Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Mijają 72 lata od wyzwolenia KL Dachau przez wojska amerykańskie

72 lata temu, 29 kwietnia 1945 r. wojska amerykańskie wyzwoliły KL Dachau – pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny, założony pod Monachium 22 marca 1933 r. z rozkazu Heinricha Himmlera. Do 1945 r. przeszło przez obóz 253 tys. więźniów różnej narodowości; prawie połowa z nich zginęła.

Calosc TUTAJ

„Świadectwa życia w miejscu zagłady” – wystawa w Muzeum na Majdanku
Prezentowane na wystawie dokumenty należały do więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku, albo też do Żydów, którzy przywożeni byli z całej Europy w ramach Akcji Reinhardt (mającej na celu zagładę Żydów w Generalnym Gubernatorstwie) i zostali zamordowani m.in. w obozach zagłady w Bełżcu i w Sobiborze.
Calosc  TUTAJ

 


Przewodniczący KEP: werbalny patriotyzm jest łatwyYad Vashem

KEP = Konferencja Episkopatu Polski

Werbalne wyrażanie patriotyzmu jest łatwe, ale wartościowy jest patriotyzm czynu, przyczyniający się do dobra wspólnego – powiedział w piątek – 28.04.2017-abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji dokumentu Konferencji Episkopatu Polski pt. „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.

Biskupi piszą o potrzebie patriotyzmu otwartego na współpracę, bez przemocy i pogardy, wrażliwego na krzywdę innych.

Calosc TUTAJ

LAST LETTERS FROM THE HOLOCAUST: 1942

 

„No one knows better than we do that… we live as if on the edge of a volcano.”

Shalom-Shachna Broin-Kahane, Hebrew language teacher at the Jewish high school in Rzeszów, wrote these words in 1942 in what became his last letter from the Zbaraż ghetto to his relatives in the US. Shalom and his wife Chana were murdered during the liquidation of the ghetto. Their daughter Esther-Hadassah survived in hiding in Tarnopol.

Ten last letters are presented in this exhibition. Five were written by parents to their children, whom they never saw again.

Calosc TUTAJ


Skazany na śmierć za „obrażenie islamu”

Dla radykalnych grup islamistycznych islam nie jest religią, którą można swobodnie wyznawać; jest bronią. Jest potężnym narzędziem, którego można używać z manipulacyjną sprawnością, by panować nad całymi populacjami. Pod jego zajadłymi rządami podyktowany jest każdy aspekt życia codziennego. W co się ubierasz, co jesz, co mówisz i co piszesz jest obserwowane i analizowane; naruszenia tych surowych praw spotykają się ze skrajnymi karami. Czy możecie sobie wyobrazić, że opowiadacie dowcip i za to czeka was kara śmierci? Czy możecie sobie wyobrazić nieustanny strach przed zrobieniem czegoś niewłaściwego, powiedzeniem czegoś niewłaściwego, bo widzieliście ludzi bitych, kamienowanych lub zabijanych na ulicy za jakieś drobne wykroczenie?
Calosc TUTAJ

Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa
Setki Palestyńczyków demonstrowały w przeddzień wizyty wysłannika amerykańskiego, Jasona Greenblatta w Ramallah w zeszłym tygodniu, wzywając do rezygnacji prezydenta Autonomii Palestyńskiej (AP), Mahmouda Abbasa. Protestujący potępiali także trwającą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa między AP a Izraelem.
Calosc TUTAJ

Dwa lata temu odszedł Władysław Bartoszewski. A mity na jego temat wciąż krążą w sieci
​ Bartoszewski został zapytany, czy gdy pomagał Żydom w czasie okupacji, to miał sąsiadów, których mógł się obawiać. – Mieszkałem w domu pełnym inteligencji. Ale jeśli ktoś z nas odczuwał strach, to nie przed Niemcami. Gdy jakiś oficer zobaczył mnie na ulicy, a nie miał rozkazu aresztowania, niczego nie musiałem się obawiać. Ale polski sąsiad, który zauważył, że kupiłem więcej chleba niż zwykle – to jego musiałem się bać – odpowiedział Bartoszewski.​
Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.