Ataków z użyciem rzucanych kamieni było 2057 (w 2017 r. odnotowano 5082 takich ataków), ataków z bombami zapalającymi było 893 (w 2017 r. było 848), ataków z użyciem ostrych narzędzi było 17 (w 2017 r. było 5), ataków z użyciem broni palnej było 33 (w 2017 r. było 34), a liczba skonfiskowanych sztuk broni spadła z 475 do 406. Spadkowi liczby ataków towarzyszył spadek liczby ofiar z 20 zabitych w 2017 r. do 16 w 2018 r. (9 cywilów i 7 żołnierzy). W rejonie Strefy Gazy odnotowano około 1 tys. przypadków ostrzału rakietowego, z których przechwycono 250. Około 45 rakiet spadło na teren zabudowany. W ramach działań odwetowych w Strefie Gazy zaatakowano 865 celów terrorystycznych i zniszczono 15 tuneli, w tym 1 morski tunel. Siły powietrzne w 2018 r. przeprowadziły ogółem 150 lotniczych akcji ratowniczych, w których uratowano 143 ranne osoby. Lotów bojowych było około 2 tys., śmigłowce wykonały 600 lotów, a samoloty transportowe 2,3 tys. lotów. Najdalszym celem lotu była Alaska.


 milicje Hamasu aresztowały dziesiątki członków al-Fatah w Strefie Gazy. Fatahpotępił tę akcję.


 Autonomia Palestyńska wycofała się z decyzji o zakazie importu warzyw, owoców i drobiu z Izraela. Poinformowało, że po decyzji rządu Izraela o wznowieniu importu owoców i warzyw z Autonomii Palestyńskiej, postanowiono ponownie zezwolić na import produktów rolnych z Izraela.


jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie wyrażające ubolewanie z powodu „zbezczeszczenia” izraelskiej flagi, do którego doszło w Ammanie w minionym tygodniu. Jordania potwierdziła także swoje zobowiązania wynikające z traktatu pokojowego.


 31 grudnia 2018 r.


premier Benjamin Netanjahu podczas pobytu w Brazylii powiedział, że “Iran jest największym problemem, Hezbollah jest drugim największym problemem. Iran chciał uzbroić się w broń jądrową, a my walczyliśmy z nimi na całym świecie. Kampania przeciwko Hezbollahowi wynika z faktu, że nieustannie jesteśmy przez nich testowani. Jeśli nas sprowokują, to odpowiemy, a jesteśmy w stanie odpowiedzieć miażdżącą odpowiedzią. Hezbollah popełni straszną pomyłkę, jeśli spróbuje nas zaatakować, a działania przeciwko nam z ich strony spowodują, że uderzymy ich mocno.” Odnosząc się do amerykańskiego planu pokojowego powiedział: “Tylko wtedy, gdy zobaczę plan, będę mógł coś powiedzieć. Słyszę różne rzeczy, ale mogę powiedzieć, że Jerozolima nie będzie podzielona. Nie podzielę Jerozolimy, ani nie wykorzenię żydowskich osiedli.”


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że na koniec 2018 roku w Izraelu mieszkało w sumie około 8 972 000 osób. Z tego 6 668 000 Żydów (74,3%), około 1,88 miliona Arabów (20,9%), i 426 000 innych nacji (4,8%). Znaczną część tej trzeciej kategorii stanowią nieżydowscy imigranci z Europy Wschodniej, którzy przenieśli się do Izraela w ramach prawa do powrotu po upadku muru berlińskiego w 1989 roku. W 2018 r. populacja Izraela wzrosła o 2% – urodziło się 185 tys. dzieci, przyjechało 201 tys. nowych imigrantów, oraz 12 tys. Izraelczyków powróciło do swojej ojczyzny. Wśród nowo urodzonych dzieci 74,4% było Żydami, 22,8% Arabami, a 2,8% innymi. W mijającym roku odnotowano 45 tys. zgonów.


 w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły dużą operację w arabskiej wiosce Kaubar w południowej części Samarii. Operacja była kontynuacją poszukiwań terrorystów odpowiedzialnych za atak terrorystyczny w Givat Assaf z 13 grudnia b.r. Wioska Kaubar została w nocy otoczona, a jej domy przeszukane. Aresztowano 11 Palestyńczyków.


1 stycznia 2019 r.


w nocy w Tel Awiwie zablokowano kilka ulic w centrum, aby umożliwić osobom chętnym świętowanie Nowego Roku 2019. Rano służby ratownicze poinformowały, że 68 osób zostało hospitalizowanych z powodu łagodnego zatrucia alkoholowego. Kolejnych 18 osób zostało rannych w wyniku różnych incydentów związanych z rękoczynami, a 7 osób zostało rannych w wypadkach samochodowych.


izraelskie siły bezpieczeństwa w odpowiedzi na względny spokój, postanowiły rozszerzyć strefę połowów wzdłuż wybrzeża Strefy Gazy.


 

Izrael oficjalnie wystąpił z UNESCO, rok po tym jak złożył stosowne dokumenty z tym związane.


Efraim

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Niestety Amos Oz nie zdobył nagrody Nobla. Był nominowany do tej nagrody i absolutnie na nią zasługiwał, oczywiście sto razy więcej niż Bob Dylan, według mnie. Sądzę że antysemicka, lewicowa elita kultury w Szwecji nie dopuściła do tego. Nagroda Nobla dla Oza nie byłaby politycznie prawidłowa (politically correct) w Szwecji, choć on też miał lewicowe poglądy. Wielka szkoda!
    Olga Stankiewicz Nakken, “rodem” z Göteborga, obecnie w Norwegii

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.