Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.9 – 28.9

 

 

.


26 września 2019 r. 


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w przeddzień nowego roku (Rosz Haszana) liczba mieszkańców Izraela wzrosła do 9 092 000 osób. Ludność żydowska liczy około 6,744 miliona (74,2% ogółu ludności), ludność arabska wynosi około 1,907 miliona (21%), podczas gdy populacja innych (nie-arabskich chrześcijan i innych religii) wynosi 441 000 (4,8%). W ciągu mijającego roku w Izraelu urodziło się 196 tys. dzieci, a około 45 tys. osób zmarło. Do bilansu migracyjnego dodano około 38 tys. osób, z czego 35 tys. to nowi imigranci. Wcześniej Agencja Żydowska ogłosiła, że liczba Żydów na świecie wynosi obecnie około 14,8 miliona, co stanowi wzrost o około 100 tys. w porównaniu do początku ubiegłego roku. Z całej światowej populacji żydowskiej około 8,1 miliona mieszka poza Izraelem (z czego około 5,7 miliona znajduje się w USA). We Francji żuje 450 tys. Żydów, w Kanadzie 392 tys., w Wielkiej Brytanii 292 tys., w Argentynie 180 tys., w Rosji 165 tys., w Niemczech 118 tys., w Australii 118 tys., w Brazylii 93 tys., w Republice Południowej Afryki 67 tys., na Ukrainie 48 tys., na Węgrzech 47 tys., w Meksyku 40 tys., w Holandii 30 tys., w Belgii 29 tys., we Włoszech 27 tys., w Szwajcarii 19 tys., w Chile 18 tys., w Urugwaju 16 tys., w Szwecji 15 tys. i w Hiszpanii 12 tys. Żydów. Około 26 tys. Żydów mieszka w krajach arabskich i muzułmańskich, z czego około 15 tys. w Turcji, około 8,5 tys. w Iranie, około 2 tys. w Maroku i około 1 tys. w Tunezji. Kraje, w których liczba Żydów wynosi 500 lub mniej to: Bermudy, Bahama, Kuba, Dominikana, Salwador, Jamajka, Curacao, Wyspy Dziewicze, Boliwia, Surinam, Cypr, Malta, Słowenia, Bośnia, Macedonia Północna, Armenia, Kirgistan, Turkmenistan, Indonezja, Filipiny, Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia, Kongo, Botswana, Kenia, Madagaskar, Namibia, Nigeria, Zimbabwe, Jemen, Syria i Egipt. Społeczność oczekująca na imigrację z Etiopii liczy około 8 tys. osób. Społeczności liczące stu lub więcej Żydów mieszkają w 98 innych krajach świata.


szef zespołu negocjacyjnego koalicji Likudu, Jariv Levin powiedział rano, że blok prawicowo narodowy jest gotowy i chętny do rozpoczęcia negocjacji w oparciu o propozycję prezydenta Reuvena Rivlina, że premierem rządu jedności zostanie Benjamin Netanjahu, który w razie wysunięcia oskarżenia o korupcję skorzysta z urlopu niezdolności do pracy. “Uważamy, że wskazany przez prezydenta kierunek jest właściwy. Musimy usiąść do rozmów o szczegółach. Rozumiemy, że jeśli wejdziemy do rządu jedności z Niebieskim i Białym, to Netanjahu nie będzie premierem przez cały okres. Nadszedł czas, aby Niebieski i Biały zrozumiał, że nie ma żadnej innej alternatywy na rząd. To nie jest to, o czym myśleliśmy, ale jest o wiele lepsze niż trzecia runda wyborów, w których może wszystko się zdażyć, i powinniśmy temu zapobiec.” Pierwsze spotkanie zespołów negocjacyjnych Likudu i Niebieski i Biały spodziewane jest na piątek.


