Polityka

Wiadomosci z Izraela

22 stycznia 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu minister finansów Mosze Kahlon poinformował, że w minionym 2016 roku udało się zmniejszyć dług publiczny Izraela o 21 mld szekli (5,5 mld $). “Oznacza to, że zmaleją wydatki i będzie niższe oprocentowanie długu. Będzie więcej pieniędzy na służbę zdrowia, edukację, opiekę społeczną, młode pary, osoby niepełnosprawne, osoby starsze, dla tych którzy przeżyli Holocaust, żołnierzy Sił Obronnych Izraela, i całego izraelskiego społeczeństwa. Światowe rynki spostrzegają nas jako silną gospodarkę, bezpieczną gospodarkę, i dlatego inwestują u nas, i nadal będą inwestować u nas. Jest to sukces całego rządu, i powinniśmy być z tego dumni. Każdy, kto mówi, że mógł tego dokonać jeden lub dwóch ministrów jest w absolutnym błędzie, to osiągnięcie wymagało współpracy całego rządu.” Minister transportu Israel Katz przedstawił nową inicjatywę gospodarczą państwa. “W tle złożonej globalnej i regionalnej rzeczywistości musimy przedstawić kompleksową izraelską inicjatywę dyplomatyczną, którą oczywiście będziemy koordynować z nową administracją Stanów Zjednoczonych, która może wesprzeć i promować tą inicjatywę.” W planie znalazły się: (1) Wyspa Gaza – wyspa z portem, elektrownią i zakładem odsalania wody morskiej, która byłaby połączona mostem z Gazą, umożliwiając Palestyńczykom wyjście na świat, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa państwa Izrael. (2) Wschodnia Kolej – sieć kolejowa łącząca sunnickie państwa na wschodzie z Jordanią i śródziemnomorskim portem w Hajfie, z odnogą łączącą Autonomię Palestyńską ze wschodnią siecią, co byłoby częścią procesu zmieniania rzeczywistości politycznej i gospodarczej w regionie. (3) Obszar Matropolitalny Wielkiej Jerozolimy – rozszerzenie granic Jerozolimy i wzmocnienie obecności większości żydowskiej. Zastosowanie izraelskiego systemu prawnego do obszarów włączonych do Wielkiej Jerozolimy, mianowicie: Ma’ale Adummim, Givat Ze’ev, Gusz Etzion i Beitar Illit. “Program ten wzmacnia pozycję Izraela, poprawia sytuację w regionie, a także nie wyklucza możliwości negocjacji i porozumień dyplomatycznych w przyszłości.”

22 stycznia 2017 r. gabinet bezpieczeństwa po południem jednogłośnie podjął decyzję o opóźnieniu dyskusji na temat proponowanej aneksji obszaru miasta Ma’ale Adummim w Judei, dopóki nie dojdzie do osobistego spotkania premiera Netanjahu z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Netanjahu ogłosił jednak, że wszelkie ograniczenia w budownictwie w Jerozolimie oraz w blokach żydowskich osiedli w Judei i Samarii zostaną zniesione. “Miasto Ma’ale Adummim będzie pod izraelską suwerennością, ale teraz nie jest odpowiedni czas, aby podejmować kroki bez koordynacji z rządem Stanów Zjednoczonych.”

22 stycznia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem odbył rozmowę telefoniczną z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Rozmowa trwała około 30 minut. Prezydent Trump zaprosił Netanjahu, aby w lutym odwiedził go w Waszyngtonie. Trump powiedział, że pokój między Izraelem a Autonomią Palestyńską można osiągnąć jedynie poprzez bezpośrednie negocjacje. Omówiono sposoby rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz wzmocnienia szczególnych relacji między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi. Trump potwierdził swoje zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela i podkreślił, że przeciwdziałanie radykalnym islamskim grupom terrorystycznym będzie priorytetem dla jego administracji.

