Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.7 – 30.7


28 lipca 2019 r.


rano grupa 1300 palestyńskich pielgrzymów przeszła przez przez przejście graniczne Most Allenby do Jordanii, w drodze do Mekki w Arabii Saudyjskiej (hadżdż). Ich podróż była koordynowana przez służby izraelskie i palestyńskie.


w porannym posiedzeniu rządu uczestniczył amerykański ambasador w Izraelu David Friedman. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Gratuluję ambasadorowi Friedmanowi i Danny’emu Goldowi. W ostatnich tygodniach we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi przeprowadziliśmy tajne testy na Alasce, dzięki którym przetestowaliśmy skuteczność systemu obronnego Arrow 3. System przechwycił pociski balistyczne będące poza ziemską atmosferą, a testy wykraczały poza nasze oczekiwania. Testy były doskonałe. Dzisiaj Izrael ma zdolność przeciwdziałania rakietom balistycznym wystrzelonym przeciwko nam z Iranu lub jakiegokolwiek innego miejsca. Jest to ogromne osiągnięcie dla bezpieczeństwa Izraela. Nasi wrogowie będą wiedzieć, że zarówno w obronie, jak i w ataku możemy ich pokonać.” Netanjahu powiedział także, że rząd wkrótce zatwierdzi projekt rezolucji dążącej do wzmocnienia wysiłków przenoszenie ambasad do Jerozolimy jako “główny priorytet narodowy i dyplomatyczny”. Aby osiągnąć ten cel, ministerstwo spraw zagranicznych sformułowało pakiet środków zachęcających inne państwa do podjęcia takiej decyzji. Pakiet będzie miał budżet w wysokości 50 mln szekli. Honduras i Salwador zgodziły się otworzyć swoje ambasady w Jerozolimie, ale w zamian zażądały otwarcia ambasady Izraela w swoich stolicach. Kilka innych państw postawiło warunki nawiązania współpracy gospodarczej i udzielenie technologicznej pomocy, a także pośredniczenia w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi. W tych przypadkach Izrael nie udzielił żadnej odpowiedzi, co wydłuża proces decyzyjny.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z greckim ministrem spraw zagranicznych Nikosem Dendias. Rozmowa dotyczyła wzmocnienia dwustronnej współpracy gospodarczej i rozwoju projektu gazociągu między Izraelem a Europą.


 wieczorem doszło do arabskich zamieszek w dzielnicy Issawija w Jerozolimie. Demonstranci usiłowali przeciwstawić się działaniom izraelskich policjantów aresztujących sprawcę ataków z użyciem kamieni. Tłum otoczył policjantów, zmuszając ich do użycia granatów ogłuszających i gazu łzawiącego. W incydencie rannych zostało 2 policjantów.


 sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że “okupacja” skutecznie zniszczyła i zniweczyła wszystkie podpisane porozumienia. Erekat stwierdził, że Izrael próbuje narzucić nowe warunki porozumień, aby ugruntować i umocnić “okupację”, a także próbuje całkowicie usunąć propozycję rozwiązania dwupaństwowego w granicach z 1967 r. Erekat podkreślił, że OWP przestrzega międzynarodowe prawo i arabską inicjatywę pokojową, co znalazło odzwierciedlenie w wizji przedstawionej przez przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w dniu 20 lutego 2018 r.


wieczorem ortodoksyjny Żyd został postrzelony przed synagogą w North Miami Beach w stanie Floryda (USA). Żyd oczekiwał na wieczorną modlitwę w synagodze. Zamachowiec poruszał się ciemnym samochodem i oddał kilkanaście strzałów, trafiając sześć razy w nogę swoją ofiarę. Napastnik zbiegł.


rano na lotnisku Ben-Guriona wylądował samolot z grupą 121 nowych żydowskich imigrantów z Ukrainy. Ich przelot zorganizowała organizacja Keren L’Yedidut (Międzynarodowa Wspólnota Chrześcijan i Żydów). W uroczystości powitania wziął udział premier Benjamin Netanjahu, który powiedział: “Jestem szczególnie zadowolony widokiem dzieci, które dzisiaj przeprowadziły się do Izraela. Te dzieci mają wspaniałą przyszłość tutaj w Izraelu. Oto wasz dom, a oto wasze miejsce. Zapraszam Was do podzielenia się ze mną szczegółami na temat waszego procesu absorpcji, a jeśli będziecie mieli jakiekolwiek problemy, jestem tu do waszej dyspozycji. Myślę, że jest to wspaniałe. Myślę, że sprowadzenie narodu żydowskiego do państwa żydowskiego to wielka micwa i każdy, kto to robi, czyni wielką rzecz dla żydowskiej przyszłości. Dziękuję Wam.” Od początku roku do Izraela przyjechało ponad 17 tys. nowych imigrantów z całego świata, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu do poprzedniego roku.


