Uncategorized

Profile Reunion 69 – Bogusława Blajfer-Weintraub

wajntraubPierwsza od prawej to Bogusia

Urodziła się w Stalińsku w rodzinie żydowskiej, jako córka Markusa Blajfera (1907–1984) i Tyli z domu Wasserstrum (1910–2002), późniejszych działaczy społeczności żydowskiej w Bielsku-Białej. W 1946 wraz z rodzicami, jako repatrianci, przyjechała do Polski i osiadła w Szczecinie. Następnie zamieszkała w Bielsku-Białej. W latach 1963–1965 studiowała socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1971–1972 historię filozofii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W 1964 związała się ze środowiskiem tzw. komandosów. Podczas wydarzeń marcowych w 1968 współtworzyła i kolportowała ulotki. Drukowała je dzięki kontaktom z osobami pracującymi w wydawnictwach lub sama domowym sposobem. W sierpniu 1968 wraz z Andrzejem Sewerynem, Eugeniuszem Smolarem, Sylwią Poleską, Ryszardem Perytem,Krystianą Robb-Narbut, Adamem Sandauerem i innymi, drukowała i kolportowała ulotki protestujące przeciwko interwencji państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. 30 sierpnia została aresztowana, a 23 września 1969 została skazana na 3 lata więzienia za próbę obalenia ustroju państwa. Na mocy amnestii jej wyrok zmniejszono do 1,5 roku, z uwzględnieniem okresu aresztowania. W więzieniu przebywała do grudnia 1970.

Od listopada 1976 współpracowała z Komitetem Obrony Robotników i następnie z Komitetem Samoobrony Społecznej KOR. W jej mieszkaniu drukowano na powielaczuKomunikat KSS „KOR” i Biuletyn Informacyjny KSS „KOR”. Wielokrotnie zatrzymywana była przez Służbę Bezpieczeństwa. Uczestniczyła w akcji pomocy robotnikom represjonowanym po lipcu 1976. W dniach od 24 do 31 maja 1977 inicjatorka i uczestniczka głodówki w kościele św. Marcina w Warszawie, w obronie więzionych robotników zRadomia i aresztowanych działaczy opozycji. 12 lipca 1977 wręczyła na Uniwersytecie Warszawskim list Sekretarzowi Generalnemu ONZ Kurtowi Waldheimowi w sprawie aresztowanych działaczy KOR. 18 września 1977 sygnatariuszka Deklaracji Ruchu Demokratycznego. Od 1978 współpracowniczka Studenckiego Komitetu Solidarności weWrocławiu.

grob bogusiblajferW 1979 ze względów politycznych wyemigrowała do Szwecji, gdzie pracowała m.in. terapeutka w szpitalu psychiatrycznym. Zmarła w Bielsku-Białej podczas wizyty u matki. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej, a zmarłą następnie przewieziono i pochowano na cmentarzu żydowskim w Sztokholmie. W 2007 została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Wszystkie profile

KLIKNIJ TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Bośka! Wspaniała dziewczyna! Legenada tychl at!!! We Wrocławiu mieszka jej urodzona w Szwecji córka. Tak nawiasem mówiąc – Bośka wcale nie wyjechała z powodów politycznych, lecz za głosem serca.
    PS. Kochali się w niej wszyscy dysydenci płci męskiej, a jeden ksiądz chciał dla niej zrzucić sutannę

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.