22 stycznia 2017 r. zastępca burmistrza Jerozolimy, Meir Turjemon powiedział wieczorem, że rozpoczęły się już wstępne prace nad wyborem miejsca pod nową ambasadę Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. Do miasta miał przybyć zespół amerykańskich architektów odpowiedzialnych za projektowanie obiektów dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych. “Architekt, który projektuje amerykańskie ambasady na całym świecie, już przybył do Izraela.” Aktualnie brane są trzy ewentualne lokalizacje w mieście. Równocześnie poinformowano o zatwierdzeniu planu budowy 671 nowych mieszkań w różnych dzielnicach Jerozolimy. W Ramot powstanie 324 mieszkań, w Ramat Szlomo 174, w Pisgat Ze’ev 68. W arabskich dzielnicach: Beit Hanina i Wadi al-Joz 14, w Umm Lisun i Umm Tuba 24 mieszkania, w Jabel Mukaber 7, w Bajt Safafa 4, w Sur Baher 3, w At-Tur 4. Burmistrz Jerozolimy Nir Barkat powiedział: “Mieliśmy osiem trudnych lat, kiedy pod presją Obamy, Izrael zamroził budowy. Chociaż gmina Jerozolima nigdy nie wstrzymała budowy w mieście, to wiele razy nie dostaliśmy zgody rządu, a czasami z powodu presji Stanów Zjednoczonych na rynku nie pojawiały się przetargi budowlane. Mamy nadzieję, że ta era się skończyła, i że od teraz będziemy mogli budować i rozwijać Jerozolimę dla dobra jej mieszkańców, żydowskich i arabskich. Musimy wzmocnić naszą suwerenność i stworzyć jednolitą Jerozolimę.”

22 stycznia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem. Jordania i Autonomia Palestyńska postanowiły współdziałać i w przypadku przeniesienia amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy, rozpocząć wspólną kampanię na arenie międzynarodowej.

22 stycznia 2017 r. rzecznik prasowy Białego Domu Sean Spicer powiedział, że nowa administracja obecnie bada temat możliwości przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. “Jesteśmy na samym początku dyskusji na ten temat.” Spicer dodał, że Biały Dom planuje ogłosić komunikat w tej sprawie za dwa dni.

23 stycznia 2017 r. władze wodne poinformowały, że w minionym tygodniu poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 213 metrów i 46,5 cm poniżej poziomu morza. Obecny poziom wynosi 46,5 cm poniżej dolnej czerwonej linii i 4,665 metrów poniżej górnej czerwonej linii. Górna linia czerwona sygnalizuje, że Kinneret jest pełen, a dolna linia czerwona sygnalizuje, że jest zbyt pusty. Oczekuje się, że za kilka dni powróci zimowa pogoda z deszczami i burzami.

23 stycznia 2017 r. ministerstwo obrony zatwierdziło wzrost o 75 % wydatków na środki obrony społeczności otoczonych wrogą populacją. Oznacza to, że w nadchodzącym roku 105 mln szekli zostanie przeznaczonych na zakup pojazdów sił bezpieczeństwa, budowę ogrodzeń i innych systemów obronnych w około 600 społeczności w całym kraju.

23 stycznia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Po ośmiu latach nacisków widzimy zmianę postawy Białego Domu. Mamy do czynienia z wielkimi możliwościami, ale wymagają one odpowiedzialności i dyskrecji … To nie jest czas na pochopne i niespodziewane działania. Musimy prowadzić odpowiedzialną i rozważną dyplomację. Dla dobra państwa Izrael i dla dobra osiedli, sugeruję, aby odłożyć na bok wszelkie inne względy i pozwolić mi prowadzić. Wkraczamy w nową erę i umacniamy nasze zagraniczne stosunki.”

