Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Prymas Polski: wykorzystywanie krzyża jako znaku walki z kimkolwiek to bluźnierstwo
Nie można nieść krzyża na czele grupy, gdy podczas marszu czy pochodu padają słowa nienawiści, złości, agresji – powiedział w niedzielę prymas Polski. Abp Wojciech Polak podkreślił, że robienie z krzyża znaku walki z kimkolwiek czy czymkolwiek to bluźnierstwo.
Calosc TUTAJ

72. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

72 lata temu nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Alianci nadal jednak toczyli walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja – 2 września 1945 r. – była końcem II wojny światowej.​

Calosc TUTAJ


150 lat temu urodził się Władysław Reymont – pisarz i noblista
150 lat temu, 7 maja 1867 r., urodził się Władysław Stanisław Reymont, laureat – jako drugi Polak po Henryku Sienkiewiczu – literackiej Nagrody Nobla, autor m.in. “Chłopów”, “Komediantki” i “Ziemi Obiecanej”. Nim został pisarzem był krawcem, aktorem, kolejarzem i medium.
Calosc Tutaj

 


Standardy wypracowane w Muzeum Auschwitz-Birkenau powinny obowiązywać w innych tego typu muzeach

położonych poza granicami Polski – powiedziała PAP wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

Calosc TUTAJ 


Rozpoczęto prace przy nowym upamiętnieniu ofiar niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze

Od zabezpieczenia masowych grobów rozpoczęły się prace mające na celu utworzenie Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze (Lubelskie). Jeszcze w maju ma być ogłoszony przetarg na budowę budynku muzealnego.

Obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował od marca 1942 r. do października 1943 r. Według ostatnich ustaleń historyków Niemcy wymordowali tu około 170 tys. Żydów z Polski i innych krajów Europy, wcześniejsze szacunki mówiły o 250 tys. ofiar.

Calosc TUTAJ

Nagroda Waszyngtońskiego Festiwalu Filmów Żydowskich dla A. Holland

Agnieszka Holland, polska reżyserka i scenarzystka filmowa zostanie uhonorowana doroczną nagrodą „Wizjonerów” 27 Waszyngtońskiego Festiwalu Filmów Żydowskich (WJFF) – poinformowali w piątek organizatorzy.

Calosc TUTAJ

Abp Gądecki: nie wolno szerzyć nienawiści pod krzyżem. Rzecznik ONR: to my bronimy krzyża
​Abp Gądecki odmawia prawa do używania krzyża “marszom i zgromadzeniom”, które szerzą nienawiść i podnoszą hasła antychrześcijańskie”. Po przełomowym dokumencie Episkopatu o patriotyzmie i nacjonalizmie, Kościół przystępuje do rozprawy z faszyzującym ruchem ONR. Rzecznik ONR: “Chrystus też reagował radykalnie”​
Calosc TUTAJ

Ogłoszono laureatów nagrody Orła Jana Karskiego
Proboszcz parafii św. Franciszka w Aleppo ks. Ibrahim Al Sabbagh oraz rabin Abraham Skórka z Buenos Aires zostali laureatami nagrody Orła Jana Karskiego – poinformowało PAP w czwartek – 4.05.2017 – Towarzystwo Jana Karskiego.
Calosc  TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.