Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

 6 maja 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się wieczorem z niemieckim prezydentem Frankiem Walterem Steinmeierem. Obaj prezydenci odbyli wieczorna wycieczkę po Starym Mieście Jerozolimy.

6 maja 2017 r. Hamas wybrał nowego szefa biura politycznego, którym został Ismail Hanijeh. Po 21 latach zastąpił on Khaleda Mashaala, który z emigracji w Katarze zarządzał Hamasem. Ismail Hanijeh przebywa na stałe w Gazie.

6 maja 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podpisał uchwałę znoszącą z mieszkańców Strefy Gazy obowiązek płacenia podatków na rzecz Autonomii Palestyńskiej. Celem tego kroku jest wywarcie presji na przywódców Hamasu, którzy utrzymują się z pobieranych w strefie podatków. Hamas natychmiast ogłosił w Gazie, że decyzja Abbasa jest nielegalna i nie obowiązuje w Strefie Gazy.

7 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu poinformował, że amerykański prezydent Donald Trump odwiedzi Izrael 22 maja. „Za dwa tygodnie państwo Izrael będzie gościć prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i jego żonę, podczas pierwszej podróży prezydenckiej poza Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Trump zostanie ciepło przywitany jako wielki przyjaciel Izraela i zwyczajowo jako nasz największy sojusznik. Prezydent stara się poznać możliwości wznowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami. Podzielam to pragnienie i podobnie jak obywatele Izraela pragnę pokoju. Chcemy uczyć nasze dzieci w pokoju. Słyszałem prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, jak chwalił terrorystów i płacił im zgodnie z wagą morderstw, jakie popełnili przeciwko Izraelczykom. Słyszałem również jak Abbas mówił, że Palestyńczycy wychowują swoje dzieci na rzecz pokoju, ale żałuję, że jest to po prostu kłamstwo.”

 7 maja 2017 r. komisja ministerialna zatwierdziła projekt ustawy o obywatelstwie, która podkreśla, że Izrael jest państwem narodu żydowskiego ze stolicą w Jerozolimie. Język hebrajski jest urzędowym językiem w państwie, a arabski otrzymał specjalny status. Projekt zostanie teraz przedstawiony w Knesecie jako rządowa propozycja.

7 maja 2017 r. niemiecki prezydent Frank Walter Steinmeier odwiedził rano Instytut Jad Vashem w Jerozolimie. W księdze pamiątkowej napisał: „My Niemcy, wzięliśmy na siebie niewyobrażalne winy. Tu w tym miejscu pamięci stoję z bólem, smutkiem i wstydem. Biorąc odpowiedzialność za to, co się stało, stoimy przy Izraelu i współpracujemy na rzecz wspólnej przyszłości.”

7 maja 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała wieczorem zaatakować nożem izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci zatstrzelili napastniczkę.

8 maja 2017 r. szef połączonych sztabów US Army gen. Joseph Dunford przyleciał z oficjalną wizytą do Izraela.

8 maja 2017 r. ministerstwo spraw zagranicznych wieczorem odpowiedziało na ataki ze strony tureckiego prezydenta Recep Tayyipa Erdogana. „Kto w swoim kraju systematycznie narusza prawa człowieka, nie będzie nauczał moralności jedynej prawdziwej demokracji w regionie. Izrael ściśle przestrzega pełnej wolności religii dla Żydów, muzułmanów i chrześcijan – i nadal będzie to robił pomimo bezpodstawnych oszczerstw.”

8 maja 2017 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał muzułmanów, aby przybyli do Jerozolimy, by bronić meczet Al-Aksa przed „izraelską okupacją”. Erdogan w ten sposób potępił izraelską uchwałę, która ogranicza głośność modlitw muezinów w nocy i wczesnym rankiem. Wezwał także Stany Zjednoczone do rezygnacji z pomysłu przeniesienia ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

9 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z szefem połączonych sztabów USA gen. Josephem Dunfordem. Podkreślono ważność silnego przymierza pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Wcześniej szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot wręczył Dunfordowi medal uznania.

9 maja 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że jest gotowy spotkać się z Benjaminem Netanjahu na rozmowy pod auspicjami prezydenta Donalda Trumpa.

9 maja 2017 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że kwiecień był rekordowym miesiącem w wielkości turystów – 349 tys. turystów przyjechało do Izraela. Jest to wzrost o 38% w stosunku do kwietnia z minionego roku, i wzrost o 21% w stosunku do kwietnia 2015 r.

10 maja 2017 r. szef połączonych sztabów USA gen. Joseph Dunford powiedział, że obecność sił Hezbollahu w południowej Syrii jest poważnym zagrożeniem dla Izraela. W przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego, może to oznaczać dla Izraela konieczność prowadzenia wojny na dwóch frontach. Dunford powiedział, że z izraelskimi wojskowymi omówił sytuację polityczną w Syrii i na całym Bliskim Wschodzie.

10 maja 2017 r. izraelscy żołnierze wieczorem zlikwidowali warsztat produkujący broń w Hebronie, w Judei. Skonfiskowano dwie tokarki.

11 maja 2017 r. wysoki oficer armii powiedział, że większość Sił Obronnych Izraela opiera się na rezerwach, a nie na żołnierzach służby regularnej, jak można by przypuszczać. Obecnie 79% żołnierzy bojowych znajduje się w siłach rezerwy, a tylko 21% w służbie regularnej. Przeciętny wiek żołnierzy słuzących w rezerwach to 32 lata.

11 maja 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili nad ranem rajd w obozie uchodźców w Tulkarem, w Samarii. Przejęto cztery bomby domowej roboty oraz broń. Aresztowano 2 Palestyńczyków.

11 maja 2017 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanijeh poinformował, że aresztowano osobę podejrzaną o zamordowanie lidera jego organizacji Mazena Fukaha. „Morderca złożył w naszej agencji bezpieczeństwa szczegółowe zeznania. Przyznał się, że stosował się do rozkazów otrzymanych od izraelskich agentów.”

11 maja 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki przy wjeździe do Ramallah. Demonstranci protestowali w ramach okazania poparcia dla palestyńskich wieźniów prowadzących strajk głodowy w izraelskich więzieniach. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Rannych zostało 2 Arabów.

11 maja 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon przedstawił członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ dowody na to, że Autonomia Palestyńska wspiera finansowo terrorystów. W 2016 r. władze Autonomii Palestyńskiej wypłaciły prawie 130 mln $ terrorystom i kolejne 175 mln $ rodzinom terrorystów, którzy zginęli w zamachach lub odsiadują wyroki w izraelskich wiezieniach.

11 maja 2017 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hasan Nasrallah powiedział wieczorem, że Izrael zdaje sobie sprawę, że przyszła konfrontacja będzie miała miejsce „wewnątrz okupowanych palestyńskich terytoriów i boi się tego.” Odnosząc się do sytuacji w Syrii powiedział, że Hezbollah demontuje swoje wojskowe stanowiska na wschodniej granicy Libanu z Syrią. Podkreślił przy tym, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo tej granicy spoczywa na państwie libańskim. Dodał, że konflikt w Syrii wkracza w „nową i krytyczną fazę.”

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.