Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.7

.


6 lipca 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 30 853. W stanie ciężkim jest 88 osób (35 pod respiratorami). Zmarło 334 osób. Obecnie aktywnych jest 12 359 przypadków. W ciągu ostatniej doby wykryto 691 nowych infekcji.

Największy wzrost liczby pacjentów odnotowały szpitale w centralnej części kraju. Najmocniej odczuwają to szpitale w Tel Haszomer, Tel Awiwie, Holonie i Aszdodzie. Służba ratunkowa Magen David Adom zgłosiła 300-procentowy wzrost liczby połączeń z infolinią alarmową.


nad ranem z bazy wojskowej Palmachim wystrzelono rakietę, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę Ofek-16. Jest to elektrooptyczny satelita rozpoznawczy o zaawansowanych możliwościach. W początkowym okresie eksploatacji, satelita przejdzie serię testów w celu ustalenia jego właściwości i poziomu wydajności. Minister obrony Benny Gantz powiedział: “Udane uruchomienie w ciągu nocy satelity Ofek 16 jest kolejnym niezwykłym osiągnięciem naszych instytucji obronnej, całego przemysłu obronnego, a zwłaszcza przemysłu lotniczego w Izraelu. Wysokie zdolności wywiadowcze są niezbędne dla bezpieczeństwa państwa Izrael. Fakt, że Izrael jest jednym z 13 krajów na świecie z możliwościami wystrzeliwania satelitów, nie jest oczywisty, a stało się to możliwe dzięki ludziom, którzy na przestrzeni lat inwestowali w te systemy i rozwijali ich przełomowe możliwości. Będziemy nadal wzmacniać i utrzymywać zdolności Izraela na każdym froncie, w każdym miejscu.” Satelita Ofek-16 należy do wywiadu wojskowego.

W sierpniu 2019 r. z Cape Canaveral na Florydzie (USA) został wystrzelony satelita Amos-17. Jak dotąd Izrael umieścił na orbicie ponad 20 satelitów, z czego większość to satelity wywiadowcze.


ministerstwo finansów poinformowało, że skumulowany deficyt budżetu państwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł 88,4 mld szekli, co stanowi 6,4% produktu krajowego brutto Izraela. Jest to największy deficyt w historii Izraela. Przyczyną tego są wydatki rządu z powodu pandemii koronawirusa i ograniczenia dochodów generowanych przez podatki.

Do końca roku pozostało 6 miesięcy, a Izrael nadal nie ma budżetu, ponieważ premier Benjamin Netanjahu dąży do zatwierdzenia budżetu do końca roku, a wicepremier Benny Gantz naciska na budżet na dwa lata.


W Izraelu wybuchła afera, ponieważ co najmniej 30 tys. osób otrzymało SMS-y z ministerstwa zdrowia, że muszą poddać się kwarantannie, mimo iż co najmniej część z nich nie miało kontaktu z zakażonymi W czasie rzekomego kontaktu osoby te spały w domu bądź były w zupełnie innej lokalizacji. Był to efekt wadliwego działania aplikacji śledzącej rozprzestrzenianie się wirusa.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Celami były obiekty infrastruktury podziemnej. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że Liban znajduje się na krawędzi upadku państwa, a ponad połowa ludności kraju żyje w ubóstwie. Niedobory paliwa przyczyniły się do przerw w dostawach energii elektrycznej do szpitali i prywatnych domów, które trwają nawet po 14 godzin. Gospodarkę kraju wyniszcza hiperinflacja.


Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO (WHC) zebrał się w Paryżu i przyjął między innymi uchwały: “W sprawie Jerozolimy: Wszystkie środki legislacyjne i administracyjne oraz działania podjęte przez Izrael, będący państwem okupacyjnym, które zmieniły lub rzekomo zmieniają charakter i status Świętego Miasta Jerozolimy … są nieważne i należy je natychmiast wycofać …. W sprawie Gazy: Głęboko ubolewa się nad ciągłym militarnym oblężeniem Strefy Gazy i ogromną liczbą ofiar wśród ludności cywilnej … Na temat dwóch palestyńskich miejsc Al-Haram Al-Ibrahimi (Grób Patriarchów) w Al-Khalil (Hebronie) i Meczetu Bilal Ibn Rabah (Grób Racheli) w Betlejem … potwierdza się, że ​​te dwa miejsca są integralną częścią okupowanego terytorium palestyńskiego … W sprawie okupowanej Palestyny: Wyrażamy głębokie zaniepokojenie izraelską cenzurą palestyńskich programów nauczania w szkołach i uniwersytetach we Wschodniej Jerozolimie … oraz głęboko ubolewa się nad zniszczeniem szkół przez izraelskie władze.”


w nocy sztab generalny dokonał oceny sytuacji bezpieczeństwa, po której szef sztabu gen. Aviv Kochavi postanowił skrócić przepustki domowe żołnierzy jednostek bojowych do 21 dni. Obecnie 208 żołnierzy jest zainfekowanych, a około 5 tys. żołnierzy znajduje się w kwarantannie. Tymczasowo zawieszono szkolenie żołnierzy rezerwy. Postanowiono również ograniczyć liczbę żołnierzy przebywających w przestrzeni zamkniętej do 30 osób.


Z powodu gwałtownego wzrostu infekcji koronawirusem rząd Izraela zdecydował o ponownym wprowadzeniu ograniczeń przeciwepidemicznych w całym kraju. Zamknięte zostaną m.in. bary, kluby nocne, siłownie czy baseny.


Siły obrony cywilnej prowadzą 11 hoteli izolacyjnych dla osób objętych kwarantanną. Żołnierze wspierają centra medycznej obsługi telefonicznej, a 300 żołnierzy skierowano do wsparcia punktów poboru wymazów do testów epidemiologicznych.


minister obrony Benny Gantz powiedział: “Izrael boryka się z kryzysem zdrowotnym, gospodarczym i społecznym, który potrwa jeszcze przez co najmniej kolejny rok, dopóki nie znajdziemy skutecznych metod leczenia koronawirusa. Udaję się teraz na spotkanie rządu, na którym oczekujemy dalszych posunięć i nie ma wątpliwości, że biorąc pod uwagę pogorszenie się sytuacji zdrowotnej oraz ostatniej fali infekcji, będziemy musieli zintensyfikować ograniczenia. Pracujemy nad utrzymaniem równowagi między ochroną zdrowia a gospodarką … Izrael nie będzie milczeć w obliczu ataków na jego bezpieczeństwo i suwerenność. Mówimy przywództwu Hamasu, że w Strefie Gazy mamy tylko dwa interesy. Jest to powrót naszych chłopców i utrzymanie spokojnej sytuacji bezpieczeństwa. Jeśli spokój i cisza zostaną przerwane, wszystko będzie możliwe. Jeśli ostrzał rakietowy nie zakończy się, reakcja Sił Obronnych Izraela będzie potężna.”


Rząd Autonomii Palestyńskiej wezwał Izrael do zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Zachodnim Brzegiem Jordanu. Apel ma związek z przybierającą na sile w Izraelu pandemią koronawirusa, która zmusiła Tel Awiw do ponownego wprowadzenia ograniczeń gospodarczych.


państwo Izrael złożyło dziś pozew w Sądzie Rejonowym w Tel Awiwie przeciwko niemieckiemu koncernowi Volkswagen i Audi, ich importerowi w Izraelu, firmie Champions Motors, oraz przeciwko firmie Bush. Sprawa dotyczy międzynarodowego oszustwa, w którym niemiecki koncern sfałszował dane dotyczące emisji gazów z silników Diesla, potencjalnie doprowadzając do szkód dla zdrowia publicznego i szkód w kasach państwowych, gospodarce i całym społeczeństwie. Z tego powodu państwo Izrael domaga się rekompensaty w wysokości 523 mln szekli.


