Polityka

Kim są Palestyńczycy?

Przetlumaczyla i przyslala Olga Degani


Przyjęte jest na świecie i w Izraelu, że Państwo Izrael wywłaszczyło Palestyńczyków z ich ziemi, na której żyli przez wieki. Może warto zastanowić się, co mówi na ten temat historia?

Rok 1831 jest początkiem fali tysięcy Egipcjan, w następstwie przejęcia przez Egipt terenów Izraela po imperium otomańskim. Emigranci egipscy przybyli do Gazy, Tul Karem, doliny Hahula i dalej, na pozostałe tereny Kraju. Następne fale emigrantów napływały dziesiątki lat później, dokumentowane w różnych źródłach. Tak na przykład w 1865 roku brytyjski geograf Tristram (Henry Baker, O.D.) pisał o skupiskach egipskich emigrantów w Jafie, Sheikh Munis – dzisiejszy Ramat Aviv, Nahal Eran, Vadi Ara, Beit Dagan, Beit Shaan i w innych miejscowościach. Według dokumentacji  z roku 1913 geografa szwajcarskiego Baldenspergera, do samej Jafy przybyli emigranci z 25 państw muzułmańskich, do Ramli przybyli z Syrii i z Maroka.

W książce From Time Immemorial Joan Peters opublikowała spis ludności z roku 1931, przeprowadzony przez mandat brytyjski. Na terenie Mandatu byli wówczas emigranci chrześcijańscy i muzułmańscy, mówiący pięcioma różnymi językami, którzy przybyli z 24 krajów!

Co spowodowało te fale emigrantów, pomnażające ludność – w Jafie, od 1831 do 1947 roku siedemnastokrotnie, w Haifie dwunastokrotnie, a w Ramli pięciokrotnie ?

Czy przybyli oni do Ziemi Obiecanej? Oczywiście, nie. Dwie wojny światowe zwiększyły zapotrzebowanie na siłę roboczą dla budowy urządzeń potrzebnych armii, linie kolejowe, drogi, port w Haifie, kamieniołomy i wysuszanie bagien. Także fale aliji żydowskiej od 1880 roku doprowadziły do rozkwitu gospodarczego i potrzeby dodatkowej siły roboczej.

Wszystko to spowodowało gwałtowny wzrost emigracji arabskiej do Eretz Yisrael.

Dane dowodzą, że większość Arabów Eretz Yizraelskich to potomkowie emigrantów, przybyłych w XIX i XX wieku z Egiptu, Sudanu, Syrii, Libanu, Jordanii, Iraku, Arabii Saudyjskiej, północnej Afryki, z Bośni, Afganistanu i innych krajów. Także Palestyńczycy zdają sobie z tego doskonale sprawę. I rzeczywiście, 23.3.2012 roku minister Spraw Wewnętrznych Hamasu Fathi Hamad w sieci Al Jazeera powiedział: „korzenie nas wszystkich  pochodzą z Saudji, Jemenu  i z innych krajów. Połowa mojej rodziny z Egiptu, ponad 30 klanów w Gazie nosi nazwisko Masri (Egipcjanin O.D.)”.  „Połowa Palestyńczyków to Egipcjanie i połowa to Saudyjczycy”. Więc skąd się wzięła nazwa Palestyńczycy?

Słowo Palestyna nie pochodzi z języka arabskiego ani z religii muzułmańskiej. Cesarstwo rzymskie nadało tę nazwę (prowincji Judea) po wysiedleniu Żydów po powstaniu Bar Kochby, aby zetrzeć pamięć o istnieniu judaizmu, Żydów i państwa żydowskiego. Rzymianie wybrali nazwę „Palestyna” od słowa paleszet (to znaczy „najeźdźcy”, w hieroglifach egipskich), od Plisztim, przysięgłych wrogów narodu żydowskiego. Pochodzili oni z ludów morza egejskiego.

Więc, w przeciwieństwie do powszechnego mniemania, Arabowie Państwa Izrael nie są tutaj od zawsze, naród palestyński nie stracił swej ziemi i, oczywiście, państwo palestyńskie nigdy nie istniało.

amb. ret. Yoram Ettinger

tłumaczenie Olgi Degani stąd:


Wszystkie wpisy Olgi

TUTAJ

Kim są Palestyńczycy?

 

Kategorie: Polityka

5 odpowiedzi »

 1. Dziękuję, Tereska.

  Rysiu, okupacja? : ”Decyzja o podziale nie ma mocy prawnej, bo ustanowiona na Ogólnym Zgromadzeniu ONZ tu, a nie w Radzie Bezpieczeństwa. Tak więc, nasza legitymacja rozciąga się ( jak mówiono w Cheirucie, „ten nasz jest i ten też, oba brzegi Jordan rzeki”) na cały obszar Eretz Israel, bez rezygnacji ze wschodniej części. Ta legitymacja jest do dzisiaj prawomocna i pełnomocna. Nie przychodzimy z pozycji niższości lecz z pozycji mocy prawa międzynarodowego.”
  Część wydzielona Haszymidom pozostanie ich, ale drugiego rozbioru Izraela nie będzie.
  Stąd (po hebrajsku):
  https://youtu.be/jm3uvDYhPYo?t=6

 2. Naród palestyński i państwo Palestyna powstały w latach 60 w organach wywiadu rosyjskiego.
  W 1964 ten wymyślony naród wstał i zaczął chodzić. Za pośrednictwem Organizacji Wyzwolenia Palestyny (PLO) , która powstała w tym roku w Jerozolimie okupowanej akurat przez Jordanię.

  Jak wiadomo 1964 następuje przed 1967. Zatem naród palestyński zaczął domagać się niepodległości 3 lata przed okupacją izraelską. Ale jeśli nie ta okupacja bo jeszcze nie odbyłą się wojna sześciodniowa, to od jakiej okupacji chciał się wyzwolić ten wspaniały i waleczny naród?

  Rozgarnięty czytelnik dopowie resztę.

  Wymyślony naród zawsze jest lepszy od realnego. Fikcja literacka jest piękniejsza od rzeczywistości.

 3. Prawda jest ze Palestyńczycy nie istnieli przed wojna Sześciodniowa jako naród. Izrael ich stworzył przez kolonizacje terenów w których żyli. To Izrael stworzył naród Palestynki. Izrael teraz musi ten problemem konfrontować i rozwiązać, problem który oni sami stworzyli,

 4. Olga, bardzo Ci dziekuje za przetlumaczenie i za zamieszczenie tego artykulu Yorama Ettingera.Najwyzszy czas by europejskie kraje, kochajace pokoj ale nie Zydow, zrozumialy tzw. problem palestynski. Wszyscy arabscy imigranci do Palestyny byli emigracja ekonomiczna a Zydzi przyjezdzali aby ratowac wlasne zycie i przyszlych pokolen i budowac panstwo zydowskie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.