premier Benjamin Netanjahu wezwał lidera partiiNiebieski i Biały Benny Gantza do utworzenia rządu jedności z Likudem. “Bardzo wielu ludziom naraziłem się tą decyzją, ale zgodziliśmy się na propozycję prezydenta. Teraz mówię do ciebie: Benny, piłka jest w twoich rękach. Wiem, że masz różnych doradców, którzy mówią ci, abyś robił to lub tamto, ale czasami właściwym rozwiązaniem jest prosta rzecz. Wstań i zrób coś – wykaż odpowiedzialność i dołącz do rządu jedności. Nie jest tajemnicą, że chcieliśmy prawicowego rządu. Na Likud głosowało ponad milion obywateli i wszystkim wam dziękuję. Ponad dwa miliony wyborców poparło mnie jako kandydata na premiera. To więcej niż jakikolwiek inny kandydat. Mimo tych wszystkich osiągnięć musimy jednak powiedzieć prawdę, że to nie wystarczy do ustanowienia rządu. Ale druga strona też nie ma dość poparcia, aby stworzyć rząd. Oni również nie zyskali takiego poparcia jakiego chcieli. Dlatego jedyną opcją jest rząd jedności, o którego utworzenie wczoraj apelował prezydent. Ale z drugiej strony Niebieski i Biały mają różne pomysły […] na początku myśleli, że mogą rozbić obóz nacjonalistyczny, oddzielając nas od naszych sojuszników. Tak się nie stało. Mamy bliskich partnerów i współpraca między nami jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Co teraz myśli druga strona? Co wyobrażają sobie, że mogą zrobić? Teraz myślą, że mogą rozbić Likud.” Benny Gantz powiedział: “Wzywam do jedności od czasu, gdy zająłem się polityką. Nawet dzisiaj jestem optymistą i wierzę, że można to osiągnąć. Netanjahu był tym politykiem, który przyspieszył wybory do 21 Knesetu, i to on poprowadził nas do wyborów do 22 Knesetu. Jest także jedynym, który może być zainteresowany ponownym poprowadzeniem nas do wyborów – wyborów, które prawdopodobnie spowodują rozłam wśród izraelskiej opinii publicznej. Wzywam Netanjahu i Likud – przystąpcie do negocjacji bez warunków wstępnych – bez bloków politycznych. Zbudujmy prawdziwy rząd jedności dla dobra narodu żydowskiego. Nie jesteśmy partią, która atakuje kogoś z powodów osobistych, ale szukamy uczciwości publicznej. Pracujemy przeciwko korupcji. Nie możemy zasiadać u boku premiera, przeciwko któremu wysuwane są oskarżenia. Wzywam do znaczącego dialogu z Likudem – drugą co do wielkości partią w kraju. Jeśli będą to prawdziwe negocjacje, to z chęcią wejdziemy do rządu jedności.”


po południem palestyński terrorysta zaatakował nożem i zranił izraelską policjantkę na Starym Mieście Jerozolimy. Po pościgu policjanci aresztowali napastnika, który okazał się 14-letnim Palestyńczykiem.


 delegacja egipskiego wywiadu odwiedziła Izrael i przeprowadziła tajne rozmowy w sprawie sytuacji bezpieczeństwa w Strefie Gazy. Egipcjanie obawiają się, że niestabilność polityczna w Izraelu i możliwość trzecich wyborów, mogą doprowadzić do kolejnej eskalacji w Strefie Gazy, tak jak miało to miejsce przed ostatnimi wyborami sprzed kilku tygodni, co może skutkować szeroką operacją wojskową lub wojną.


 rano wybuchły gwałtowne starcia przy arabskiej wiosce Al-Shuweika w zachodniej części Samarii. Około 150 Palestyńczyków obrzuciło kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 32 Arabów.


