Uncategorized

Pląter izraelsko saudyjski.

Współpraca strategii bezpieczeństwa pomiędzy Izraelem a Saudią uwidacznia rosnącą rolę Izraela jednocześnie ze spadkiem amerykańskiej siły odstraszającej i wobec realnego, śmiertelnego zagrożenia od strony Iranu.

To wzmacnianie współpracy w zakresie bezpieczeństwa jest wyrazem aktualnych interesów saudyjskich, jednocześnie sprzeciwia się zakorzenionemu przez długie lata purytańskiemu wahhabistycznemu poglądowi Domu Saudyjskiego, widzącego w państwie żydowskim stwór heretycki, nielegalny i czasowy w ” domu islamskim”, o czym nauczają w podręcznikach szkolnych (art. po angielsku) i prawią kazania w meczetach (art. po angielsku) . Czy wróg (Saudia) mego wroga (Iranu) może stać się moim sprzymierzeńcem?

Wartość strategiczna Izraela dla Saudii ujawniła się w 1967 roku, gdy zmiażdżenie armii egipskiej ucięło interwencję Egiptu w Jemenie, której celem było zlikwidowanie reżimu saudyjskiego. W 1970 roku ogólna mobilizacja w Izraelu wstrzymała najazd Syrii na Jordanię i upadek rządów Haszymidów, spowodowałoby to ogromne wstrząsy na półwyspie arabskim. W 1981 roku zbombardowanie reaktora jądrowego w Iraku uratowało Saudię od połknięcia jej przez Saddama Husajna i oszczędziło Ameryce konfrontacji jądrowej w 1991 roku. W 2007 roku Saudia odetchnęła z ulgą po zniszczeniu reaktora jądrowego w Syrii – będącej sojusznikiem Iranu. W 2014 roku Saudia obarczyła odpowiedzialnością za wojnę w Gazie Hamas, sojusznika Iranu i Hezbollahu, zagrażającym Domowi Saudyjskiemu, który już nie nadaje kwestii palestyńskiej ważności, szczególnie po zdradzie Palestyńczyków w Kuwejcie w roku 1990 i w Jordani w 1970 i po intryganctwie palestyńskim w Libanie, począwszy od 1970 roku.

tulipan_7456już nie nadaje kwestii palestyńskiej ważności

Obecnie, w 2015 roku Rijad widzi w Izraelu najkorzystniejszego sprzymierzeńca w sprzeciwie wobec bliskiej ewentualnej katastrofalnej umowy z Iranem. Redaktor prestiżowego dziennika królewskiego Domu Saudyjskiego „El Arabiya”, pisze: Prezydencie Obamo słuchaj, co mówi Netanyahu o Iranie.(art. po angielsku) Saudia, jak Izrael, ocenia według czynów – nie wedlug słów – Ayatollahowie są przedstawicielami reżymu łamiącego prawo, intryganckiego, terrorystycznego, megalomańskiego, apokaliptycznego, nietolerancyjnego i konsekwentnie nie przestrzegającego umów. Saudia jest przekonana, że zasadniczym warunkiem dobrej umowy powinna być dramatyczna zmiana reżimu Ajatollahów, do którego można doprowadzić drogą przywrócenia w pertraktacjach zagrożenia militarnego (art. po hebrajsku) wobec Iranu .

Ale, współpraca z Izraelem nie ma wpływu na światopogląd wahhabistyczny (art. po andgielsku), który neguje współistnienie z heretykami (art. po angielsku) chrześcijańskimi, żydowskimi czy buddyjskimi i z zaprzańcami szyickimi, oraz sprzeciwia się istnieniu żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie. Badanie podręczników szkolnych przez „Instytut Edisona” opisuje wychowanie do nienawiści uczniów w wieku 4 do 18 lat, co jest doskonałym gruntem do pielęgowania terroru islamskiego. Większość terrorystów ataku w 11.9.2001 była z Saudii, która była wówczas „światowym bankiem” islamskiego terroru sunnickiego (art. po angielsku). Departament polityczny Unii Europejskiej twierdzi, że ” groźba terroru wahhabistycznego przekracza granice świata muzułmańskiego, czego dowiódł terror muzułmański w Nowym Yorku, Waszyngtonie, Londynie i w Madrydzie”.

Dzieci w Saudii są nauczane: „Zydzi i chrześcijanie są wrogami wiernych” (podręcznik katechizmu, klasa 9 str. 149); „heretykami są ludzie soboty i świniami są niewierzący w Jezusa” (podręcznik Monoteizmu, klasa 8 str. 42); „Wszyscy muzułmanie angażują się do świętej wojny, Dzihadu, przeciw światowemu syjonizmowi, któremu przewodzą bandy żydowskie pod nazwą Izrael, na ziemi palestyńskiej” (podręcznik historii muzułmańskiej, klasa 8 str. 105″ ).

Czy wróg (Saudia) mojego wroga (Iranu) może stać się moim sprzymierzeńcem? Tylko na krótką metę, chyba że będzie dramatyczna zmiana światopoglądu i wychowania Saudyjczyków.

14.6.2015

Obrazek
Amb. ret. Yoram Ettinger is a consultant on US-Israel relations as well as the Chairman of Special Projects at the Ariel Center for Policy Research. Formerly the Minister for Congressional Affairs to Israel’s Embassy in Washington, DC, Ettinger also served as Consul General of Israel to the Southwestern US. He is a former editor ofContemporary Mideast Backgrounder, and is the author of the Jerusalem Cloakroom series of reports which is featured on the ACPR website.

Przetlumaczyla i przyslala Olga Degani

reunion 69

 

 

 

Wszystkie tlumaczenia Olgi

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.