Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.5 – 16.5


15 maja 2020 r.


Palestyńczycy obchodzili 72. rocznicę “Dnia Nakba” (“Dnia katastrofy”), przysięgając, że pokrzyżują plany Izraela dotyczące zastosowania suwerenności w niektórych częściach Judei i Samarii, oraz zniweczą plan prezydenta Trumpa na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. Z powodu pandemii koronawirusa i stanu wyjątkowego ogłoszonego w Autonomii Palestyńskiej, obchody ograniczono do oświadczeń i przemówień. Jedynie w Nablusie w Samarii, grupa aktywistów al-Fatah zorganizowało niewielki wiec, aby zaprotestować przeciwko wizycie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Izraelu. Aktywiści wwznosili okrzyki: “Palestyna jest nasza, Jerozolima jest nasza!” W telewizyjnym wystąpieniu Mahmoud Abbas powiedział, że “ci, którzy doprowadzili do naszej katastrofy, chcieli, aby Palestyna była ziemią bez ludzi. Zakładali się, że nazwa Palestyny ​​zostanie usunięta z historii. W tym celu przygotowywali najbrzydsze spiski, naciski, masakry i projekty likwidacyjne, z których ostatnim jest plan Trumpa. Pomimo tych wszystkich przeszkód i całej agresji polityki okupacyjnej, podejmujemy pewne kroki w kierunku przywrócenia naszych pełnych praw i zniesienia tej nienawistnej okupacji.” Palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział, że “największym wyzwaniem, przed którym stoją dziś Palestyńczycy, jest izraelskie zagrożenie aneksją części Zachodniego Brzegu. Ten ruch stanowi ostatni rozdział systematycznej kampanii mającej na celu zniszczenie możliwości ustanowienia państwa palestyńskiego. Palestyńskie państwo nie może zostać ustanowione bez Jerozolimy, Strefy Gazy i całego Zachodniego Brzegu, w tym obszaru C i Doliny Jordanu. Izraelski plan nie tylko zakończy rozwiązanie dwupaństwowe, ale także zagrozi bezpieczeństwu i stabilności w regionie.”


Izrael zwrócił się do 12 państw członkowskich Unii Europejskiej, które są uważane za przyjazne wobec Izraela, z prośbą o zablokowanie procesu, które mogłyby uniemożliwić Izraelowi zastosowanie suwerenności wobec Judei i Samarii. Tymi przyjaznymi krajami są: Niemcy, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Węgry, Słowacja, Chorwacja, Słowenia, Austria, Włochy i Estonia. Dzisiaj w Brukseli ma się odbyć spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 589. W stanie ciężkim jest 60 osób (50 pod respiratorami), a 12 587 wyzdrowiało. Zmarło 266 osób.


cały Izrael objęła fala upałów. W miejscowości Hispin na Wzgórzach Golan odnotowano temperaturę 37,8 stopni Celsjusza. Oczekuje się, że temperatura na Golanie będzie nadal rosła, osiągając w sobotę 39,5 Celsjusza i 40,5 Celsjusza w niedzielę. W Ein Gedi nad Morzem Martwym odnotowano 40,5 Celsjusza i przewiduje się, że w sobotę osiągnie 42,2 i 42,8 od niedzieli do środy. Miasto portowe Ejlat już osiągnęło 39,5 i przewiduje się, że w sobotę osiągnie 41,1 stopnia, a następnie nieznacznie spadnie do 40,5 w niedzielę. Beer Szewa odnotowała 36,1 i oczekuje się, że w sobotę będzie 39,5 i 41,1 w niedzielę. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego, Aszkelon osiągnął 31,7 stopnia, a w sobotę spodziewane jest 35,6 i 38,3 w niedzielę.

Fala upałów będzie niezwykle gorąca i długotrwała, nawet w nocy bez ulgi. Służby medyczne zaapelowały o rozsądek, gdyż już są pierwsze przypadki udaru cieplnego. Z rejonu Nahal Tzivia helikopter ewakuował 21-letnią turystkę, która w ciężkim stanie przebywa w szpitalu w Hajfie. W Ejlacie znaleziono półprzytomnego 48-letniego mężczyznę z objawami udaru cieplnego.