palestyński premier Mohammad Sztajjeh wezwał Izrael do zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Autonomią Palestyńską, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Wyślemy do sił UNTSO wniosek o monitorowanie sytuacji na granicach z 1967 r. … Niektórzy Palestyńczycy zaprzeczają istnieniu choroby i przez to zagrażają społeczeństwu. Nie pozwolimy na to i nie pozwolimy nikomu łamać prawa. Policja nałoży wszystkie kary na przestępców.”


popołudniem rząd zebrał się na nadzwyczajnym spotkaniu w celu omówienia szeregu proponowanych środków mających na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Podczas spotkania premier Benjamin Netanjahu ostrzegł, że rozprzestrzenianie się wirusa może zmusić rząd do powrotu do pełnej, ogólnopolskiej blokady. Niemniej ministrowie zagłosowali za przyjęciem łagodniejszych wersji proponowanych przez ministerstwo zdrowia ograniczeń. W związku z tym synagogi pozostaną otwarte, a liczba wiernych zostanie ograniczona do 19 osób w wewnątrz. Ograniczono liczbę osób w restauracji do 20 w środku, i 30 na otwartym powietrzu. Nie zamknięto plaży i parków, jednak bary, kluby nocne, siłownie, teatry oraz występy muzyczne zostały zawieszone na czas nieokreślony. Ponownie ograniczono liczbę osób w transporcie publicznym do 20 osób w autobusie. W autobusach nie będą również włączane klimatyzatory.


rada dyrektorów El Al Airlines zatwierdziła przejęcie spółki lotniczej przez państwo, które będzie kontynuować jej działalność. W ostatnich miesiącach El Al poniósł ciężkie straty po tym, jak musiał przerwać działalność z powodu wybuchu epidemii i odwołania niemalże wszystkich lotów do i z Izraela.

Rządowy plan ratunkowy dotyczy udzielenia natychmiastowej 75% gwarancji od państwa na pożyczkę w wysokości 250 milionów dolarów i ofertę 150 milionów dolarów na giełdzie w Tel Awiwie. Udziały, które nie zostaną wykupione, będą wykupione przez państwo, które wejdzie w ten sposób w posiadanie pakietu kontrolnego w spółce. Cała flota 45 samolotów El Al jest uziemiona, a linia lotnicza będzie musiała jeszcze osiągnąć porozumienie z komitetem pracowniczym w sprawie rządowej propozycji.


Efraim

Kategorie: Polityka

3 odpowiedzi »

 1. Efraim,
  ostatnie statystyki nowych wypadków z Izraela są niepokojące…ale
  widziałem wywiad z (link poniżej) z dawnym szefem Izraelskiej Służby Zdrowia, czy mógłbyś przetłumaczyć ?

  https://www.facebook.com/100005031975105/videos/1640100669500983/?t=21

  Sprawdziłem jego twierdzenia ze obecna polityka rządu Izraela, to przepraszam za hebrajskie słowo : ”histeria” , Izrael publikuje doskonale dane epidemiologiczne ,
  tu :
  https://datadashboard.health.gov.il/COVID-19/
  (otwórz w Chrome i przetłumacz na polski, ”oddechowy” – znaczy w respiratorze, ”pozbyć się”, znaczy zmarli ).

  W skrócie, uważa ze dzisiejszy wzrost pozytywnych wynika ze wzrostu testów (więcej testów – prawda), ale nie chorych, wykrywa się dawne ‘martwe’ wirusy (nie do sprawdzenia), ale mówi, nie ma więcej zgonów, więcej w intensywnej (90% prawdy, jest mały wzrost).
  Ciekawe co na to inni specjaliści,

  pozdrowienia

 2. Totalna kompromitacja UNESCO. Smutne i poniżające.

 3. No nie, poważnie? Chodzi mi o to: Podczas spotkania premier Benjamin Netanjahu ostrzegł, że rozprzestrzenianie się wirusa może zmusić rząd do powrotu do pełnej, ogólnopolskiej blokady.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.