Ciekawe artykuly

Co łączy Intel, Google i pamięć USB z Izraelem

Stefan Frank


Tekst z niemieckiego zostal przetlumaczony przy pomocy google translate

Ze względu na bogactwo odkryć naukowych i innowacji technologicznych, Izrael nazywany jest także Doliną Krzemową Bliskiego Wschodu – także: Silicon Wadi.

Niemniej jednak większości ludzi w Europie trudno jest skojarzyć Izrael z określonymi produktami lub firmami. Niektórzy mogą nawet mieć w głowie obraz z najgłębszego XX wieku i wierzą, że Izrael jest państwem rolniczym, które produkuje tylko pomarańcze, awokado i daktyle.

Rozbieżność między znaczeniem a percepcją jest zauważalna, porównując Izrael z innymi małymi państwami, których firmy odgrywają ważną rolę na rynku światowym i są znane konsumentom – np. Holandia ( Philips, Royal Dutch-Shell, Unilever ), Szwecja ( Volvo, IKEA, Ericsson ) lub Szwajcarii ( Nestlé, Roche, Novartis ). Czym różni się Izrael – inaczej niż na przykład Szwajcaria z wieloma znanymi firmami?

Podobnie jak Izraelczycy, Szwajcarzy wyprzedzali inne narody, jeśli chodzi o opracowywanie nowych produktów. Pomyślmy na przykład o Henry’m Nestlé, który w latach sześćdziesiątych XIX wieku założył duży biznes mleka w proszku i żywności dla niemowląt. Albo Julius Maggi, który pierwsze gotowe zupy wprowadził na rynek w latach osiemdziesiątych XIX wieku, a około 20 lat później wynalazł kostkę rosołową.

Obaj z dumą sprzedawali swoje wynalazki pod własnymi nazwami, które wkrótce stały się związane ze Szwajcarią na całym świecie. Nawet w przypadku szwajcarskich zegarków na rękę prawie żaden kupujący nie będzie nieświadomy ich pochodzenia. W Izraelu jest inaczej. Wielu izraelskich wynalazców odnoszących sukcesy nigdy nie zostaje przedsiębiorcami; woleliby raczej majstrować przy kolejnych wynalazkach, niż zamieniać swoje wynalazki na pieniądze.

Izraelskie hity eksportowe

I nawet w przypadkach, gdy zakładają firmę, która odnosi sukcesy na rynku światowym, tylko nieliczni konsumenci zwykle dowiadują się, skąd pochodzi produkt: na przykład Epilady jest prawie synonimem środka do usuwania włosów, ale dwóch izraelskich inżynierów, którzy wynaleźli go w 1985 roku   mieli – Yair Dar i Shimon Yahav – pozostali tak nieznani jak kibuc Hagoshrim w pobliżu granicy libańskiej, gdzie powstaje epilady . 

Z  izraelskimi wynalazkami,  takimi jak pendrive czy pomidorki koktajlowe, które stały się własnością całej ludzkości, szansa, że ​​ktokolwiek skojarzy je z Izraelem, jest jeszcze mniejsza.

Pozorny paradoks: chociaż towary i usługi z zakresu mikroelektroniki i oprogramowania stanowią około połowy izraelskiego eksportu o wartości około 100 miliardów euro (2019), tylko trzy nazwiska z sektora technologicznego znajdują się w czołowym indeksie 35 spółek na izraelskiej giełdzie. Indeks jest zdominowany przez  Teva Pharmaceuticals , producenta leków generycznych. Ponadto istnieje wiele banków, które są znane tylko w Izraelu, oraz kilka firm naftowych i gazowych, które są małe w porównaniu z międzynarodowymi porównaniami i które nie mają prawie żadnych obrotów, o których warto wspomnieć.

Badania i rozwój dla zagranicznych korporacji

Dlaczego Istnieją izraelskie firmy zajmujące się oprogramowaniem, które mają międzynarodową pozycję w niszach, w których działają. Ale nie są notowani na giełdzie w Tel Awiwie, ale na amerykańskim Nasdaq. Nie wnoszą też dużego wkładu do produktu krajowego brutto.

W Izraelu naprawdę duże znaczenie mają badania i rozwój dla zagranicznych  korporacji, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu Ameryki. Oprócz tego istnieją tysiące start-upów, których celem jest urosnąć na tyle, by stać się ciekawym celem przejęć dla takich korporacji, jak  MobilEye , który niedawno  testował autonomiczne pojazdy na niemieckich drogach w monitorowanym okresie próbnym  . Intel  , firma miała siedzibę w stolicy Izraela Jerozolimie w 2015 roku za 15 miliardów dolarów (13,5 miliarda euro)  zakupionych .