23 stycznia 2017 r. prezydent Reuven Rivlin ostrzegł, że wewnętrzne podziały w izraelskim społeczeństwie stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. “Głównym strategicznym zagrożeniem wyróżnionym w tegorocznym raporcie INSS jest słabość izraelskiej solidarności i podziały kulturowe. To nie jest tylko zwykłe oświadczenie. Nie jest to także błąd drukarski. Jest to ważne i niezwykle krytyczne połączenie, które odzwierciedla zrozumienie, że solidarność jest częścią naszej państwowej odporności. Ostrzeżenie mówi, że wewnętrzne napięcia w Izraelu stanowią zagrożenie dla naszego życia i naszego bezpieczeństwa – nie mniej bardziej niż zewnętrzne zagrożenia militarne, które w ostatnim czasie osłabły. Ostrzeżenie jest prawdziwe, i jak sobie z nim poradzimy zależy tylko od nas samych.” Rivlin zwrócił także uwagę na kwestię podziałów między żydowską większością a sektorem beduińskim i arabskim, oraz na podziały istniejące pomiędzy samymi Żydami.

23 stycznia 2017 r. pozarządowa organizacja NGO Monitor opublikowała raport o źródłach finansowania działalności organizacji związanych z dyskredytacją i bojkotem państwa Izrael. Okazało się, że głównym sponsorem ich działalności jest Unia Europejska. Wśród 100 europejskich grantów przyznanych do Izraela, Judei, Samarii i Strefy Gazy, aż 29 otrzymały organizacje BDS (The Boycott, Divestment, Sanctions) – z kwoty 67,1 mln euro otrzymały one 16,7 mln euro, czyli około 25% funduszy. Łącznie aż 42 europejskie granty przyznano organizacjom BDS (kilka otrzymało więcej niż jeden grant). Ze względu na brak przejrzystości finansów w Unii Europejskiej, zakres udzielonej pomocy humanitarnej i finansowej jest w dużej mierze nieznany. W rezultacie nie można ustalić całkowitej kwoty, jaką Unia Europejska wspiera działalność bojkotu i dyskredytacji państwa Izrael. Oficjalnie Unia Europejska twierdzi, że promuje pokój, współpracę i prawa człowieka, jednak w rzeczywistości finansuje szereg bardzo tendencyjnych i upolitycznionych działań, które wykorzystują retorykę obrony praw człowieka w celu promowania kampanii przeciwko Izraelowi.