przywódca Hamasu Ismail Hanijeh ogłosił, że jego organizacja zaakceptowała inicjatywę ośmiu palestyńskich frakcji, aby w pierwszej połowie 2020 r. przeprowadzić wybory w Autonomii Palestyńskiej. Inicjatywę zaprezentowano na początku tego tygodnia, a palestyńskie frakcje wezwały do zorganizowania w październiku spotkania OWP w Kairze (Egipt). W spotkaniu tym musiałby wziąć udział Mahmoud Abbas, który odrzucił tę inicjatywę. Na spotkaniu musiałyby być podjęte decyzje w sprawie strategii, programu politycznego i utworzenia rządu jedności, aby zakończyć podziały wewnętrzne wśród Palestyńczyków. Taki okres przejściowy potrwałby od października 2019 r. do lipca 2010 r., gdy władzę mógłby przejąć nowo wybrany rząd. Obecny palestyński parlament nie spotyka się od 2007 r., kiedy to Hamas przemocą przejął kontrolę nad Strefą Gazy. Od tamtej pory Fatah blokuje możliwość obrad parlamentu, w którym posłami są członkowie Hamasu. Kadencja Mahmouda Abbasa miała wygasnąć w 2009 r., ale z powodu braku wyborów, wciąż pozostaje na urzędzie przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej.


26 września 2019 r. podczas przemówienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz powiedział: “Jestem synem ocalonych z Holokaustu, Meira i Malki Katz, którzy niech spoczywają w pokoju. Jestem dumny, że mogę dziś stać na podium Narodów Zjednoczonych jako minister spraw zagranicznych Izraela. Dla mnie jest to bardzo wzruszająca chwila. Dziękuję prezydentowi Donaldowi Trumpowi za jego historyczną i odważną decyzję uznania Jerozolimy, odwiecznej stolicy narodu żydowskiego, jako stolicy Izraela i przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy. Wzywam wszystkie kraje do podążania za Stanami Zjednoczonymi i uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. Nikt nie może oddzielić narodu żydowskiego od naszej historycznej ojczyzny, i nikt nie może oddzielić nas od Jerozolimy, naszej odwiecznej stolicy. Izrael chce pokoju ze wszystkimi swoimi sąsiadami. […] Widzieliśmy ostatnio poważną eskalację, podczas której irańskie pociski zostały wystrzelone z Iranu przeciwko saudyjskim zakładom naftowym w celu zakłócenia globalnych dostaw ropy. Ten terrorystyczny atak na Arabię Saudyjską został przeprowadzony pod bezpośrednim dowództwem irańskiego przywódcy Alego Chamenei. Iran jest największym państwem terrorystycznym na świecie i największym zwolennikiem terroryzmu na świecie. Wzywam społeczność międzynarodową do zjednoczenia się, aby powstrzymać Iran. […] Musimy dziś powstrzymać Iran, aby zapobiec jutrzejszej wojnie. […] Pewnego dnia usłyszałem, jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan atakuje Izrael, i chcę mu powiedzieć, że to Ty brutalnie uciskasz naród turecki, mordujesz mniejszość kurdyjską i wspierasz organizację terrorystyczną Hamas. Jesteś ostatnim, który może pouczać Izrael. Nie jesteś sułtanem, a Turcja nie jest Imperium Osmańskim. Wstydź się. […] Realizujemy inicjatywę nazwaną Koleje dla pokoju, której celem jest połączenie liniami kolejowymi państw Zatoki Perskiej z Jordanią i dalej do portu w Hajfie. Ta inicjatywa umożliwi szybszy, krótszy i bezpieczniejszy dostęp do Morza Śródziemnego. Zamierzamy również połączyć Autonomię Palestyńską z tym projektem, co wzmocni ich gospodarkę. Izrael ma jasną politykę promowania dobrych stosunków i normalizacji z państwami Zatoki Perskiej. Nie mamy konfliktu z państwami Zatoki Perskiej i mamy wspólne interesy bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia ze strony Iranu. Izrael chce pokoju ze wszystkimi sąsiadami. Wzywamy Autonomię Palestyńską do zaprzestania podżegania. Przestańcie zachęcać i finansować terroryzm. Uznajcie prawo narodu żydowskiego do własnego państwa. Wzywam Palestyńczyków do powrotu do bezpośrednich negocjacji, bez żadnych wstępnych warunków.”


