Polityka

Wiadomosci z Izraela 27.5 – 28.5

.


27 maja 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 793. W stanie ciężkim jest 37 osób (38 pod respiratorami), a 14 457 wyzdrowiało. Zmarło 281 osób.


po dwóch miesiącach zamknięcia z powodu koronawirusa, rano w całym kraju otworzono restauracje, bary, puby, baseny, atrakcje turystyczne i inne obiekty, w ramach łagodzenia przez rząd ograniczeń epidemiologicznych. Firmy będą musiały jednak przestrzegać wymagań dotyczących dystansu społecznego, zasad higieny oraz wszelkich innych instrukcji opublikowanych w przeszłości przez ministerstwo zdrowia.


palestyński premier Mohammad Sztajjeh wezwał kraje Unii Europejskiej do szybkiego uznania państwa palestyńskiego, gdyż jest to ważne dla utrzymania rozwiązania dwupaństwowego i udaremnienia izraelskiego planu aneksji części terytorium Judei i Samarii. „Pozostawiliśmy otwarte drzwi na każdą poważną inicjatywę, która miałaby na celu ożywienie procesu pokojowego w ramach wielostronnego międzynarodowego wysiłku kierowanego przez Kwartet, gdyż powodzenie procesu pokojowego zależy od istnienia uczciwego mediatora, jasnych i uzgodnionych zasad, poważnych partnerów do rozmów i ustalonego harmonogramu negocjacji. Jednak Izrael naruszył wszystkie podpisane przez siebie umowy i dlatego Palestyńczycy nie mogą być teraz związani tymi umowami. Izraelski plan aneksji będzie miał wpływ nie tylko na Palestyńczyków, ale także na bezpieczeństwo w całym regionie.”


Siły Obronne Izraela poinformowały o zakończeniu serii ćwiczeń mających na celu przygotowanie się do ewentualnego wybuchu palestyńskiej przemocy po zastosowaniu przez Izrael suwerenności nad częścią terytorium Judei i Samarii. Oczekuje się, że już za dwa tygodnie Dowództwo Centralne zostanie postawione w stan gotowości, przygotowując się do konfrontacji z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa, lokalnymi komórkami terrorystycznymi i dużą liczbą demonstrantów. Pod uwagę brane są wszystkie scenariusze, od wybuchu nowej Intifady po masowe lokalne wystąpienia. Ukończone ćwiczenia polegały między innymi na rozmieszczeniu dużych sił wojskowych w terenie. Dowódcy zostali poinformowani, że przy pierwszych oznakach przemocy do działań operacyjnych zostaną skierowane dziesiątki tysięcy żołnierzy z jednostek bojowych i rezerwowych. Dowództwo otrzymało zatwierdzone plany operacyjne. Zapowiedziane ogłoszenie suwerenności ma nastąpić 1 lipca.

Po stronie Autonomii Palestyńskiej znajdują się siły bezpieczeństwa, których działalność jest ograniczona jedynie do obszaru A w Judei i Samarii. Jeszcze do niedawna palestyńskie siły bezpieczeństwa (PASF) ściśle współpracowały z izraelską agencją bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, pomagając w gromadzeniu danych wywiadowczych i lokalizowaniu poszukiwanych Palestyńczyków. Izraelski wywiad w zamian przekazywał informacje na temat działalności Hamasu w Judei i Samarii. Palestyńczycy postrzegali tę współpracę jako służącą jedynie potrzebom Izraela i powszechnie ją potępiali. Na czele palestyńskich sił bezpieczeństwa stoi Mahmoud Abbas. Jego siły liczą około 80 tys. uzbrojonych i wyszkolonych funkcjonariuszy, którzy są podzieleni na kilka formacji.

Palestyński Wywiad – niewidoczna dla ogółu społeczeństwa służba wywiadu, która ściśle współpracowała z CIA. Głównym obowiązkiem tej wysoce tajnej komórki jest ochrona politycznych władz Autonomii Palestyńskiej, co czyni poprzez gromadzenie informacji o wszelkich osobach lub grupach planujących ataki terrorystyczne w Judei i Samarii. Do jej zadań należy kontrwywiad i operacje bezpieczeństwa prowadzone w obszarze A, ale wiadomo, że w koordynacji z izraelskim wojskiem prowadzono działania także w obszarach B i C. Funkcjonariusze wywiadu nie noszą mundurów i ubierają się w zwykłą cywilną odzież, działając z nieoznakowanych budynków przy użyciu nieoznakowanych samochodów. Jednostka liczy około 5 tys. ludzi. Na ich czele stoi gen. Majid Faraj (58 lat), który jest uważany za najpotężniejszego człowieka w palestyńskich kręgach bezpieczeństwa i jest jednym z kandydatów na następcę po Abbasie. Faraj jest blisko związany z CIA i często odwiedza Waszyngton.