23 stycznia 2017 r. doradca do spraw religii Departamentu Stanu USA Holly Huffnagle spotkała się w Brukseli z przedstawicielami Konferencji Europejskich Żydów. Powiedziała: “Dzisiaj antysemityzm rozciągający się na kilkadziesiąt państw na różnych kontynentach, przybiera wiele różnorodnych form. Uważamy, że antysemityzm sięga w lewo i w prawo, nawet tam, gdzie nie ma Żydów. Większość przestępstw dokonywanych w Stanach Zjednoczonych przeciwko Żydom ma motywy nienawiści religijnej. W listopadzie ubiegłego roku FBI opublikowało raport ze statystyką przestępstw o motywach nienawiści religijnej. Więc doszło do ponad 660 incydentów skierowanych przeciwko Żydom, którzy stanowią mniej niż 2% amerykańskiej populacji. Raport stwierdza, że od 2014 roku przestępczość przeciwko Żydom wzrosła o 9% … w ciągu ostatnich dwóch tygodni mieliśmy serię zagrożeń bombowych w centrach społeczności żydowskich i synagogach, które wystąpiły w 15 stanach. Departament Stanu posiada mandat do monitorowania i zwalczania antysemityzmu za granicą. Jesteśmy świadomi, że większość antysemickich ataków w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, pochodzi ze skrajnej prawicy, białych nacjonalistów i neonazistowskich grup. Bardzo realnym dzisiejszym zagrożeniem jest wzrost skrajnie prawicowych historycznie antysemickich partii w Europie … oni proklamują, że są pro-izraelscy, a więc nie są antysemitami. Obawiamy się, że te skrajnie prawicowe partie przy ich anty-muzułmańskich poglądach zyskają poparcie Żydów. Więc jak zareagujemy, gdy gminy żydowskie poprą te skrajnie prawicowe partie, zaprzyjaźnią się z nimi i złożą im obietnice polityczne? Dla wielu społeczności żydowskich w Europie jest to naglące pytanie … Musimy pamiętać, że wszelkie formy uprzedzeń etnicznych i religijnych stanowią bezpośrednie zagrożenie dla europejskich wartości tolerancji i szacunku, a także dla samego fundamentu liberalnej demokracji … antysemityzm w różnych regionach przejawia się w różny sposób. Istotne jest, że mamy wiedzę, jak antysemityzm różni się w zależności od regionu i czasu, jakie czynniki go napędzają. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej go ograniczać i zwalczać. Naszym priorytetem jest ochrona żydowskich społeczności i żydowskiego życia. W ciągu ostatnich lat wielokrotnie za kulisami naszych ambasad pomagaliśmy w bardzo konkretny sposób poprawiać bezpieczeństwo społeczności żydowskich. Nadal będziemy prowadzić dwustronną i wielostronną dyplomację, zachęcając rządy do mianowania specjalnych urzędników do monitorowania i zwalczania antysemityzmu … Rządy powinny wspierać i zachęcać społeczeństwo obywatelskie do wypowiadania się przeciwko antysemityzmowi … Wzrost powodzenia w zakresie monitorowania i zwalczania antysemityzmu w dużym stopniu zależy od budowania solidnej wielopodmiotowej koalicji ze społeczeństwem obywatelskim … Czy nowy antysemityzm jest antyizraelski? Cóż, nasza odpowiedź brzmi: To zależy … antyizraelska retoryka może zmienić się w antysemityzm, gdy zakwestionuje prawo Izraela do istnienia i cele społeczności żydowskich poza Izraelem. Ale jesteśmy pewni, że krytyka Izraela z natury nie jest antysemicka. Izrael jest nowoczesnym demokratycznym państwem narodowym, a jego polityka może być krytykowana, podobnie jak innych państw. I chociaż rozumiemy, że czasami krytyka Izraela może rzeczywiście być antysemityzmem, to musimy skupiać się na innych dzisiejszych formach i źródłach antysemityzmu. Aby w przyszłości skutecznie zwalczać antysemityzm w Europie, na Bliskim Wschodzie, i w obu Amerykach, musimy kontynuować wymianę informacji i najlepszych praktyk.”

24 stycznia 2017 r. rząd zatwierdził plan budowy 2500 nowych mieszkań w Judei i Samarii. Zatwierdzono budowę: 899 domów w Ariel, 652 w Givat Ze’ev, 260 w Zufim, 154 w Oranit, 104 w Ma’ale Adummim, 87 w Beitar Illit, 86 w Kochaw Ja’akow, 81 w Ez Efraim, 78 w Alfei Menasche, 21 w Efrat, 20 w Beit El, 18 w Elkana, 6 w Sha’arei Tikwa i 4 w Har Gilo. Minister obrony Avigdor Lieberman powiedział: “Wracamy do normalnego życia w Judei i Samarii.”

