REUNION 69

Census, czyli amerykański spis ludności

 

Napisala i przyslala Ewa Herbst

 


Znowu marzec. Chłodny, jak tamten Marzec, 52 lata temu. Tylko krajobraz inny. Siedzę przy biurku przy oknie i piszę, patrząc na rzekę i zabudowę Manhattanu na drugim brzegu. Ostatnio byłam tam cztery tygodnie temu na spotkaniu u znajomych z tamtego Marca, gdzie słuchaliśmy referatu Mai o koronawirusie. Zdawałam sobie sprawę, że to pewnie ostatnia wizyta na Manhattanie i ostatni weekend spotkań na wiele tygodni. 

Siedzę więc w moim 100-letnim drewnianym domu na stoku Palisades w Edgewater, New Jersey, po drugiej stronie rzeki od stolicy świata – Nowego Jorku.  To mój dom od równo 24 lat, miejsce w którym mieszkam najdłużej w moim życiu. Przedtem mieszkałam w wielu innych miejscach: nad samą rzeką Hudson w kondominium w Edgewater, w pełnym uroku Garden District w Nowym Orleanie, w Lexington w stanie Kentucky, w Szwecji w Sztokholmie, a przedtem w trzech miejscach w Goteborgu, i kiedyś dawno temu w Warszawie. 

Siedzę przy komputerze i wypełniam spis ludności, czyli Census, który wypełnia się co 10 lat. Tylko kilka pytań, więc powinno to pójść dość szybko. Ale zacinam się na jednym pytaniu, którego nie mogę opuścić, bo nie pójdę dalej. W USA w ankietach pytają o rasę: biała, czarna lub African American, Indianin, Chińczyk, itp. Nie lubię tego, poza tym nie bardzo rozumiem dlaczego np. kolor skóry ma być rasą, ale to podobno żeby sprawdzać czy nie ma dyskryminacji. Nie mam na to rady, więc piszę „biała”. I teraz zaczynam mieć problem, bo trzeba pod spodem dodać „origin”. Za przykład podają „German, Irish, English,… Egyptian, etc.” Jaki ja mam „origin”?  Pech chce, że mi ten Census przysłali akurat w marcu, bo mi się ten miesiąc niedobrze kojarzy. Dwa razy tak długo zwlekam z wpisaniem czegoś sensownego, że aż mnie system wylogowywuje „dla bezpieczeństwa”. 

Gdzie są z amerykańskiego punktu widzenia moje początki? W Szwecji? W Polsce? W Galicji, skąd pochodzą moi lwowscy przodkowie? W końcu piszę „Homo sapiens”, bo to jedyna odpowiedż co do której nie mam wątpliwości.

Ewa Herbst

Kategorie: REUNION 69, wspomnienia

6 odpowiedzi »

  1. Ewuniu: Ja po prostu napisalem „Polish Jew”. Do tej pory nikt tego nie kwestionowal. Pozdrowienia.

  2. Przypomina mi to anegdote pewnego profesora, ktory kiedy pytal swoich studentow o ich wyznanie. Jesli ktos mowi mi, ze jest protestantem, to wiem, ze to protestant, jesli mowi mi, ze jest katolikiem, to wiem, ze to katolik, a jesli mowi mi, ze jest homo sapiens, to wiem, ze to Zyd.

  3. Ciesze sie, ze mamy znak zycia od Ciebie. Dobrze rozumiem Twoje rozterk, my jestesmy tez Homo sapiens. W ramach francuskiej izolatki czytam ksiazke o lwowskich adwokatach, autorach prawa o ludobojstwie i zbrodni przeciw ludzkosci. East West Street Philippe’a Sands, swietnie pokazuje atmosfera Lwowa w okresie miedzywojennym, moze ja czytalas?

  4. Miło czytać twój text Ewo. To mądra konkluzja. Pozdrowienia z Göteborga.

  5. Ja rowniez waham sie gdy jestem pytana o rase, rowniez przez kwestionariusze lekarskie, ale nie czuje sie obrazona. Rozne rasy inaczej reaguja na choroby, wiec rozumiem dlaczego sie pytaja. Dlaczego w spisie ludnosci sie pytaja? Pewnie dlatego, ze kazda grupa chce miec przywileje i reprezentacje. W Polsce nie mialam tego problemu, bo pisalam „pochodzenie zydowskie” (o ile pamietam) a moze po prostu narodowosc: zydowska. To jednak bylo 52 lata temu. Tu w USA „politics of identity” to chyba zawod. Ewa, napisalabys o swojej Lwowskiej rodzinie – to jest wspaniala historia ludzi, ktorzy czesc swojego majatku poswiecili dla dobra ogolu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.