Siły Prewencji (PPS) – pełnią rolę tajnej policji w Autonomii Palestyńskiej, a dowodzi nimi gen. Zijad Hab al-Rih. Do ich obowiązków należy utrzymywanie bezpieczeństwa wewnętrznego i współpraca z wywiadem. Ich liczbę ocenia się na około 5-8 tys. ludzi. Są oni całkowicie lojalni wobec Abbasa. W większości wywodzą się oni z al-Fatah (jednostka Tanzim), a ich nadrzędnym celem jest udaremnienie działań Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Posiadają oni dużą sieć informatorów i 17 aresztów, w których stosuje się tortury przy przesłuchaniach. Formacja nie posiada wyraźnie określonych ograniczeń uprawnień.

Palestyńskie narodowe siły bezpieczeństwa (PASF) – są największą formacją, na czele której stoi gen. Nidal Abu Dukhan. Formacja ta funkcjonuje jako palestyńska armia i posiada bazę szkoleniową przy Uniwersytecie Al Istiqlal w Jerychu, gdzie europejscy eksperci wojskowi nadzorują szkolenie. Szkolenia odbywają się także pod nadzorem amerykańskich instruktorów w Jordanii. Siły te są rozmieszczone na całym terytorium Autonomii Palestyńskiej i prowadzą działania wspierające operacje sił prewencji (PSS) i wywiadu.

Gwardia Prezydencka (GP) – elitarna i prestiżowa jednostka, która była pierwotnie znana jako Force 17. W jej skład wchodzą komandosi al-Fatah. Siedziba jednostki mieści się w Mukataa w Ramallah, kilka metrów od biura Abbasa. Odpowiada ona za ochronę najwyższych palestyńskich władz, a także za ochronę i eskortowanie zagranicznych delegacji podczas wizyty w Autonomii Palestyńskiej. Jednostka liczy około 10 tys. ludzi, podzielonych na cztery bataliony. Izrael wyraził zgodę na dostarczenie im uzbrojenia z Jordanii i Egiptu. Posiadają między innymi kilkanaście pojazdów opancerzonych. Ich dowódcą jest gen. Munir Al-Zuabi.

Palestyńska policja – dowodzi nią gen. Hazem Atallah. Do jej obowiązków należy utrzymanie porządku publicznego i zwalczanie przestępczości. Liczy około 36 tys. funkcjonariuszy, którzy są uzbrojeni w lekką broń – głównie pistolety. Policja jest podzielona na kilka departamentów: ruchu drogowego, przestępstw kryminalnych, przestępstw gospodarczych, walki z narkotykami, jednostka do tłumienia zamieszek, jednostka saperska, służba więzienna. Siły te ściśle współpracują z izraelską policją graniczną. Organizowane są wspólne patrole – izraelski jeep z trzema żołnierzami i palestyński jeep (oznakowane zielono-pomarańczowymi kolorami).


28 maja 2020 r.


ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu wydała ostrzeżenie dla obywateli USA mieszkających w Judei i Samarii lub zamierzających udać się w ten rejon: „Ambasada USA doradza obywatelom USA zamieszkującym lub rozważającym podróż na Zachodni Brzeg i Gazę, aby zachowali wysoki poziom czujności i podjęli odpowiednie kroki w celu zwiększenia świadomości bezpieczeństwa. Przemoc może wystąpić bez ostrzeżenia lub z niewielkim ostrzeżeniem. Ataki mogą dotknąć miejsca turystyczne, centra transportu, punkty kontrolne, targowiska, obiekty handlowe lub obiekty rządowe. Obywatele USA powinni rozważyć zagrożenie swojego osobistego bezpieczeństwa, rozważając wizytę w miejscach, które mogą stać się potencjalnymi celami. Personelowi Ambasady USA i osobom mieszkającym lub pracującym w Izraelu, zabrania się odbywania prywatnych podróży po Zachodnim Brzegu, za wyjątkiem odcinków drogi 1, drogi 443 i drogi 90, które przechodzą przez ten obszar. Oficjalne podróże członków rządu USA będą na całym Zachodnim Brzegu bardzo ograniczone. Rząd USA zabrania swoim pracownikom podróżowania do Strefy Gazy. Podczas podróży po Judei i Samarii postępuj zgodnie z instrukcjami lokalnych władz bezpieczeństwa.”