 specjalny wysłannik USA na Bliski Wschód, Jason Greenblatt powiedział: “Palestyńczycy należą dziś do największych beneficjentów międzynarodowej pomocy na świecie. Jednak pomimo dziesięcioleci pomocy, przekazaniu darowizn w wysokości miliardów dolarów, euro, szekli i dinarów, poziom życia w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu nadal się pogarsza. Hamas doprowadził Gazę do stanu skrajnej desperacji. Przy prawie 50% bezrobocia, dziesięcioletni eksperyment zarządzania Hamasu okazał się całkowitą porażką. Zachodni Brzeg poradził sobie lepiej, ale wysiłki tam podejmowane są osłabiane przez kryzys budżetowy Autonomii Palestyńskiej, który jest wynikiem ciągłego przekazywania środków finansowych w celu nagradzania terrorystów oraz finansowanie ruchu delegalizującego Palestyńczyków prowadzących interesy z Izraelem. Kraje-darczyńcy powinny zadać sobie pytanie, dlaczego mają zbierać pieniądze, skoro wszyscy wyraźnie widzą, że reżim Hamasu i Autonomia Palestyńska nieustannie marnują pieniądze darczyńców, które miały zapewnić lepszą przyszłość wszystkim Palestyńczykom. W tym tygodniu przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas powiedział, że nie odejmie nawet jednego centa z wynagrodzeń wypłacanych więźniom, męczennikom i rannym. Czy właśnie tam kraje-darczyńcy chcą przekazywać środki swoich podatników? Wielu odbiorców tych wynagrodzeń zginęło w atakach terrorystycznych lub usiłowało zamordować Izraelczyków, a teraz te pieniądze są przekazywane ich rodzinom. Pokój wymaga, abyśmy uznali prawdziwą rzeczywistość sytuacji w terenie. Konwencjonalne podejście do konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie zbliżyło nas do końcowego porozumienia pokojowego. Nie zapewniło bezpieczeństwa narodowi Izraela. Nie zapewniło Palestyńczykom godności i dobrobytu, na jakie zasługują. Ostatecznie doprowadziło to do tego, że Izraelczycy i Palestyńczycy byli raz po raz przeżywali zawody i rozczarowania. Nie możemy sobie pozwolić na kolejne ćwierćwiecze przeprosin i niedostosowania. Potrzebujemy nowego podejścia. Zamiast poddawać recyklingowi te same zasady i kwestie, które nie zbliżyły nas do pokoju, spojrzyjmy na rzeczywistość świeżymi oczami i w realistyczny sposób. Stany Zjednoczone postanowiły, że dolary naszej pomocy mogą przynieść większe korzyści innym częściom świata. Nie będziemy nadal inwestować w tymczasowe rozwiązania, które tylko przedłużają cykl cierpienia i przemocy. Autonomia Palestyńska zbojkotowała w czerwcu szczyt w Bahrajnie, podczas którego Stany Zjednoczone przedstawiły część ekonomiczną swojego planu pokojowego i powiedziały do krajów-darczyńców, że jest czas, aby zażądać czegoś więcej od palestyńskich przywódców. W ubiegłym tygodniu spotkałem się z niektórymi Palestyńczykami, którzy zajęli jasne stanowisko, że chcą inwestycji, a nie darowizn. Chcą prawdziwej okazji, prawdziwej przyszłości gospodarczej. Chcą tego teraz. Wyrazili wdzięczność za nasze wysiłki. Te wyrazy wdzięczności, przyjaźni i wsparcia naszych wysiłków bardzo mnie poruszyły. Wielu Palestyńczyków, których spotykam, chce możliwości, których szukamy. Mogą nie zgadzać się ze wszystkimi naszymi propozycjami, ale rozumieją, że staramy się poprawić ich życie. Palestyńczycy zasługują na większą godność, większe możliwości i większą wolność, z których żadna nie zostanie osiągnięta poprzez utrzymanie status quo przekazywania im darowizn. To nie pomoże Zachodniemu Brzegowi, i na pewno nie pomoże w Gazie. Czas pomóc Palestyńczykom w osiągnięciu lepszego życia. I w tym procesie, miejmy nadzieję, że osiągniemy również pokój.”


