Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 19.1 – 20.1


19 stycznia 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 6,5 cm, osiągając dziś rano poziom 210,71 metrów p.p.m. Obecny poziom jest o 191,5 cm niższy niż górna czerwona linia oznaczająca stan wypełnienia jeziora Kinneret. W najbliższych dniach oczekiwane są dalsze opady na północy i w środkowej części kraju, którym będą towarzyszyć wiatry i spadek temperatur. Istnieją obawy związane z powodziami w Judei i regionie Morza Martwego.


Siły Obronne Izraela rozpoczęły rozmieszczenie specjalnych podziemnych czujników wzdłuż granicy z Libanem. System czujników stanowi unikalną technologię, która wykorzystuje urządzenia sejsmiczne i akustyczne do wykrywania i ostrzegania o drążeniu podziemnych tuneli w pobliżu granicy. Montaż systemu czujników rozpoczęto w pobliżu kibucu Misgav Am. Rzecznik armii gen. Hidai Zilberman powiedział: “Chcemy uniknąć błędów obliczeniowych, gdyż prace budowlane widać po obu stronach granicy. To ubezpieczenie na przyszłość. Obecnie nie mamy żadnych danych wywiadowczych, że Hezbollah wznawia swoje wysiłki. Nasze prace budowlane potrwają kilka następnych miesięcy.”


 palestyńscy terroryści wypuścili popołudniem ze Strefy Gazy balony z podwieszonym ładunkiem wybuchowym, który eksplodował w otwartym terenie przy mieście Sderot.


popołudniem izraelska haubica samobieżna wystrzeliła jeden pocisk w stronę przygranicznego posterunku obserwacyjnego Hamasu w rejonie Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Był to odwet za wypuszczanie balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi.


. parlament Jordanii głosował za ustawą zakazującą importu gazu z Izraela. Nie jest jasne jak do tego ustosunkuje się rząd w Ammanie. Przyjęta ustawa zostanie przesłana rządowi do zatwierdzenia i musi zostać odesłany do parlamentu w celu formalnego głosowania. Tekst stwierdza, że “rządowi, jego ministerstwom oraz instytucjom i spółkom państwowym zabrania się importu gazu z Izraela”. Jordania importuje prawie 98% potrzebnego gazu ziemnego, oleju opałowego i napędowego. Gaz ziemny i olej napędowy zasila jordańskie elektrownie. Przez lata Jordania polegała na dostawach gazu z Egiptu, ale fala ataków terrorystycznych na rurociąg przesyłowy biegnący przez Półwysep Synaj zakłócał ten przepływ. Zmuszało to Jordanię do zakupu droższego oleju opałowego. Umowa gazowa z Izraelem miała zapewnić 600 mln dolarów oszczędności rocznie w budżecie Jordanii.


20 stycznia 2020 r


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 5 cm, osiągając poziom 210,665 metrów p.p.m. Wciąż jeszcze brakuje 186,5 cm do stanu uznawanego za “pełny” jeziora. W Bnei Barak doszło do podtopień ulic.


. z powodu niesprzyjającej pogody firma Israel Electric Corporation przetransportowała na Wzgórza Golan oraz do Judei i Samarii dziesiątki generatorów prądu, które mają zapewnić wsparcia w przypadku uszkodzenia sieci elektrycznej podczas nadchodzącego silnego ochłodzenia. Zwiększono także liczebność zespołów awaryjnych pracujących w terenie oraz rozlokowano ciężki sprzęt w najbardziej zagrożonych obszarach, tam gdzie istnieje dodatkowe ryzyko wystąpienia powodzi i powalonych drzew. W Kfar Yona uratowano żołnierza z pojazdu porwanego przez wody gwałtownej powodzi.


dyrektor agencji bezpieczeństwa Shin Bet, Nadav Argaman powiedział, że jego agencja udaremniła w minionym roku ponad 560 znaczących ataków terrorystycznych na izraelskich cywilów i infrastrukturę. “Miniony rok był pełen wyzwań w zakresie bezpieczeństwa na wszystkich frontach. Uniknęliśmy 10 zamachów samobójczych, 4 porwań i ponad 300 strzelanin.” Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Życie setek Izraelczyków, a może nawet więcej, zostało uratowanych przez działalność Shin Bet. Jakość życia to poczucie bezpieczeństwa, a ratując życie, tworzycie poczucie bezpieczeństwa, którego w naszym kraju wiele nie ma. Jednak teraz wszyscy chcą współpracy z izraelskim wywiadem. Jesteśmy w czasach bezprecedensowego postępu politycznego, gospodarczego, operacyjnego i wojskowego Izraela.”


 ciężki samolot myśliwski F-15I wylądował na lotnisku Ramona na Negewie. Było to pierwsze takie lądowanie, przeprowadzone w ramach procesu przygotowywania lotniska do użycia przez siły powietrzne w sytuacjach awaryjnych. Doszło także do poważnego incydentu bezpieczeństwa, gdy myśliwiec piątej generacji F-35I przypadkowo włączył lokalizator radiowy w pobliżu reaktora jądrowego Dimona na pustyni Negew, ujawniając w ten sposób swoją lokalizację cywilnym systemom radarowym.


palestyńscy terroryści wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonym ładunkiem wybuchowym. Po południu zauważono je przy mieście Beit Szemesz. Saperzy policji zneutralizowali zagrożenie. Wieczorem saperzy zneutralizowali podobny ładunek w Sderot.


 wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.


honduraski prezydent Juan Orlando Hernandez ogłosił, że Honduras oficjalnie uznaje Hezbollah jako organizację terrorystyczną.


w nocy na górze Hermon spadło 15 cm śniegu.


izraelskie siły bezpieczeństwa w rozległej nocnej operacji zajęły 5 warsztatów produkujących nielegalną broń w Judei i Samarii. Przejęto też fundusze kilkuset tysięcy szekli przeznaczonych na działalność terrorystyczną.


Efraim

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.