Muzyka

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 133

 

 

 

Jaroslaw

 


-Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…

 


 

Pierwszy dzień listopada to szczególna data w naszych kalendarzach. Ważna chwila zadumy, refleksji nad kruchością i przemijaniem ludzkiego życia… Dlatego dzisiaj chciałbym zaprosić Was do wysłuchania poniższego utworu.

 

Jest to koncert skomponowany na gitarę i orkiestrę w 1939 roku. Nosi tytuł “Concierto de Aranjuez”, a jego autorem jest Joaquín Rodrigo. Dzieło zostało napisane dla hiszpańskiego gitarzysty Regino Sainz de la Maza. Tytuł nawiązuje do ogrodów pałacu w Aranjuez, gdzie Rodrigo wraz z żoną spędzali miesiąc miodowy. Chociaż Rodrigo chciał w utworze zawrzeć klimat końca XVIII wieku na dworze Karola IV i Ferdynanda VII (torreadorzy, obrazy Goi), wyczuwalna jest również świadomość tego, co w 1939 roku przeżywał Rodrigo – lęk przed wojną, śmierć dziecka i ciężką chorobę żony…

Szczególnie znana na świecie jest część II koncertu zatytułowana „Adagio”, wykorzystywana w wielu filmach oraz utworach muzyki rozrywkowej. Opiera się na niej piosenka “Aranjuez, mon amour”, którą w 1967 r. nagrał Richard Anthony, a w 1988 r. – Jean-François Maurice. Motyw ten wykorzystał również José Feliciano (“Aranjuez con Tu Amor”) oraz pianista jazzowy Chick Corea.

W 1982 roku Adagio zostało przearanżowane i dodano słowa. Autorami tej wersji są Herbert Kretzmer i Hal Shaper, a piosenkę pod tytułem “Follow me” zaśpiewał Demis Roussos.

Na powyższym filmie “Concierto de Aranjuez” wykonują Petrit Çeku (gitara) i Stefan Hauser (wiolonczela).

Miłych snów…

Jarosław Kosiaty

“Listy z krainy snów” – http://www.wiersze.co

 


Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

Kategorie: Muzyka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.