Polityka

Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”

.

 

Przyslala  Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

 

Co to ma wspólnego z Izraelem?

Mnóstwo, zdaniem ”Independenta”.

[Słyszeliście dużo o przemocy w Chile. Prawdopodobnie nie słyszeliście, że ich armia uczy się swoich taktyk w Izraelu.
W ostatnich latach wydaje się, że IDF używa taktyki okaleczania palestyńskich demonstrantów zamiast strzelania, by zabić – i to jest coś, co widzimy w Chile w tym tygodniu]

 Kim jest Benjamin Zinevich?

Najpierw jednak – kim jest Benjamin Zinevich, autor tego artykułu?

Czy jest pracownikiem uniwersyteckim? Ekspertem stosunków między Izraelem a Chile?

Nie.

”Independent” nie dostarcza żadnej informacji o Zinevichu, ale zwykłe przeszukanie Google ujawnia, że jest studentem New York University, gdzie jest czołowym antyizraelskim aktywistą i członkiem organizacji Students for Justice in Palestine (SJP), opisanej przez Anti-Defamation League jako ”sieć propalestyńskich grup studenckich w całych USA, które szerzą antyizraelską propagandę, często zaprawioną podburzającą, a czasami wojowniczą retoryką. Są głównymi organizatorami kampanii Bojkotu, Dywestycji i Sankcji (BDS) na kampusach i specjalizują się konfrontacyjnych taktykach, takich jak zakłócanie proizraelskich imprez organizowanych przez studentów i budowanie atrap ‘muru apartheidu’ oraz rozdawanie fałszywych ‘zawiadomień o eksmisji’, żeby w dramatyczny sposób pokazać to, co uważają za izraelskie prześladowanie Palestyńczyków”.

 

Zinevich niedawno współsponsorował rezolucję na kampusie New York University, wzywającą do bojkotu programu tego uniwersytetu studiów za granicą w Tel Awiwie.

 

Strona biograficzna Zinevicha w ”Independent” jest pusta. Czy „Independent” nie powinien w imię przejrzystości ujawnić, kim jest autor?


”Szczególnie należy zauważyć” Izrael

Pisząc w ”Independent”, Zinevich mówi:

Podczas gdy [chilijska] armia zachowuje się wobec cywilów z brutalnością nie widzianą od czasów dyktatury, która zakończyła się na początku lat 1990, ważne jest naświetlenie międzynarodowych powiązań z taką brutalnością. Szczególnie należy zauważyć taktyczne i techniczne militarne poparcie Chile przez Izrael, w przeszłości i obecnie.

Dlaczego to rzekome militarne poparcie miałoby być „zauważone szczególnie”?


The Global Arms Trade: A Handbook
 pisze, że od 2005 roku Chile kupuje broń od USA, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec, Francji i Hiszpanii, jak również od Izraela.

 

Nie ma żadnego zasadnego powodu, dla którego należałoby „szczególnie zauważyć” Izrael poza pełną nienawiści agendą Zinevicha i „Independent”.


Naciągane powiązania

Zinevich pisze:

Dzisiaj siły zbrojne zarówno Chile, jak Izraela nie czynią żadnych prób, by ukryć swój sojusz, przytaczając na stronie internetowej chilijskiej ambasady w Izraelu cele “wzmocnienia związków z…Izraelem dla umożliwienia wymiany wiedzy, szkolenia i doświadczeń”. Podczas wizyty izraelskiego generała Jaakowa Baraka w Chile w 2018 roku, Chile i Izrael podpisały porozumienie, które mówiło o zachęcaniu do dalszej „kooperacji w militarnej edukacji, szkoleniu i doktrynie”.

W rzeczywistości nie ma powodu, żeby ukrywać sojusz między krajami, które mają ze sobą stosunki dyplomatyczne, szczególnie między dwiema demokracjami. Język użyty na stronie chilijskiej ambasady w Izraelu jest taki, jakiego można się spodziewać na stronie każdej ambasady, promującej pozytywne związki.