. jordański król Abdullah II ostrzegł, że jeśli tego lata Izrael zastosuje suwerenność w niektórych częściach Judei i Samarii, doprowadzi to Izrael do kursu kolizyjnego z Jordanią. “Rozwiązanie dwupaństwowe jest dla nas jedynym sposobem na pójście do przodu. Liderzy opowiadający się za rozwiązaniem jednopaństwowym nie rozumieją, co by to oznaczało. Co by się stało, gdyby upadł Autonomia Palestyńska? W regionie będzie więcej chaosu i ekstremizmu. Jeśli Izrael naprawdę zaanektowałby w lipcu Dolinę Jordanu i część Zachodniego Brzegu, doprowadziłoby to do poważnego konfliktu z Jordańskim Królestwem Haszymidzkim. Nie chcę wysuwać gróźb i tworzyć atmosferę sporu, ale rozważamy wszystkie opcje. Zgadzamy się z wieloma krajami w Europie i społecznością międzynarodową, że prawo siły nie powinno mieć zastosowania na Bliskim Wschodzie.” Król odmówił sprecyzowania, czy jego kraj anuluje traktat pokojowy z Izraelem z 1994 r., ale powiedział, że wszystkie opcje zostaną rozważone.


popołudniem pomiędzy żydowskimi osiedlami Ariel a Rachelimem w Samarii, wybuchł pożar, który gasiło pięć sekcji strażackich i cztery samoloty gaśnicze. Policja stwierdziła, że było to podpalenie przez mieszkańców sąsiedniej wioski arabskiej.


16 maja 2020 r.


rzeczniczka sekretarza stanu USA Morgan Ortagus podczas połączenia konferencyjnego z izraelskimi reporterami powiedziała, że zdaniem Stanów Zjednoczonych aneksja części obszaru Judei i Samarii “powinna odbyć się w ramach rozmów między Izraelczykami a Palestyńczykami w oparciu o plan Trumpa. Umowa pokojowa między Izraelem a Jordanią jest bardzo ważna dla nas wszystkich. Chcemy, aby stosunki jordańsko-izraelskie były silne nie tylko w sektorze bezpieczeństwa, ale także w aspektach cywilnych, politycznych i gospodarczych. Słyszeliśmy to, co dzisiaj powiedział król Abdullah, dlatego uważamy, że powinniśmy powrócić do planu Trumpa i sprowadzić wszystkie strony z powrotem do stołu negocjacyjnego. Będziemy dążyć do tego, aby tak się stało.”


późnym wieczorem grupa 3 palestyńskich terrorystów zaatakowała wojskowy punkt kontrolny pobliżu arabskiej miejscowości Abu Dis, na wschód od Jerozolimy w Judei. Izraelska armia utrzymuje posterunek w Domu Gubernatora w Abu Dis, a żołnierze batalionu Benjamin obserwowali go z ukrycia, zapewniając bezpieczeństwo. Dostrzegli oni, jak terroryści usiłują rzucić urządzenie wybuchowe i otworzyli ogień, raniąc napastników i udaremniając w ten sposób zamach terrorystyczny. Nikt z żołnierzy nie odniósł obrażeń. Napastnicy zostali zatrzymani, a saperzy zneutralizowali trzy bomby rurowe domowej roboty.


 ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 606. W stanie ciężkim jest 59 osób (49 pod respiratorami), a 12 587 wyzdrowiało. Zmarło 267 osób.

 fala upałów spowodowała, że rano wybuchł pożar przy moszawie Tzalfon, obejmując zasięgiem las w rejonie miasta Beit Szemesz w centrum kraju. Ewakuowano część mieszkańców z moszawu Tzalfon, jednak nie ma bezpośredniego zagrożenia dla domów. W akcję gaszenia zaangażowano samoloty gaśnicze.

wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy działających na terenie obozu uchodźców Al-Aruv, położonym na południe od bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu oraz oddali strzały ostrzegawcze w powietrze.

Efraim

Kategorie: Polityka

2 odpowiedzi »

  1. Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.