. szef izraelskich służb obrony cybernetycznej Jigal Unna ostrzegł przed kolejnymi atakami z Iranu. „Będziemy pamiętać maj 2020 roku, jako punkt zwrotny w historii współczesnej wojny cybernetycznej … W Izraelu przeżyliśmy zsynchronizowany i doskonale zorganizowany atak ukierunkowany na cywilną infrastrukturę wodną. Jeśli w przyszłości podobny atak zakończy się sukcesem, to staniemy w obliczu kryzysu, który z powodu braku wody spowoduje bardzo poważne szkody dla ludności cywilnej. Ponadto, w celu uzdatniania wody mieszane są różne chemikalia, których proporcje ilościowe mogą zostać zmienione podczas takiego ataku. Może to okazać się bardzo szkodliwe i katastrofalne. W tym ostatnim ataku Izrael został zhakowany przez wrogie państwo, a nie tylko cyberprzestępców. Nie zrobiła tego grupa hakerów, gdyż oni nie dysponują wystarczającym oprogramowaniem i nic by na tym nie zyskali. Ten atak miał na celu spowodowanie rzeczywistych szkód i prawdziwemu zagrożeniu życia. Atak przeprowadzono na system komputerowy za pośrednictwem sterowników ICS, co mogło spowodować wiele szkód. Coś takiego widzieliśmy po raz pierwszy. Ktoś chciał wyrządzić szkody, zagrażając życiu ludzi, a nie tylko infrastrukturze IT. Był to chyba najpoważniejszy cybernetyczny atak we współczesnym świecie … Izrael doświadczył ataku, który zagrażał bezpieczeństwu narodowemu, a jego sprawcy nie odnieśli żadnych korzyści finansowych. Mówię to, gdyż za tym atakiem nie stał jeden lub dwóch hakerów. Było to szerokie spektrum ataków ukierunkowanych konkretnie w system wodny, a jedyną przyczyną porażki tego ataku, była nasza gotowość i czujność. Jednak jeśli będziemy teraz stać w miejscu, to przegramy następny atak. Podjęliśmy pewne środki zaradcze, więc gdy doszło do tego ataku, udało się nam zapobiec stratom. To jest nasz cel i taka jest nasza misja. Teraz jesteśmy w trakcie przygotowań do następnej fazy cyberwojny, która w końcu nadejdzie. Teraz udało się nam zwyciężyć, ale obawiam się, że był to tylko pierwszy znak nowej ery cybernetycznych ataków wymierzonych w cele cywilne. Niedawno doszło do serii cyberataków na centra medyczne i systemy służby zdrowia w Czechach i innych krajach borykających się z epidemią koronawirusa. Do tej pory myśleliśmy, że istnieją pewne zasady zaangażowania lub pewne linie, których nie wolno przekraczać. Cóż, wszystkie linie zostały przekroczone. Nadchodzi cybernetyczna zima i ona nadchodzi szybciej, niż się spodziewaliśmy. Musimy stawić czoła kolejnym atakom. Poziom ataków prawdopodobnie stanie się bardziej wyrafinowany i bardziej śmiercionośny. Amerykańska gazeta The Washington Post przypisał nam atak na port w Iranie, pisząc, że był to nasz kontratak. Cóż… Może tak było, a może nie. Wydaje mi się jednak, że istnieją pewne zasady zaangażowania w cyberwojnę. Może to być cybernetyczny atak przeciwko cybernetycznym służbom wroga, lub rzeczywisty atak przeciwko służbom cybernetycznym, ale przy pełnej skali działań wojennych wszystko się już miesza. Musimy przemyśleć, co naprawdę jest ważne i jakie są najważniejsze narodowe klejnoty dla obrony cybernetycznej. I o ochronę tych krytycznych obiektów musimy najwięcej dbać, a równocześnie zarządzać ryzykiem wszystkich pozostałych. Załamanie się systemu dystrybucji wody może spowodować efekt domina, podobnie jak w przypadku załamania się systemu transportu w porcie morskim. Cztery lata temu byliśmy skoncentrowani na ochronie 30-40 podmiotów, ale teraz musimy radzić sobie z setkami obiektów, a ich ilość musimy teraz poszerzyć, aby uzyskać nowe podejście do obrony całego kraju.”


Pamięci masowe: ofensywa z Bliskiego Wschodu Wprawdzie Izrael kojarzy się z nowymi technologiami, aczkolwiek rzadko firmy z tego kraju utożsamiane są z segmentem pamięci masowych. Tymczasem w Silicon Wadi działa co najmniej kilku obiecujących producentów z branży storage. Obecnie na rynku pamięci masowych karty rozdają producenci ze Stanów Zjednoczonych i Azji. Niemniej warto przypomnieć, że takie systemy jak XtremIO czy Storwize wywodzą się właśnie z Izraela. Dopiero później ich rozwojem zajęły się EMC oraz IBM, które wyłożyły grube miliony dolarów na zakup obu start-upów. Uważni obserwatorzy rynku IT z pewnością spotkali się też z takimi izraelskimi produktami, jak Infinidat czy Ctera. Przy czym niewykluczone, że wkrótce nieco głośniej zrobi się o nowej fali producentów z Bliskiego Wschodu, takich jak Weebit Nano czy Lightbits Lab


Szef izraelskich służb cybernetycznych Jigal Unna przyznał w czwartek, że system wodociągów w Izraelu był celem poważnego cyberataku, który został odparty. Atak przypisano Iranowi, ale Unna nie wymienił tego państwa w wystąpieniu na konferencji CybertechLive Asia.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 872. W stanie ciężkim jest 37 osób (36 pod respiratorami), a 14 679 wyzdrowiało. Zmarło 284 osób.


premier Netanjahu nie zamierza nadać obywatelstwa izraelskiego Palestyńczykom zamieszkującym obszary, które nielegalnie zaanektować chce Izrael.

Wyjaśnił, że palestyńskie miasta i wioski na tym obszarze pozostaną „palestyńskimi enklawami” pod rządami palestyńskimi, ale wszystkie służby mundurowe i zapewniające bezpieczeństwo będą kontrolowane przez jego państwo.


Efraim

 

 

 

 

 

izrael.badacz.org

Kategorie: Polityka, REUNION 69

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.