24 stycznia 2017 r. minister sprawiedliwości Ajelet Szaked przedstawiła strategiczny plan zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa Izraela. “(1) Pierwszym krokiem jest naprawienie i zminimalizowanie szkód politycznych, jakie w ostatnich latach powstały na arenie międzynarodowej. Trzeba zmienić błędne decyzje oraz wrogość takich międzynarodowych organizacji jak ONZ. W rozmowach z administracją Trumpa musimy przekazać jasny komunikat i potrzebie ponownego rozpatrzenia niebezpiecznego porozumienia jądrowego z Iranem, wycofanie szkodliwych deklaracji złożonych przez ustępującego sekretarza stanu Johna Kerry na konferencji paryskiej, oraz najnowszej niefortunnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Wszystkie te decyzje nie przybliżyły nas do pokoju i bezpieczeństwa nawet o jeden milimetr. W rzeczywistości, udzielili zachętę i poważne polityczne korzyści niebezpiecznemu trendowi globalnego terroryzmu i podżegania. (2) Po drugie, poza zniwelowaniem ostatnich szkód, konieczny jest dodatkowy etap. Budowanie przyszłości. Musimy domagać się i promować na międzynarodowej arenie uznania północnej granicy Izraela na Wzgórzach Golan oraz uznania Jerozolimy jako stolicy Izraela. Aby to zrealizować, izraelski rząd musi określić jasne cele dla dyplomacji. Przeniesienie amerykańskiej ambasady do Jerozolimy może być zwiastunem zapowiadającym wzmocnienie stolicy Izraela. Te dwa pierwsze kroki dotyczą areny międzynarodowej. Trzy dodatkowe kroki Izraela zależą tylko od nas i skupiają się na wzmocnieniu Jerozolimy i osiedli. Głupotą byłoby powracać do rozwiązania, które się nazywało ‘Gaza i Jerycho pierwsze’. Próbowaliśmy tego i zapłaciliśmy za to krwią. Potem niestety próbowaliśmy zamrożenia, negocjacji, konferencji, kompromisów, i to wszystko kosztowało nas rakiety i krew. Teraz nadszedł czas na nowe rozwiązanie: ‘Ma’ale Adummim i Gusz Etzion pierwsze’. (3) Mówimy o aneksji Ma’ale Adummim. Wkrótce pod dyskusję i glosowanie ministerialnej komisji ustawodawczej zostanie poddany projekt ustawy, w której słowo aneksja jest mylące. Nie chcemy aneksji nowego kawałka ziemi – to serce naszego kraju. Miasto Ma’ale Adummim jest nieodłączną częścią Izraela. To nie jest aneksja, ale oficjalne ponowne połączenie, które odzwierciedla rzeczywistość jaka istniała w przeszłości, i jaka zawsze będzie. (4) Kolejny etap koncentruje się na Gusz Etzion. Nawet ci, którzy są przeciwko naszej obecności w Judei i Samarii, nie mają żadnego głosu wobec Gusz Etzion. Ten blok powstał na długo zanim ktokolwiek zaczął mówić o liniach granicy z 1967 roku. Blok powstał około stu lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy powstała osada Herzlija. Był on zniszczony przez brutalnych napastników podczas wojny o niepodległość. Teraz musimy zastosować prawo Izraela do utworzenia linii komunikacyjnych, a później ciągłości terytorialnej między Gusz Etzion i Jerozolimą. Naszym celem powinno być podwojenie liczby mieszkańców Gusz Etzion w nadchodzących latach. Mamy już gotowe do realizacji plany budowlane dla tysięcy domów. Suwerenność: Ma’ale adummim i Gusz Etzion pierwsze, a budownictwo będzie wyraźną oznaką trendu zmierzającego do ogłoszenia w przyszłości złączenia z Jerozolimą. Nasza stolica potrzebuje miejskiej osłony bezpieczeństwa, która obejmuje rozwój Ma’ale Adummim na wschodzie, Gusz Etzion i Efrat na południu, i bloku Beniamin na północy. Obszar ten utworzy region ‘Wielkiej Jerozolimy’ i wzmocni wewnętrznie oraz zewnętrznie status stolicy Izraela. (5) Piątym krokiem jest wzmocnienie osiedli w innych częściach Izraela. Jest to czas ogólnego boomu budowlanego. Budowanie nie powinno być odpowiedzią lub reakcją na terroryzm. Budujemy ponieważ budujemy. Jest to nasze prawo i jest to nasz obowiązek, który jest syjonizmem. To pokazuje, że jesteśmy tu i zostaniemy.”

