Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 29.10 – 30.10

.


29 października 2019 r.


ornitolodzy poinformowali, że rano naliczono rekordową liczbę 56 tys. żurawi w Dolinie Hula na północy kraju. Zimowa pogoda uniemożliwiła im chwilowo dalszą podróż na południe.


 ministerstwo zdrowia poinformowało, że izraelski system opieki zdrowotnej potrzebuje dodatkowych 40 mln szekli, aby sprostać wszystkim wymaganiom w nadchodzącej zimie, która według spodziewań synoptyków ma być w Izraelu szczególnie dotkliwa. Obecnie wszystkie szpitalne oddziały chorób wewnętrznych działają z wydajnością powyżej 100%. Oczekuje się, że na podstawie danych z Australii, tegoroczny sezon grypy może charakteryzować się wyższym wskaźnikiem zachorowalności, niż minione zimy. Z tego powodu jest potrzeba stworzenia nowych miejsc szpitalnych i zatrudnienie większej ilości personelu medycznego, a na to potrzeba pieniędzy.


Benny Gantz powiedział: „Kiedy będę premierem Izraela, obejmę wszystkie nurty judaizmu. Jesteśmy częścią inspirująco kolorowej mozaiki kultur i tradycji. Będę pielęgnował ten pluralizm. Będę promować wdrażanie umowy o Zachodnim Murze. Za każdym razem, gdy przechodzę do Zachodniego Muru, patrzę na morze kamieni – różnych rozmiarów i kształtów – które są jak strumienie obecne w judaizmie. Mówię wam dzisiaj, Zachodni Mur jest wystarczająco duży dla wszystkich.”


 po południem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który przez cztery godziny dyskutował nad naciskami Stanów Zjednoczonych odnośnie ustanowienia mechanizmów dotyczących zagranicznych inwestycji w Izraelu, ze szczególnym naciskiem kontroli i ograniczenia wpływów chińskich koncernów. Na spotkaniu nie podjęto żadnych decyzji.


komitet finansowy miasta Tel Awiw zatwierdził wieczorem budżet dla sfinansowania projektu bezpłatnej komunikacji publicznej w mieście podczas Szabatu. System zostanie aktywowany do końca roku, a jego koszt jest oceniony na 12,5 mln szekli rocznie. Projekt zakłada funkcjonowanie siedmiu linii autobusowych, które połączą Tel Awiw z pozostałymi miastami obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Częstotliwość kursowania autobusów i ich trasy nie zostały jeszcze określone. Do projektu przyłączyły się: Tel Awiw, Giwatajim, Kirjat Ono i Ramat Haszaron. Miasto Ramat Gan utrzymuje własne autobusy kursujące w Szabat.


 po południem izraelskie myśliwce zestrzeliły bezzałogowy dron nad Strefą Gazy. Dron znajdował się na wysokości ponad 10 tys. stóp nad ziemią, a Siły Obronne Izraela zezwalają na ruch prywatnych samolotów i dronów nad Strefą Gazy jedynie na stosunkowo niskiej wysokości. Zestrzelony dron prawdopodobnie należał do jednej z organizacji terrorystycznych.


doradca amerykańskiego prezydenta Jared Kushner na konferencji Future Investment Initiative w stolicy Rijadu w Arabii Saudyjskiej zaprezentował ekonomiczne aspekty amerykańsko-izraelskiej inicjatywy pokojowej, która przewiduje zainwestowanie 50 mld dolarów w regionie jeśli Autonomia Palestyńska zgodzi się na porozumienie polityczne. Kushner powiedział: „Izrael nie jest przyczyną wszystkich cierpień narodu palestyńskiego. Jeśli chcecie zainwestować na Zachodnim Brzegu lub w Strefie Gazy, problemem, który was powstrzymuje, jest strach przed terroryzmem, że wasze inwestycje mogą zostać zniszczona.”


 firma WhatsApp Inc. złożyła w sądzie federalnym w Kalifornii pozew przeciwko izraelskiej firmie cybernetycznej NSO Group, którą oskarżono o prowadzenie działalności szpiegowskiej. W pozwie wskazano, że zidentyfikowano co najmniej 1,4 tys. urządzeń zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem służącym do kradzieży informacji i danych osób korzystających z tej aplikacji. NSO Group zaprzeczyła tym oskarżeniom. „Jedynym celem działalności NSO Group jest dostarczanie technologii licencjonowanym rządowym organom wywiadowczym i organom ścigania, aby pomóc im w walce z terroryzmem oraz przestępczością zorganizowaną.” Pozew twierdzi, że złośliwy kod został rozesłany w dniach od 29 kwietnia do 10 maja b.r. przez serwery WhatsApp. Celem było zainfekowanie urządzeń należących do konkretnych adwokatów, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, dysydentów politycznych, dyplomatów i innych urzędników rządowych. Stwierdzono, że docelowe numery telefonów znajdowały się w krajach takich jak Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Meksyk.


30 października 2019 r.


rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskich pracowników przy osiedlu żydowskim Icchar w środkowej części Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony, nie dopuszczając do dalszej eskalacji.


palestyńska terrorystka usiłowała rano zaatakować nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym przy wejściu do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę.


rano rozpoczął się strajk placówek dyplomatycznych Izraela na całym świecie. Placówki będą zamknięte z powodu zbiorowego sporu z ministerstwem finansów w kwestii ograniczenia kosztów reprezentacyjnych izraelskich dyplomatów i pracowników misji dyplomatycznych na całym świecie. Strajk będzie kontynuowany do odwołania.


przewodniczący partii Israel Bejteinu Avigdor Liberman powiedział, że nie pozwoli na powstanie mniejszościowego rządu partii Niebieski i Biały przy wsparciu Arabskiej Wspólnej Listy. „Wspólna Lista to piąta kolumna. Tam są terroryści. Istnieje tylko jedna opcja – rząd jedności.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.