amerykańska marynarka wojenna US Navy podpisała kontrakt z izraelską firmą Elbit Systems na naprawę systemów cyfrowych samolotów wielozadaniowych F-18. Naprawa będzie dotyczyć wyświetlaczy kokpitu i systemów monitorowania oraz kontrolowania układów uzbrojenia pokładowego samolotów. Kontrakt będzie realizowany przez pięć lat w Talladega w stanie Alabama. Dzień wcześniej spółka zależna Elbit SystemsCyclone, otrzymała kontrakt od Boeing Defense, Space and Security na dostarczenie elementów konstrukcyjnych do samolotu F-15, w tym odłączanych zbiorników paliwa, pylonów, poziomych stabilizatorów i adapterów.


27 września 2019 r.


opublikowano wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Israel Hayom i Maagar Mochot. Okazało się, że 60% Izraelczyków nie chce kolejnych wyborów, a tylko 26% poparłoby taki ruch. 29% Izraelczyków wolałoby świecki rząd jedności z udziałem Israel Beytenu, 25% popiera rząd szerokiej jedności LikuduNiebieski i Biały oraz inne partie z prawej i lewej strony. Kolejne 23% Izraelczyków popiera wąski prawicowy rząd, 14% nie popiera żadnej z tych opcji, a 9% popiera utworzenie rządu składającego się wyłącznie z partii centrolewicowych i partii haredi. Pomimo braku wsparcia dla prawicowego rządu, 44% respondentów stwierdziło, że w przypadku zmiany stanowiska premiera, Benjamin Netanjahu powinien być pierwszym premierem, a 40% wskazało na Benny Gantza.


 rano odbyło się pierwsze spotkanie zespołów negocjacyjnych Likudu oraz Niebieski i Biały. Rozmowy trwały cztery i pół godziny. Zespół Likudu oświadczył na początku spotkania, że akceptuje propozycję prezydenta Rivlina dotyczącą utworzenia rządu jedności, natomiast zespół Niebieski i Biały nie ustosunkował się tak jednoznacznie do tej propozycji, oraz zaproponował kolejne spotkanie w niedzielę rano. “Niebieski i Biały przypomina, że istota i treść porozumienia są najważniejsze w negocjacjach dotyczących utworzenia rządu. Z drugiej strony stanowisko Likudu przedstawione na spotkaniu było następujące: kwestia rotacji i kontynuacja Benjamina Netanjahu na jego urzędzie premiera są podstawą do prowadzenia dyskusji. Podczas dyskusji zespół negocjacyjny Niebieski i Biały przedstawił kilka wstępnych żądań, ale zespół negocjacyjny Likudu pozostał niezachwiany w swoim stanowisku i uzależnił swoje podejście do tych kwestii od zgody na utrzymanie Netanjahu na stanowisku premiera. Jak wiadomo, Niebieski i Biały nie zgodzą się na te żądania i dlatego nie ma innej możliwości, niż zrozumieć, że naleganie na te dwa wstępne warunki ma na celu jedynie wciągnięcie państwa Izrael w trzecie wybory, tak jak tego chce premier.” Po stronie Likudu w negocjacjach uczestniczyli ministrowie Ze’ev Elkin i Jariv Levin. Levin powiedział: “Izrael potrzebuje szerokiego i stabilnego rządu – rządu jedności. W związku z tym prosimy o szybkie i skuteczne negocjacje, aby to zakończyć i natychmiast utworzyć rząd. Usłyszeliśmy słowa prezydenta i uważamy, że należy prowadzić negocjacje na podstawie propozycji prezydenta. Naprawdę mam nadzieję, że okaże się, że Niebieski i Biały jest tym zainteresowany. Chcę życzyć wszystkim Żydom dobrego nowego roku i obyśmy wkrótce mieli szeroki, stabilny i zjednoczony rząd.” Elkin dodał: “Izraelska opinia publiczna nie chce trzeciej tury wyborów. Izraelska opinia publiczna chce szerokiego rządu jedności. Zdecydowanie uważamy propozycję prezydenta za właściwą podstawę do negocjacji i dziękujemy mu za to. Możemy szybko zakończyć ten proces, o ile tylko pojawi się dobra wola, i stworzymy rząd szerokiej jedności ze wszystkimi partiami, które cenią sobie zasady żydowskiego i demokratycznego państwa. Z pomocą Boga będziemy mieć nowy rząd w nowym roku. Jeśli nie odniesiemy sukcesu w tym procesie, ten, który doprowadzi go do upadku, pociągnie kraj na nowe wybory. Mamy szczerą nadzieję, że w pierwszych dniach nowego roku będziemy mogli ogłosić, że utworzymy szeroki rząd ze wszystkimi partiami.”