Producent chipów z Santa Clara ma długą historię w Izraelu –  Intel rozpoczął działalność w Hajfie w 1974 roku z pięcioma pracownikami. Dziś grupa zatrudnia około 10000 osób w Izraelu: w Hajfie, Yakum, Petach Tikva, w swojej fabryce chipów w Ramat Gan (Izrael jest jednym z nielicznych krajów, w których produkowane są mikroczipy) oraz w Jerozolimie, siedzibie  MobilEye .

Według firmy około 60 procent pracowników Intela zajmuje się badaniami i rozwojem (R&D). Nawet  główni konkurenci Intela,  AMD i Samsung,  utrzymują obiekty w Izraelu.

„Tworzą rzeczy, są kreatywni”

Don Dodge, założycielski ojciec chrzestny  Google  (Alphabet),  wyjaśnił  kiedyś, dlaczego Izrael jest tak wyjątkowy z punktu widzenia jego firmy:

„Moim zadaniem w Google jest podróżowanie po całym świecie i rozmowy z programistami, start-upami i inwestorami. Byłem we wszystkich częściach świata. Chiny, Japonia, Australia, cała Europa, kraje skandynawskie, wszędzie.

Nie ma innego kraju na świecie, który myśli tak dużo, jak my [Google] myślimy jak Izrael. Izrael jest naprawdę „krajem start-upowym”. Myślą jak my. Niszczą rzeczy, tworzą rzeczy, są kreatywni. To coś wyjątkowego ”.

Google  otworzył biuro w Izraelu w 2006 roku, zaledwie pięć lat po jego założeniu. Dziś są dwa: jeden w Hajfie i jeden w Tel Awiwie. Duża część obecnych 800 izraelskich pracowników Google pochodzi z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Największą  inwestycją Google w Izraelu było przejęcie  Waze , specjalisty w systemach nawigacji dla smartfonów. To się opłaciło dla Google .

Inna innowacja Google, która została opracowana w Izraelu, została zaprezentowana publicznie w marcu  :  Google Read Ma  również na celu odczytywanie długich tekstów z Internetu głosem, który brzmi naprawdę ludzko. Wiceprezes Google  i dyrektor ds. Badań i rozwoju w Izraelu, Yossi Matias, powiedział, że wpadł na pomysł Read It, kiedy rano biegał, słuchając   biografii Alberta Einsteina i Steve’a Jobsa na swoim smartfonie:

„Chciałem znaleźć sposób, aby przez dłuższy czas czytać mi materiały na smartfonie. Istniejące aplikacje do czytania z ich robotycznym głosem nie są do tego wystarczające ”.

Historia, archiwa i informatyka

Współpraca Microsoft  i  Instytutu Badawczego  Ben-Guriona na Uniwersytecie Ben-Guriona w Negev pokazuje, jak ludzie z bardzo różnych dziedzin spotykają się w Izraelu, aby tworzyć nowe rozwiązania  .

Razem  opracowali  oprogramowanie, które może przeszukiwać pismo odręczne pierwszego izraelskiego premiera Davida Ben-Guriona w poszukiwaniu określonych słów i niezależnie rozpoznawać odniesienia tekstowe. Projekt powrócił do spotkania z przyjacielem, który pracuje  w firmie Microsoft ,  Adi Portughies, dyrektor infrastruktury IT w  Ben-Gurion Research Institute , powiedział Mena-Watch.

„Spotkaliśmy się w archiwum, żeby pomyśleć o wspólnej pracy. Zeszliśmy po schodach do archiwum, żeby obejrzeć dokumentację. Pomyślałem z punktu widzenia historyka: razem przeczytamy dokument, pokażę mu, co myślał Ben-Gurion w przeddzień ogłoszenia niepodległości, a potem przyjrzymy się innym listom, które mają związek z tym, co czytamy mieć.”

