REUNION 69

POSZUKUJEMY „marcowych” ŁODZIAN !!!

Drodzy Łodzianie w Danii, Szwecji i na świecie, w przyszłym roku będziemy obchodzić 50 rocznicę naszego wygnania z Polski, symbolicznie określaną jako Marzec 68.
Wśród imprez upamiętniających ten nasz kolejny Exodus będzie wystawa o losach Łodzian, która odbędzie się w formie instalacji video, filmu, strony internetowej oraz książki-katalogu z wystawy w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, w marcu 2018.

POSZUKUJEMY „marcowych” ŁODZIAN, którzy zgodzą się opowiedzieć nam o swoim życiu na emigracji. O swojej walce o przeżycie, o swoich sukcesach, o swoich radościach i zmartwieniach, o tym co zyskali i co być może stracili.

 

Chcemy za pomocą tej wystawy pokazać światu z jakiego „surowca” są Żydzi łódzcy, jak realizują siebie w obcych środowiskach, co osiągnęli, jakim wyzwaniom stawili czoła, jakie trudności musieli pokonać, jakie osobiste koszty musieli ponieść wyjeżdżając w nieznane. Chcemy również te same pytania zadać Łodzianom, którzy nie zdecydowali się na wyjazd. Chcemy dowiedzieć się jak oni oceniają tą decyzję i jej konsekwencje z perspektywy 50 lat.

 

Za pomocą tej wystawy chcemy zapobiec, żeby „marcowe” prześladowania Żydów poszło w niepamięć, jak również żeby to niesławne wydarzenie w historii Polski na dobre zaistniało w świadomości Polaków. Centrum Dialogu planuje wypożyczać tą wystawę innym miastom w Polsce, jak również udostępnić ją w Danii i Szwecji. Niewykluczone że pojawi się i w innych krajach.
Inicjatorką i pomysłodawcą tej łódzkiej wystawy jest Łodzianka, Kamila Bogulewska, fotograf po łódzkiej szkole filmowej. Kamila i niżej podpisany ja, mieszkający w Kopenhadze marcowy emigrant z Łodzi, wspólnie realizujemy ten bardzo ważny projekt. Nazwaliśmy go „Człowiek za burtą – Łodzianie 50 lat po Marcu”.

 

Projekt jest w toku. Nagraliśmy już 10 wywiadów, ale potrzebujemy dużo więcej. Przyjedziemy w tym celu do Szwecji i Polski. Rozważamy możliwość przyjazdu do Izraela. Potrzebujemy jednak, żeby chętni dali nam znać, że chcą wziąć udział lub że chcą dowiedzieć się czegoś więcej.

 

Prosimy o kontakt wszystkich zainteresowanych Łodzian.
Prosimy także o kontakt ze strony Łodzian, którzy nie mieszkają w Danii, a którzy planują wizytę/wakacje w Danii/Kopenhadze.

Aleksander Milchtach Slaw
Dane kontaktowe:
Mail: slaw@live.dk
Kom: +45 6167 7738
Tel. : +45 3871 7743

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.