Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.2- 10.2


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi spotkał się z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem. Podpisano porozumienie, które umożliwił wymianę turystyczną między krajami dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, bez konieczności poddawania się kwarantannie. W Izraelu świadectwo szczepień nazywa się zielonym paszportem. Mitsotakis powiedział: “Gdy zniesiecie ograniczenia w podróżowaniu, będziemy mogli pozwolić izraelskim turystom odwiedzać Grecję bez żadnych dodatkowych ograniczeń. Jestem głównym zwolennikiem wprowadzenia cyfrowego świadectwa szczepień w Unii Europejskiej, ale chce również, aby były one przeznaczone dla osób trzecich. Spodziewam się, że Izrael będzie pierwszym krajem, który będzie w stanie zaoferować takie zaświadczenie na podróż do Grecji, ponieważ jesteście w stanie szybko zaszczepić większą część populacji. Z niecierpliwością czekam na wprowadzenie świadectw szczepień, które pozwolą wam przyjechać do naszego kraju.” Z Mitsotakisem spotkał się także premier Benjamin Netanjahu. Postanowiono, że największy szpital w Grecji weźmie udział w testach nowego izraelskiego leku na COVID-19. Netanjahu powiedział: “To cudowny lek. Jeśli jesteś zarażony koronawirusem i jesteś poważnie chory, mając problemy z płucami, weź go, wdychaj, a poczujesz się lepiej.” Centrum Medyczne Sourasky w Tel Awiwie podało, że 29 z 30 pacjentów, którzy otrzymali leczenie EXO-CD24, wyzdrowiało w ciągu trzech do pięciu dni. Leczenie lekiem EXO-CD24 opiera się na egzosomach, które są odpowiedzialne za komunikację międzykomórkową. Zabieg dostarcza do płuc białko CD24, które pomaga uspokoić układ odpornościowy.

9 lutego 2021 r.


Egipt poinformował o ukończeniu budowy 36 kilometrowego betonowego muru otaczającego Szarm el-Szejk, który ma chronić turystykę w kurorcie nad Morzem Czerwonym na południowym krańcu półwyspu Synaj.


Bank Izraela ogłosił, że w styczniu kupił 6,832 mld dolarów w obcej walucie, w celu obniżenia wartości szekla (24-letni szczyt) i zwiększenia rezerw walutowych do nowego rekordu 179,5 mld dolarów.


Minister spraw zagranicznych Izraela Gabi Ashkenazi rozmawiał z sekretarzem stanu USA Tony’m Blinkenem, i podziękował Blinkenowi za amerykańskie wsparcie w związku z decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego o wszczęciu sprawy o zbrodnie wojenne przeciwko Izraelowi.


 Sekretarz stanu USA Tony Blinken ogłosił, że Stany Zjednoczone powrócą do Rady Praw Człowieka ONZ, odwracając krok administracji Trumpa, która wycofała się z międzynarodowego organu w 2018 roku.


Kongresman z Kalifornii Ro Khanna (D-Calif.) wycofał się z oświadczenia oskarżającego Izrael o „spalenie” palestyńskich wiosek, mówiąc, że ma na myśli jedynie izraelskich osadników, którzy „spalili palestyńskie sady”.


Minister zdrowia Yuli Edelstein powiedział we wtorek, że ponad 3,5 miliona Izraelczyków otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa, a 2,15 miliona otrzymało obie dawki.


Sekretarz stanu USA Antony Blinken przestał w poniedziałek wyrazić poparcie dla uznania przez administrację Trumpa okupowanych Wzgórz Golan jako części Izraela, zamiast tego zauważył, że terytorium to jest ważne dla bezpieczeństwa Izraela.


Grupa 119 republikańskich członków Izby Reprezentantów wysłała w poniedziałek list do prezydenta Joe Bidena, wzywając go, aby nie powracał do umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r.


Siły Obronne Izraela rozpoczęły dwudniowe ćwiczenia wojskowe “Lightning Storm” na północy kraju. Ćwiczenie ma na celu poprawę gotowości oddziałów na granicy z Libanem.


UNHRC prawdopodobnie wezwie w tym roku do embargo na broń Izraela, podobnie jak w zeszłym roku .Decyzja prezydenta USA Joe Bidena  oznacza, że ​​w marcu tego roku, kiedy zostanie przegłosowana cykliczna rezolucja w sprawie odpowiedzialności, która obejmuje apel o embargo na broń, urzędnicy USA będą mogli zabrać głos w imieniu Izraela. Mogą również skuteczniej współpracować za kulisami z państwami członkowskimi.


Siły Obronne Izraela ujawniły informację, że w listopadzie ubiegłego roku przeprowadzono tajną operację sił specjalnych, która udaremniła prowokację na Wzgórzach Golan zamierzoną w celu wywołania wojny izraelsko-syryjskiej. Pod osłoną nocy grupa terrorystów podłożyła duże ładunki wybuchowe w odległości zaledwie 25 metrów od izraelskiej granicy. Działania terrorystów były przez cały czas uważnie obserwowane i ładunki zostały bezpiecznie zneutralizowane.


Minister spraw zagranicznych Maroka mówi członkom Ligi Arabskiej, by porzucili tradycyjną opozycję i zaangażowali się w Izrael.


Ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec i Węgier potępiły we wtorek orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Karnego z zeszłego tygodnia, zgodnie z którym sąd ma jurysdykcję do wszczęcia śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przez Izrael i grupę terrorystyczną Hamasu.


