Uncategorized

Izrael, mimo jego 68 lat nie jest izolowany.

Różne czynniki na politycznych szczeblach, także akademia i media w Izraelu twierdzą, że Izrael jest odosobniony na arenie międzynarodowej, i że to odosobnienie wzmaga się z powodu sprzeciwu żądaniu wycofania się z przełęcz Judei i Samarii, a właściwie to z Wyżyn Golanu, z Jerozolimy, z Tel Avivu, z portu lotniczego i z 80% osiedli całego Izraela.

Oczywiście, że już od 1948 roku międzynarodowe żądania bolących ustępstw – pod groźbą izolacji – są dla Izraela rzeczywistą próbą sił. Ale ekonomiczna, militarna i technologiczna pozycja Izraela pokazuje, że naciski i groźby izolacji rozpryskują się o rzeczywistość bezprecedensowej integracji Izraela w społeczności światowej.

I tak, jednocześnie ze słownymi atakami na Izrael, pogłębia się jego międzynarodowa integracja geo-strategiczna, bo doceniana jest wyjątkowa wartość Izraela w dziedzinach bezpieczeństwa, nauki, komputerów, medycyny, lekarstw, rolnictwa, wody, cybernetyki, i.t.d.

Organizacja NATO, uznając ogromny wkład Izraela w cele strategiczne NATO, wciąga Izrael w swoją działalność, nie izoluje, pomimo poparcia Europejskiego dla Władz Palestyńskich, połączonego z ciągłym ganieniem Izraela. Od 3.5.2016 NATO na nowo ustaliło współpracę z Izraelem poprzez ustanowienie stałej placówk izraelskiej w dowództwie NATO w Brukseli, co pogłębi współpracę w dziedzinach wywiadu, walki z terrorem, wojny niekonwencjonalnej, taktyki walk, kosmosu, cybernetyki, przemysłu zbrojeniowego i.t.d.

Ze względu na handlowe powiązania z Izraelem, Turcja nie wyraziła sprzeciwu wobec tego nowego ustalenia powiązań Izraela z NATO. Pomimo ostrego kryzysu pomiędzy Turcją a Izraelem za rządów Erdogana, bilans handlowy Izraelsko turecki podskoczył z 2.5. miliardów dolarów w 2009 roku do ponad 5 miliardów dolarów w roku 2015.

Izolacja Izraela jest mitem.

Siódma gospodarka światowa, Indie, stały się bliskim sprzymierzeńcem Izraela, drugim po USA. Indie są głównym importerem broni z Izraela. W marcu 2016 podpisano umowę współpracy z indyjskim Reliance Defense Systems, która przewiduje transakcje z Izraelem w sumie 10 miliardów dolarów. Półtora roku temu Rafael wygrał przetarg na dostarczenie rakiet dla Indii w sumie 500 miliardów dolarów.

Kontynuując ewidentne pogłębianie stosunków izraelsko chińskich, gigantyczny koncern chińskii Kuang-Chi ustanowił fundusz dla chińskich startup-ów, opierających się na technologii izraelskiej . Chińskie inwestycje w Izraelu podskoczyły z 70 milionów dolarów w 2010 roku do 2.7 miliardów dolarów w roku 2015, a bilans handlowy z 30 milionów w roku 1992 do 11 miliardów w 2015. Chiny postępują śladem miliardera z Hong Kongu, Li Ka-Shing, który zainwestował ponad połowę swoich inwestycji w przedsiębiorstwach izraelskich.

250 ogromnych startup-ów międzynarodowych, prowadzących swe ośrodki badawcze w Izraelu, ujawniło całe kłamstwo mitu o “izolacji Izraela” . Oracle (136 000 pracowników) który operuje czterema ośrodkami badawczo rozwojowymi, kupił w lutym 2016 roku izraelskie Ravello za 500 milionów dolarów. W marcu 2016 Cisco Systems (72 000 pracowników) i Intel ( 100 000 pracowników) dokonali 12-tej i 9-tej transakcji kupna w Izraelu za sumę 350 i 175 milionów dolarów. W 2015 roku zainwestowały giganty farmaceutyczne Bayer, Merc, Pfizer i Novartis 150 milionów dolarów w pionierskie badania w szpitalach izraelskich.

W przeciwieństwie do “doktryny izolacji”, pomimo nie poddawania się naciskom na “bolące ustępstwa” i wobec bezprecedensowego rozwoju potencjału izraelskiego, w 2016 roku Izrael cieszy się wyjątkowym zaufaniem na arenie międzynarodowej zarówno w dziedzinie militarnej jak i cywilnej.

9/5/2016

Obrazek
Amb. ret. Yoram Ettinger is a consultant on US-Israel relations as well as the Chairman of Special Projects at the Ariel Center for Policy Research. Formerly the Minister for Congressional Affairs to Israel’s Embassy in Washington, DC, Ettinger also served as Consul General of Israel to the Southwestern US. He is a former editor ofContemporary Mideast Backgrounder, and is the author of the Jerusalem Cloakroom series of reports which is featured on the ACPR website.

tłumaczenie Olgi Degani za zgodą autora, stąd
angielska edycja

Wszystkie tlumaczenia Olgi

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.