REUNION 69

Sliwki – wspomnienia z Lodzi

 28 maja 1994 roku, Europa Wschodnia, Polska, Łódź. Impreza ESTRADY ŁÓDZKIEJ, nieopodal Katedry przy ulicy Piotrkowskiej , u stóp BANKU, i oto JERZY TWORKIEWICZ, wokalista i gitarzysta zespołu Śliwki po dłuższej nieobecności w kraju, daje koncert w rodzinnym mieście , śpiewając piosenki The Beatles i Boba Dylana. Proszę zwrócić uwagę, również na postać łódzkiego Elvisa, na przejeżdżające tramwaje i marki samochodów, ówczesny styl ubierania, jaskrawą marynarkę konferansjera, fryzury przechodniów, wreszcie niemniej fascynujące obłoki odbijające się w szybach bankowego wieżowca. Łódź sprzed 22 lat, jak na wyciągnięcie ręki, za sprawą niwelującej poczucie upływającego czasu, technice cyfrowego zapisu na VHS. Udostępniam ten fragment dzięki uprzejmości Jerzego Tworkiewicza.

 

Biegiem przez życie

Jurek Tworkiewicz przedstawia zbiór opowiadań o Łodzi i łodzianach. „Biegiem przez życie” to swoista wizyta w pokoju wspomnień i historii autora. To także skręcenie z głównej ulicy i wejście w podwórko, w którym żyją nie mniej ważne postacie.

Biegiem przez zycieSą jeszcze popołudnia tak pogodne, ciepłe i pełne radości, że chciałoby się natychmiast wyjść na Piotrkowską, spotkać znajomych, pogadać, wrócić do beztroskich czasów, kiedy życie i radość wydawały się nie mieć końca. I nagle – myśl przykra niczym ból zęba i brak tchu, a potem – ściskająca gardło bezradność: to niemożliwe… W radosnym „carpe diem” szalonego profesora ze „Stowarzyszenia Zmarłych Poetów” zaczynają pobrzmiewać szydercze tony… Podróż w przeszłość… Czy jest potrzebna? Tak! Choć budzi pytania o własny sens, a czasem sprawia ból – warta jest ryzyka. Wybierając się w nią, zajrzyjmy na chwilę do znajomych miejsc i dawnych, drogich przyjaciół. (…) Byli częścią naszej, w tym mojej historii – dlatego tak bardzo chcę wrócić do dawnych przeżyć i wydarzeń, a nade wszystko przyjaźni, które przetrwały dziesięciolecia. Dzisiaj doszedł do tego dramat przemijania, dotykający przecież każdego z nas… Nieubłagany, wartki nurt szybko upływających miesięcy i lat. Wspomnienia nie zatrzymają go, lecz dzięki nim można, jak bohater sztuki Tennesee Williamsa „Słodki ptak młodości”, „zobaczyć naszego wspólnego wroga – czas – w nas wszystkich”. To dobre motto tych opowiadań.

Jurek Tworkiewicz – ur. 15 listopada 1945 r., absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (kierunek: filologia polska), piosenkarz, nauczyciel angielskiego i tłumacz z tego języka, miłośnik westernów, literatury i historii Stanów Zjednoczonych, fan zespołu The Beatles.

Kategorie: REUNION 69, wspomnienia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.