    29 lipca 2019 r.


arabska nacjonalistyczna frakcja polityczna Balad zatwierdziła przystąpienie do wspólnej listy arabskich partii na wybory 17 września. 26 członków centralnego komitetu partii Balad głosowało za przystąpieniem do Wspólnej Listy, podczas gdy jeden członek głosował przeciw, a drugi wstrzymał się od głosu. Partia Balad jest uznawana za opozycję wobec idei Izraela istniejącego jako państwo żydowskie. W 2015 r. Balad połączył się z trzema innymi ważnymi arabskimi frakcjami – Ta’alemZjednoczoną Listą Arabską i Hadash – tworząc koalicję pod nazwą Wspólna Lista, która zdobyła 13 mandatów w parlamencie. Jednak przed wyborami w kwietniu 2019 r. koalicja podzieliła się na dwie listy – Ta’al-Hadash oraz Zjednoczona Lista Arabska i Balad. W ten sposób Balad zdobył dwa mandaty w 21. Knesecie. Teraz trwają starania o utworzenie jednej dużej arabskiej koalicji wyborczej.


izraelskie media poinformowały, że w ostatnich dwóch dniach rząd przygotował plan budowy nowych domów mieszkalnych w obszarze C w Judei i Samarii. Plan obejmuje 700 domów dla Arabów i 6000 domów dla Izraelczyków. Plan ten musi być obecnie zatwierdzony przez premiera i komitet planowania dla osiedli żydowskich w Judei i Samarii.


 odbyło się spotkanie egipskiego prezydenta Abdel Fattah al-Sisi i jordańskiego króla Abdullaha II w celu omówienia wysiłków zmierzających do zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Obaj przywódcy potwierdzili swoje poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego.


 irański dyplomata Amir Al-Moussawi poinformował o planie stworzenia “osi oporu” przeciwko Izraelowi, która obejmie zjednoczony front wojskowy złożony z Iranu, Iraku, Syrii, Libanu i Strefy Gazy, które będą ze sobą współpracować w każdej przyszłej konfrontacji wojskowej z Izraelem. Al-Moussawi zwrócił uwagę, że niedawna wizyta delegacji Hamasu w Teheranie była związana z rozmowami na temat utworzeniem nowego frontu i miała na celu koordynowanie działań, a także pomoc palestyńskim uchodźcom w Libanie. Przywódcy Hamasu zobowiązali się do gotowości konfrontacji z Izraelem w przypadku wybuchu wojny między Iranem a Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Al-Moussawi dodał także, że Iran poczyni starania by umożliwić powrót obecności biur Hamasu do Syrii, skąd podczas syryjskiej wojny domowej zostały one przeniesione do Turcji.


 Saint Kitts i Nevis (niewielkie wyspiarskie państwo na Karaibach) uznało Palestynę za niezależne i suwerenne państwo. Tamtejszy minister spraw zagranicznych Mark Brantley spotkał się z palestyńskim ministrem spraw zagranicznych Rijad al-Malkim, któremu wręczył stosowny dokument.


30 lipca 2019 r.


koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Kamil Abu Rukun opublikował arabskojęzyczne nagranie video z przesłaniem do mieszkańców Strefy Gazy. Nawiązał w nim do zacieśnienia więzów między Hamasem a Iranem, które odbędzie się kosztem mieszkańców strefy, gdyż Iran wykorzysta Hamas i Gazę do swoich celów. “Mieszkańcy Gazy, Iran próbuje przejąć Strefę Gazy.”


rząd zatwierdził szereg kryteriów na podstawie których będą zatwierdzane plany budowy nowych domów mieszkalnych w obszarze C w Judei i Samarii. Z tego powodu zmniejszono o połowę wcześniejsze plany budowlane i ostatecznie zatwierdzono plan budowy 715 domów dla arabskich mieszkańców i około 6000 domów dla żydowskich mieszkańców. Tych 715 domów dla Palestyńczyków powstanie w istniejących arabskich wioskach w Judei i Samarii. Nie jest jasne, czy będą to zatwierdzenia planów budowy zupełnie nowych domów, czy też legalizacje istniejących już nielegalnie wzniesionych budynków. Jest to izraelski strategiczny plan odnoszący się do obszaru C, który jest odpowiedzią na istniejący od wielu lat podobny plan Autonomii Palestyńskiej. Plan ten będzie odnosić się jedynie do populacji rodzimych mieszkańców obszaru C, z wyłączeniem osób, które przeprowadziły się z obszarów A lub B. Postanowiono, że zezwolenia budowlane będą przyznawane pod warunkiem, że w żadnym stopniu nie będą one zagrażać interesom strategicznego bezpieczeństwa Izraela. Celem jest zablokowanie planowych działań Autonomii Palestyńskiej, zmierzających do przejmowania kontroli nad bezpańskimi obszarami i tworzeniem sekwencji terytorialnych będących w rzeczywistości polityką tworzenia faktów na ziemi. Kilku ministrów otwarcie wezwało do natychmiastowego opracowania polityki ograniczającej podobne działania Autonomii Palestyńskiej w obszarze C, i podjęcie zdecydowanych działań w zakresie egzekwowania prawa i wyburzania nielegalnie wzniesionych budynków. Rząd zaakceptował to żądanie.