Jego przyjaciel wpadł na pomysł: zasugerował, aby wszystkie dokumenty, które zostały już zdigitalizowane, można było odczytać na komputerze, a następnie opracował oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji (AI), które niezależnie bada różne aspekty Davida Ben-Guriona, więc portughies:

„Zaczęło się więc od odwiedzenia archiwum przez znajomego. Świat historii i archiwów połączył się ze światem informatyki i idea ta zrodziła się ze wszystkich trzech

Izraelski lek dla pacjentów z koroną

W utopijnej powieści Theodora Herzla  Altneuland  z 1902 r. Żydzi w Palestynie nie tylko budują nowoczesne kliniki, do których przyjeżdżają pacjenci z całego świata, ale jest też instytut badań medyczno-biologicznych: „Institut Steineck” Rzymskie oznacza „wzorowane na paryskim Instytucie Pasteura”. W nim postać o imieniu profesor Steineck bada patogeny i tworzy środki zaradcze. Ma nadzieję „wydobyć lek na malarię” – mówi Steineck w powieści.

Utopia społeczeństwa stała się rzeczywistością: niektóre z izraelskich szpitali należą do  najlepszych  na świecie, aw Izraelu znajdują się jedne z najbardziej prestiżowych  medycznych placówek badawczych. Służą do  opracowywania rewolucyjnych terapii medycznych, które łagodzą cierpienia ludzi na całym świecie.

Grupa naukowo-technologiczna Merck z siedzibą w Darmstadt jest jedną z zagranicznych firm działających w izraelskim sektorze badań medycznych . Merck   zatrudnia ponad 300 osób, głównie naukowców, w swoich zakładach w Jawnem, Hercilijji, Rehovocie i Jerozolimie. Wszystkie trzy sektory biznesowe  Merck  – opieka zdrowotna, nauki przyrodnicze i materiały eksploatacyjne – mają ośrodki badawczo-rozwojowe w Izraelu.

 Zaangażowanie Merck w Izraelu, wyjaśnia mi Gangolf Schrimpf, rzecznik firmy ds. Opieki zdrowotnej, nauki i technologii, rozpoczęło się od przejęcia dwóch firm, które od dziesięcioleci prowadziły badania w Izraelu: W 2007 r. Merck przejął  szwajcarską grupę biotechnologiczną  Serono , która działa od Działa w Izraelu w 1978; W 2015 roku  została przejęta Sigma Aldrich , wiodący producent i dystrybutor chemicznych, biochemicznych i farmaceutycznych materiałów badawczych.

„Historia prekursorów  Sigmy Aldrich  w Izraelu rozpoczęła się w 1970 roku i kontynuujemy ją”, wyjaśnia Schrimpf.  Izraelscy naukowcy byli zaangażowani w szereg kluczowych leków  opracowanych przez Merck :

  • Rebif , lek na stwardnienie rozsiane (SM), którego badania rozpoczęto w  Instytucie Weizmanna  w Rehovot w Izraelu,
  • Erbitux , lek przeciwko rakowi okrężnicy oraz rakowi głowy i szyi, również opracowany wspólnie w  Instytucie Weizmanna ,
  • Gonal-f , lek na płodność (płodność), w którym  główną rolę odegrało Centrum Medyczne Sheba  w Tel Hashomer niedaleko Tel Awiwu.

Schrimpf wyjaśnia, że ​​aktywne składniki lecznicze „nie zawsze pochodziły od jednej osoby lub instytutu”, ale są głównie opracowywane w ramach „globalnej współpracy”. Można więc powiedzieć, że wspomniane narkotyki mają „swoje intelektualne korzenie, swoje duchowe pochodzenie, także w Izraelu”.

Odkrywcą i twórcą  Rebif  jest 82-letni Michel Revel z  Instytutu Weizmanna , który poświęcił całe swoje życie badawcze poszukiwaniom terapii SM. Rebif może również potencjalnie pomóc ciężko chorym pacjentom z Covid-19 cierpiącym na nadmierną reakcję układu odpornościowego, która może prowadzić do niewydolności narządów. Ta tak zwana  burza cytokinowa również  stwarza ryzyko ciężkiej lub śmiertelnej infekcji Covid-19 u młodych ludzi bez wcześniejszych chorób. Rebif jest od marca   testowany w badaniach klinicznych w tym celu.

Inicjatywa nie wyszła od firmy  Merck  , ale to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i instytuty medyczne we Francji i USA   zwróciły się  do Merck i poprosiły  o pozwolenie na stosowanie Rebif w badaniach nad pacjentami Covid, ponieważ mają nadzieję, że tak się stanie. może Ci pomóc. W lipcu   Komisja Europejska zwróciła się do  Grupy Merck o przygotowanie się  do dostarczenia Rebifu  do krajów UE na żądanie, gdy tylko zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu środka w Covid-19.

