Poezja

Wiersz na dzisiejszy wieczór odc. 12

Jarek

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…

 


Były już wiersze, piosenki i fragmenty prozy z Polski, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Austrii, Rosji i USA. Dziś czas na… Grecję.

Konstandinos Kawafis

Tak, jak możesz

Jeśli nie możesz
ukształtować swego życia
tak, jak chcesz,
przynajmniej o to się staraj tak, jak możesz:
aby go nie upodlić
w ciągłym ze światem obcowaniu
w bieganiu i gadaniu.
Upodliłbyś je, wlokąc
to w prawo, to w lewo,
obnosząc je dokoła, zanurzając
w te spotkania towarzyskie,
te bankiety
w tę głupotę codzienną,
ażby się stało
obcym dla ciebie brzemieniem…


Kilka słów o autorze

Konstandinos Petru Kawafis (1863-1933) jest uważany za jednego z najwybitniejszych poetów greckich XX wieku. W jego twórczości dominuje tematyka hellenistyczna oraz osobista. Zapoczątkował nowy typ liryki, pisząc językiem epigramatycznym, zbliżonym do prozy…
W swoim serwisie “Listów z krainy snów” (www.wiersze.co) umieściłem jeszcze jeden ciekawy wiersz tego poety: “Che fece… il gran rifiuto” z 1911 roku w tłumaczeniu Zygmunta Kubiaka. Polecam.

Miłych snów…

Jarek

Listy z krainy snów… http://www.wiersze.co

Kategorie: Poezja

3 odpowiedzi »

  1. Probuje napisac cos osobistego na adres : ‫jkosiaty@esculap.pl‬ , lecz moje e-maile nie dochodza do celu. Prosze o inne namiary. Pozdrawiam i do milego.

  2. Jezeli w zyciu kochales i oby, dalej kochasz, to poznales jego najwazniejszy, a jak miales szczescie, to najpiekniejszy jego smak. Bo tylko milosc nadaje zyciu jego najprawdziwszy i potezny sens.
    Zatem ”Kochaj blizniego…” i niechaj Ci bedzie zycia drogowskazem.

  3. Sa ludzie ktozy nie moga, ale wiekszosc to po prosu nie umieja uksztaltowac swojego zycia jak chca bo albo wiedza co chca ale sie boja albo nie wiedza co chca i sie jeszcze wicej boja. I wtedy staraja sie nadac jakiejs wartosci rzeczom blahym, rzeczom codziennym i tak sobie to zycie przechodzi, niezauwazone i zapomniane przez innych..

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.