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w 2018 r. najpopularniejszym imieniem nadawanym urodzonym chłopcom było Dawid, a dziewczynkom Tamara. W minionym roku 1447 chłopców otrzymało imię Dawid, a na drugim miejscu znalazło się imię Ariel. Równocześnie 1289 dziewczynek otrzymało imię Tamar, a na drugim miejscu znalazło się imię Maja. W społeczności muzułmańskiej najpopularniejszym imieniem dla chłopców był Mohammed, a dla dziewczynek Miriam.


 w nocy grupa około 1200 ortodoksyjnych Żydów modliła się przy grobie patriarchy Józefa w Nablusie, w Samarii. Ich przejazd oraz pobyt w tym miejscu zabezpieczali izraelscy żołnierze. Podczas pobytu doszło do palestyńskich zamieszek, w których rannych zostało 20 Arabów. Na teren grobowca wrzucono także improwizowany ładunek wybuchowy, który rozbroili saperzy.


członek biura politycznego Hamasu Khalil al-Hajja wezwał Autonomię Palestyńską by dała zielone światło palestyńskim organizacjom ruchu oporu do działania w Samarii i Judei, w odpowiedzi na “zbrodnie okupanta i jego działania w okupowanej Jerozolimie”. Al-Hajja wezwał więc palestyńskie siły bezpieczeństwa o umożliwienie prowadzenia ataków terrorystycznych na terenie Judei i Samarii. Wezwał także do jedności narodowej.


palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło politykę Izraela realizowaną w obszarze C Autonomii Palestyńskiej. Politykę Izraela określono okupacją terytoriów palestyńskich, która jest rozszerzana w obszarze C poprzez zajęcie strategicznych punktów, rozszerzenie istniejących osiedli żydowskich, tworzenie nowych osiedli oraz budowę dróg prowadzących do tych osiedli. W ten sposób ma być realizowany rzekomy “plan budowy powiązanych z sobą bloków osiedli żydowskich, które stworzą rodzaj żydowskiego państwa osadników na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu.”


wydawana w Londynie arabska gazeta Asharq Al-Awsat napisała, że w dniu 19 lipca b.r. izraelskie myśliwce F-35I zbombardowały cele terrorystyczne położone w Salahuddin, głęboko na terytorium północnego Iraku. Celem miała być baza szyickiej milicji powiązanej z Iranem, a w wyniku bombardowania śmierć miało ponieść kilku irańskich żołnierzy oraz członków Hezbollahu. Baza miała być wykorzystywana do przechowywania irańskich rakiet balistycznych. Władze Iraku poinformowały, że nalot został przeprowadzony przez bezzałogowy dron. Natomiast drugi izraelski atak miał nastąpić w dniu 28 lipca b.r. Jego celem miała być baza innej szyickiej milicji, położona pomiędzy Bagdadem a granicą iracko-irańską. W tej bazie również miały być przechowywane irańskie rakiety balistyczne. Izrael nie skomentował tych doniesień. Według wywiadowczych doniesień, obecnie większość sił ISIS ukrywa się w Iraku, gdzie pracuje nad przystosowaniem się do nowych metod walki partyzanckiej. Wielkość sił ISISw Syrii i Iraku ocenia się na około 30 tys. ludzi, którzy po przeszkoleniu do nowych metod będą mogli bardzo szybko przemieszczać się, stwarzając poważne zagrożenie bezpieczeństwa w regionie. Obecnie w Iraku dochodzi średnio do 4 ataków terrorystycznych ISIS dziennie.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Według umów Oslo 1993, Izrael ma pełną kontrolę wojskową nad sektorami C i wspólną politykę gospodarczą z Autonomią tam. Europa ignorowała te umowy od samego początku i do dzisiaj finansuje tam bezsensowne projekty budowlane jak wioski potiomkinowskie, których jedynym celem jest ograniczenie kontroli izraelskiej w sektorach C. Tego rodzaju komunikaty AP są możliwe tylko dzięki masowemu poparciu EU i Niemiec.
    Według https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/09/14/teure-illusion-eu-versenkt-milliarden-in-gaza-und-im-westjordanland/ , EU włożyła w takie projekty około 30 mld USD do 2014 roku. W Gazę zainwestowała dalsze 1.5 mld. Do dzisiaj pewnie poszło z dymem jeszcze kilka miliardów.
    Takich inwestycji można życzyć każdemu wrogowi, ale Niemcy podobno są przyjaciółmi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.