24 stycznia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział wieczorem, że nie wierzy w możliwość osiągnięcia porozumienia pokojowego z Autonomią Palestyńską na drodze dwustronnych rozmów. Wskazał, że takie porozumienie będzie możliwe jedynie dzięki regionalnemu porozumieniu na zasadzie wymiany terytoriów i ludności. “Mahmoud Abbas jest bezprawnym liderem, a Autonomia Palestyńska tak naprawdę nie istnieje. Państwo Hamasu jest w Strefie Gazy, a Fatah rządzi w Judei i Samarii. Kto podpisze porozumienie? Nie wierzę w możliwość osiągnięcia porozumienia z Palestyńczykami bez kompleksowego regionalnego rozwiązania zawartego z umiarkowanym sunnickim światem.”

24 stycznia 2017 r. biuro antyterrorystyczne wydało wieczorem ostrzeżenie dla podróżujących na Półwysep Synaj. Zagrożenie zidentyfikowano jako “bezpośrednie zagrożenie” atakiem terrorystycznym na atrakcje turystyczne w regionie. Zalecono, aby wszyscy Izraelczycy przebywający na Synaju natychmiast powrócili do Izraela. Poproszono, aby rodziny skontaktowały się jak najszybciej ze swoimi bliskimi, i poinformowały ich o zagrożeniu. Poziom zagrożenia określono jako najwyższy możliwy.

24 stycznia 2017 r. islamscy terroryści ostrzelali wieczorem izraelskich żołnierzy na granicy z Libanem. Do incydentu doszło w rejonie miejscowości Metula. Nikt nie został ranny.

24 stycznia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem izraelskich żołnierzy patrolujących granicę w środkowej części Strefy Gazy. W odpowiedzi izraelski czołg zniszczył pobliski posterunek obserwacyjny Hamasu.

24 stycznia 2017 r. Unia Europejska ostrzegła, że decyzja Izraela o budowie nowych domów w Judei i Samarii będzie stanowić dalsze podważanie perspektywy rozwiązania dwu-państwowego.

24 stycznia 2017 r. Departament Stanu USA ujawnił, że były sekretarz stanu John Kerry w ostatnich godzinach sprawowania władzy przez administrację Baracka Obamy, dokonał przelewu 221 mln $ dla Autonomii Palestyńskiej.

25 stycznia 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że najnowszy transporter opancerzony Eitan zakończył pierwszą rundę testów operacyjnych z Brygadą Piechoty Nahal, która będzie pierwszą jednostką bojową korzystającą z nowego pojazdu. Eitan zastąpi wysłużone transportery M113, które są w służbie od 1970 r. Nowe transportery Eitan są pierwszymi w izraelskiej armii, które posiadają zaawansowane systemy aktywnej obrony oraz najnowszy pancerz chroniący przed pociskami przeciwpancernymi. W ostatnich miesiącach przeszedł on wyczerpujące testy na Negewie i w Dolinie Jordanu. Pojazd może rozwinąć prędkość 90 km/h i dotrzeć we wskazane miejsce z transportem 12 żołnierzy, którzy podróżują w klimatyzowanym i wygodnym przedziale. Załoga oraz żołnierze desantu mogą korzystać z obrazu pola bitwy obejmującego 360 stopni wokół pojazdu. Uzbrojenie transporteru występuje w różnych rodzajach, od ciężkich karabinów maszynowych po uzbrojenie rakietowe. Testy mają na celu wykrycie ewentualnych wad, zanim pojazd zostanie przekazany do normalnej operacyjnej eksploatacji w warunkach bojowych.

25 stycznia 2017 r. Transparency International Organization opublikowała najnowszą listę globalnej korupcji. Wśród 176 zbadanych państw Izrael w 2016 r. zajął 28 miejsce (w 2015 r. miejsce 32). Pierwsze miejsce z najniższą korupcją zajmuje Dania, a za nią Nowa Zelandia i Finlandia. Polska znalazła się na 29 miejscu.

 

Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.