Uncategorized

Atlas polskiej obecnosci za granica

Nadeslal Wlodek Rozenbaum

wlodek rozenbaum

reunion 69 .1

 

[“Rzeczpospolita”]
Nawet 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszka poza granicami kraju – m.in. takie dane można znaleźć w “Atlasie polskiej obecności za granicą”, przygotowanym przez MSZ. Z kolei GUS opracował bazę organizacji i instytucji polonijnych.

Atlas polskiej obecności za granicą

MSZ i GUS zaprezentowały obie inicjatywy na dzisiejszym posiedzeniu senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą.

MSZ w “Atlasie polskiej obecności za granicą” szacuje, że od 18 do 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszka poza granicami kraju; to jedna z największych diaspor na świecie.

Atlas zawiera mapy, grafiki i krótkie informacje na temat Polonii oraz polskich placówek dyplomatycznych i organizacji polonijnych. Są w nim przedstawione również nekropolie, miejsca pamięci narodowej, media, instytucje edukacyjne, a także cykliczne imprezy. W publikacji znajdują się dane z 33 krajów, zawarte w “Raporcie o sytuacji Polonii i Polaków za granicą” z 2013 r.

Z lektury raportu wynika, że w USA żyje najwięcej przedstawicieli Polonii na świecie, szacunkowo – ok. 9,6 mln osób. W USA działa najwięcej, bo ponad 550 organizacji polonijnych (w drugiej pod tym względem Francji – prawie 400, w trzecich Czechach – 375).

Najwięcej polskich muzeów, instytutów i galerii jest także w Stanach Zjednoczonych (38). Druga pod tym względem jest Litwa (35). Jednak to nie w USA, a na Ukrainie organizuje się najwięcej imprez polonijnych (260).

W czerwcu szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział publikację atlasu podczas informacji o stanie Polonii, którą przedstawił w w Senacie.

– Z roku na rok odczuwamy coraz większą dumę z Polski. Wspólnie cieszymy się sukcesami i dostrzegamy, jak na naszych oczach dokonuje się modernizacja kraju. Polska diaspora również staje się coraz lepiej zorganizowana, nowoczesna i świadoma swojej pozycji w krajach zamieszkania – mówił minister.

MSZ chce, aby atlas był interaktywny, tak aby zawarte w nim dane mogły być na bieżąco zmieniane i mogły być nanoszone i odnajdywane w systemie GPS.

Z kolei GUS przygotował zestawienie obejmujące ponad 3 tysiące organizacji i instytucji polskich i polonijnych o charakterze społecznym, kulturalnym i religijnym. Dane mają być aktualizowane co rok. (“Rzeczpospolita”)

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Nie sadze, ze tak jest, albowiem uzyskalismy obywatelstwo krajow naszego stalego zamieszkania. Chyba, ze doliczaja tych, ktorzy maja podwojne obywatelstwo: izraelskie jak i polskie.

  2. wcale mnie nie dziwi,ze nie ma tu Izraela.w1968 roku powiedziano nam dokladnie kim jestesmy.ciekawa tylko jestem czy emigrantow 1968-1969 mieszkajacych poza Izraelem uwaza sie za Polakow.Jesli tak to gratuluje. Roza

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.