Uncategorized

Profile Reunion 69 – Aleksander Perski

perski

ur. 7 maja 1947 w Toruniu

Był uczniem Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, po Jacku Kuroniu komendantem Hufca Walterowskiego w 1961, jednym z inicjatorów Klubu Poszukiwaczy Sprzecznościw 1962, następnie członkiem zarządu klubu. Studiował na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, w czasie studiów był zaliczany do tzw. komandosów.

W 1968 należał do liderów protestów studenckich przeciwko zawieszeniu spektaklu Dziadów w warszawskim Teatrze Narodowym. Został zatrzymany przed wiecem 8 marca 1968, a następnie zwolniony 10 marca. W kolejnych dniach był jednym z organizatorów protestów studenckich, w związku z czym został zatrzymany 19 marca 1968 i aresztowany 21 marca 1968. Ostatecznie zwolniono go bez procesu 12 września 1968, a postępowanie karne przeciwko niemu umorzono.

W 1969 wyjechał do Szwecji, studiował psychologię na Uniwersytecie w Uppsali, tam również obronił pracę doktorską. Został pracownikiem naukowym Instytutu Karolinska, gdzie w 1999 założył pierwszą w Szwecji Klinikę Badania Stresu (Stressmottagningen). Napisal ponad 60 prac naukowych.Jest autorem książek: Poradnik na czas przełomu: o stresie, wypaleniu oraz drogach powrotu do życia w równowadze (wyd. polskie 2004) oraz Nie musisz być najlepsza: jak nie wpaść w pułapkę perfekcjonizmu, uniknąć stresu i wypalenia (wspólnie z Joanną Rose, wyd. polskie 2010).

W 2013 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Mieszka w Sztockholmie

 

Razem z Joanna Rose (  Reunion 69 ) napisali ksiazke ” Duktighetsfällan”.

ksiazka z Rose

 

duktighetsfälla

 

 

 

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Niestety, Polska stracila wielu wspanialych mlodych
    Madrych ludzi.

  2. Gratulacje! Szkoda, że tej kariery nie robił w Polsce…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.