Zinevich zignorował inne przykłady pozytywnej kooperacji Izraela i Chile, takie jak na przykład, pracowników Magen David Adom, sieci izraelskiego pogotowia i banków krwi, którzy pomagają władzom miejskim w Providencia w chilijskiej stolicy Santiago w szkoleniu miejskiego personelu bezpieczeństwa w udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach medycznych.

 

Następnie docieramy do naciąganego powiązania, które Zinevich próbuje promować:

W ostatnich latach wydaje się, że Izraelskie Siły Obronne (IDF) używają taktyki okaleczania palestyńskich demonstrantów zamiast strzelania, by zabić. Od ponad roku palestyńscy cywile maszerują ku murowi w Gazie w proteście przeciwko izraelskiej okupacji i [żołnierze] IDF strzelili niemal 60 procentom spośród tych 10 511 cywilów w dolne kończyny, z ponad 90 procentami ofiar spowodowanych ostrą amunicją.

 

W zeszłym tygodniu te izraelskie taktyki były używane wobec chilijskich cywilów przy wielu okazjach. Jedna z kobiet otrzymała postrzał w udo i według doniesień była w krytycznym stanie z powodu krwotoku. W innym wypadku 23-letni mężczyzna otrzymał postrzał w nogę zanim wojskowy pojazd zmiażdżył go na śmierć.

 

Te podobne taktyki nie są przypadkowe i są międzynarodową częścią tego, co aktywiści grup takich jak Jewish Voice for Peace nazwali “śmiercionośną wymianą”.

Zinevich jest również członkiem Jewish Voice for Peace, organizacji, którą ADL opisuje jako “grupę radykalnych aktywistów antyizraelskich, która oręduje za całkowitym bojkotem ekonomicznym, kulturalnym i akademickim państwa Izrael. JVP odrzuca pogląd, że izraelsko-palestyński konflikt jest tragicznym sporem o ziemię, który jest utrwalany przez cykle przemocy, strach i nieufność obu stron, na rzecz przekonania, że motywacja izraelskiej polityki i działań jest głęboko zakorzeniona w żydowskim szowinizmie rasowym i religijnej supremacji”.

 

Wygląda na to, że Zinevich wziął elementy kampanii JVP “Śmiercionośna wymiana” i zastosował je do Chile. Według Miriam F. Elman z Syracuse University, „Śmiercionośna wymiana” jest antysemicka i fałszywie obwinia Izrael i jego żydowsko-amerykańskich zwolenników o podsycanie dyskryminacyjnych praktyk policji wobec mniejszości w Ameryce oraz o militaryzację podejścia do przestępstw i publicznych protestów. Pisząc w ”Fathom Journal”, Elman mówi:

U swoich podstaw ta kampania kupczy antysemickimi stereotypami o żydowskiej mocy, żeby oskarżyć Izrael i żydowskie organizacje w Ameryce o spiskowanie przeciwko kolorowym Amerykanom. Kampania narzuca podziały rasowe na konflikt na Bliskim Wschodzie przez ustawienie Izraela i jego żydowskich zwolenników w Ameryce jako wrogów, którzy bezpośrednio zagrażają amerykańskim (i palestyńskim) „czarnym i brązowym ciałom”.

Zinevich po prostu zamienił amerykańskie „czarne i brązowe ciała” na chilijską “klasę robotniczą i rdzenne grupy, takie jak Mapuche, [którzy] przez stulecia doświadczają kolonialnego ucisku”.

 

Tak więc, widzimy, że cała hipoteza Zinevicha opiera się na jego własnej, napędzanej ideologicznie bigoterii.

Jakże przykro, że ”Independent”, najprawdopodobniej także napędzany przez antyizraelską agendę, dał Zinevichowi platformę do szerzenia nienawiści.


Guilt By False Association: Israel ’Noted in Particular’

Honest Reporting, 23 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Simon Plosker

Izraelski dziennikarz związany z Times of Israel i redaktor naczelny strony HonestReporting.


http://www.listyznaszegosadu.pl/m/notatki/obwiniony-przez-falszywe-skojarzenie-izrael-w-szczegallnosci

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.