Izrael: sieć innowacyjnych pomysłów

Merck jest  dobrze połączony w Izraelu  i współpracuje z wieloma instytucjami badawczymi. W uzupełnieniu do Instytutu Weizmanna, nazwy Schmripf  na  Uniwersytecie Hebrajskim ,  Uniwersytetu w Tel Awiwie , w  Technion  w Hajfie,  Uniwersytetu Ben Guriona  i  Sourasky & Sheba Centrów Badawczych jako przykłady  . „Ta lista nie jest wyczerpująca – współpracujemy z wieloma lokalnymi instytucjami” – mówi.

Ponadto Merck prowadzi  laboratorium  innowacji PMatX , które koncentruje się na elektronice nowej generacji, oraz bioinkubator ukierunkowany na farmaceutyki i biotechnologię w swojej lokalizacji w Jawnem, na południe od Tel Awiwu  . PMatX  stworzył już własną firmę start-up –  Feelit z  siedzibą w Hajfie.

Feelit niedawno ogłosił   wprowadzenie na rynek swojego pierwszego komercyjnego produktu o nazwie  RetroFeel  : czujnik kleju z drukowaną nanotechnologią wykrywa zmiany strukturalne w częściach mechanicznych i systemach, dzięki czemu może przewidywać zbliżające się usterki. Dzięki temu konserwacja w stałych odstępach czasu jest zbędna i oszczędza koszty. Technologia jest wykorzystywana w przemyśle wytwórczym, takim jak przemysł farmaceutyczny, spożywczy, naftowy i gazowy, a także w produkcji półprzewodników.

„Największa koncentracja naukowców i inżynierów na świecie”

Kolejny wynalazek izraelskiego  laboratorium Merck skierowany jest do skóry użytkownika końcowego: nowy rodzaj  filtra przeciwsłonecznego, który łączy organiczne filtry UV z żelem silikonowym, obiecuje pozostać na skórze, nie jest tłusty i ma mniejszy potencjał alergiczny niż konwencjonalne Produkty chroniące przed słońcem. Schrimpf mówi:

„Byliśmy pierwszą niemiecką i pierwszą firmą farmaceutyczną i chemiczną, która w 2007 roku  podpisała izraelski globalny program współpracy badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw  ”.

O co w tym wszystkim chodzi? Izraelskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu ma wydział naukowy. Prowadzi wspomniany program, którego celem jest nawiązanie kontaktów izraelskich innowacji z międzynarodowymi firmami, takimi jak  Merck  . „Ten program stale wspiera nas w identyfikowaniu i tworzeniu nowych partnerstw” – powiedział Stefan Oschmann, dyrektor generalny  Merck , w wywiadzie sprzed kilku lat  .

„W Izraelu mamy nie tylko przeszłość, która zaowocowała niektórymi kluczowymi produktami firmy Merck, takimi jak Rebif i Erbitux, ale także świetlaną przyszłość, ponieważ w Izraelu znajdujemy bardzo interesującą i nowatorską naukę oraz wsparcie dla wprowadzenia tej nauki do Przesyłanie produktów ”.

W porównaniu z innymi krajami, Izrael ma „największą koncentrację naukowców i inżynierów na świecie” – dodał Oschmann.

Dobrze funkcjonujące ekosystemy innowacji

„Ponadto partnerzy współpracujący doceniają to, że izraelscy naukowcy często pracują w mniej konwencjonalny sposób i mogą szybciej wdrażać swoje wyniki”.

Po Merck  inne niemieckie firmy wzięły udział w programie izraelskiego Ministerstwa Handlu, mówi Schrimpf, firmy takie jak  Deutsche Telekom , Braun  i  SAP . Wiele słyszałem o wszystkim, co mówi w imieniu kraju. Niemniej jednak zadaję również mojemu rozmówcy Gangolfowi Schrimpfowi pytanie: dlaczego Izrael?

„Izrael jest ośrodkiem innowacji. W ekosystemach innowacji, które naprawdę działają bardzo dobrze, nasze własne technologie platform ściśle ze sobą współpracują ”.

Ponadto istnieje ścisła interakcja i współpraca z wojskiem, nauką i firmami prywatnymi.

„To wszystko można znaleźć w Izraelu. Gęstość i jakość badań tutaj są niesamowicie dobre. Izrael jest niezwykle dynamiczny w rozwoju nowych dziedzin, zawsze aktywny w nowych technologiach. Zawsze staramy się być o krok do przodu ”


Oryginalny tekst TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.