Szef marokańskiego biura w Izraelu, Abed al-Rahim Byoud, przybył do Izraela we wtorek, aby oficjalnie wznowić stosunki dyplomatyczne między Tel Awiwem a Rabatem.


rząd zatwierdził częściowy powrót uczniów do szkół w całym kraju. Klasy 1-4 i 11-12 zostaną otwarte w miejscowościach zielonych, żółtych i pomarańczowych.


10 lutego 2021 r.

ministerstwo zdrowia poinformowało, że w sumie 43 osoby były hospitalizowane po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki Pfizera. Spośród nich, 16 przypadków było związanych z chorobą serca, a 11 osób miało problemy z ośrodkowym układem nerwowym. Reszta była związana z innymi istniejącymi wcześniej schorzeniami. Po drugiej dawce szczepionki Pfizera hospitalizowano 5 osób, w tym trzy cierpiały na chorobę serca, a dwie są nadal badane. Poniżej znajdują się inne zgłaszane przez osoby zaszczepione skutki uboczne: 7 039 osób zgłosiło skutki uboczne po otrzymaniu pierwszej dawki, i 4 469 po otrzymaniu drugiej dawki. Ból w miejscu wstrzyknięcia zgłosiło 3 495 osób po pierwszej dawce, i 1 035 po drugiej dawce. Ogólne zmęczenie i inne podobne objawy: 2 990 po pierwszej dawce, 3 230 po drugiej. Objawy neurologiczne: 302 po pierwszej dawce, 119 po drugiej. Alergie i wstrząs anafilaktyczny: 177 po pierwszej dawce, 57 po drugiej. Inne istotne objawy lub zdarzenia, których nie obserwowano podczas wstępnych badań klinicznych preparatu Pfizer: 74 po pierwszej dawce, 28 po drugiej. Większość skutków ubocznych pierwszej i drugiej dawki wystąpiła u osób w wieku od 20 do 60 lat. Osoby z wcześniej istniejącymi chorobami częściej wymagały pomocy medycznej po szczepieniu.


izraelski prokurator generalny Avichai Mandelblit odrzucił orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Karnego z zeszłego tygodnia, że ​​ma jurysdykcję do zbadania Izraela pod kątem zbrodni wojennych, mówiąc, że sąd nie ma władzy nad państwem żydowskim.


Każdy, kto przekroczy granicę Izraela drogą lądową lub morską, będzie musiał przedstawić negatywny test na koronawirusa przeprowadzony na 72 godziny przed startem lotu z kraju odlatującego, ogłosił w środę Ministerialny Komitet ds. Regulacji Koronawirusa.


Izraelska Nagroda Wilka, która jest przyznawana osobom, które wniosły wybitny wkład w sztukę i naukę, została przyznana w poniedziałek podczas uroczystości zorganizowanej przez prezydenta Reuvena Rivlina. W tym roku nagrodę otrzymało trzech naukowców, których przełom w badaniach nad RNA pomógł Izraelowi w walce z koronawirusem. Prof. Joan Steitz, prof. Lynne Maquat i prof. Adrian Kraine badają mechanizmy regulacyjne RNA


Nowe metody zastosowane przez jednostki wywiadowcze Sił Obronnych Izraela doprowadziły do lepszych , rezultatow ujawnił niedawno gen. Dyw. Tamir Hayman, dowódca Wywiadu Wojskowego (MID) IDF.


Jak wynika z izraelskich badań, szczepieni szczepionka Pfizer rzadziej przenoszą koronawirusa na innych


Światowy paszport logistyczny (WLP), główna inicjatywa polityczna ustanowiona w celu zwiększenia możliwości handlowych między rynkami wschodzącymi, powitał Izrael jako uczestnika programu, po czym odbyła się wirtualna ceremonia podpisania umowy z Federacją Izb Handlowych Izraela.


Magen David Adom (MDA), izraelska organizacja Czerwonego Krzyża, rozpoczęła w środę kampanię szczepień dla palestyńskich pracowników posiadających ważne pozwolenia na pracę.


minister zdrowia Yuli Edelstein powiedział w środę, że rząd rozważa przygotowanie projektu ustawy, która zobowiąże kadrę nauczycielską w kraju do zaszczepienia się.


Rabin Shmuel Eliyahu (na zdjęciu), naczelny rabin Safed i członek izraelskiej Rady Rabinatu, mówi, że jesteśmy świadkami początku końca Ameryki jako supermocarstwa, torując w ten sposób Izraelowi drogę do zajęcia miejsca w kierowaniu cywilizacją Naprzód.


Ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych Gilad Erdan powiedział że odbył „wspaniałe spotkanie” ze swoim egipskim odpowiednikiem Motazem Zahranem. „Rozmawialiśmy o sposobach wzmocnienia strategicznych stosunków między Izraelem a Egiptem. Z niecierpliwością czekam na współpracę, aby dalej budować głębokie więzi między naszymi dwoma krajami ”- powiedział Erdan.


Izraelska firma Teva Pharmaceutical Industries prowadzi rozmowy z producentami szczepionek COVID-19, aby wspólnie wyprodukować niektore z nich, powiedział Reuterowi w środę dyrektor naczelny Kare Schultz.


CYE, światowy lider w rozwiązaniach z zakresu cyberbezpieczeństwa dla organizacji, ogłosił w środę zakończenie rundy finansowania serii A o wartości 120 milionów dolarów, prowadzonej przez EQT Private Equity.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.