 około 7 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Bomby zapalające spowodowały uszkodzenie 2 izraelskich pojazdów wojskowych. W starciach rannych zostało 63 Palestyńczyków, z których 1 zmarł w wyniku odniesionych ran wieczorem.


    28 września 2019 r.


po południem dwa pociski moździerzowe spadły na przygraniczny moszaw Bnei Netzarim na pustyni Negew. Uszkodzony został mur ogrodzenia synagogi, w której wyleciały szyby, oraz uszkodzony został zaparkowany w sąsiedztwie samochód. Moszaw Bnei Netzarim leży bezpośrednio przy granicy Egiptu. Pociski moździerzowe zostały pomyłkowo wystrzelone przez egipski czołg w trakcie starcia z islamskimi terrorystami z ISIS. W przygranicznym starciu na Półwyspie Synaj zginąć miało 15 terrorystów ISIS, 7 egipskich żołnierzy i 1 cywil. W innym incydencie izraelscy żołnierze zatrzymali Araba, który usiłował przepłynąć wpław granicę morską między Egiptem a Izraelem. Intruza przejęła łódź straży granicznej.


 kilkudziesięciu Palestyńczyków demonstrowało z palestyńskimi flagami na północ od Morza Martwego, protestując przeciwko zapowiedziom ogłoszenia przez Izrael suwerenności nad Doliną Jordanu. Izraelscy żołnierze ewakuowali demonstrantów z przygranicznego rejonu. Nikt nie odniósł obrażeń.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

  1. Wielu ” chazarow ” w Izraelu niszczy ten kraj i Narod Zydowski, czego przykladem jest kryminalista – Netanjahu.

  2. Ci ”Inni” w statystyce CBS to w większości Żydzi, koszerni według ”Prawa Powrotu”, centralnego artykułu katechizmu syjonistycznego i ”Praw Norymberskich”, znanych skądinąd.
    Z czego wynika że CBS nie uznaje świeckiej definicji narodu żydowskiego, ale uznaje definicję halachiczną. Mam nadzieję że z głupoty, nie z założenia. Bo jeśli z założenia, to można tą istytucję zaklasyfikować jako antysyjonistyczną.
    Prawdziwą liczba Żydów w Izraelu dzisiaj jest zatem ponad 7.150 mln. nie 6.744 mln jak podane.

  3. Od kiedy opuściłem Israel nie bardzo sie mieszam w jego polityczne aspekty i sprawy. Ale jednak, jako obywatel Izraelski i Żyd modlę się i mam nadzieję że trzecie wybory się zrealizują i przekonają pana Netanyahu że dla niego to czas aby odejść. Niestety, te wybory tego nie przekazały.

  4. Gdzie podziali sie w statystyce Zydzi w obecnej Polsce?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.