Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

  Prof. Tadeusz Bartoś: Polski katolicyzm atakuje każdego, kto jest inny, na ustach mając miłość i miłosierdzie
Celem jest posłuch, najlepiej bezwzględny, możliwie licznej rzeszy obywateli – uważa filozof.

Calosc TUTAJ


6 stycznia Kościół czci objawienie Chrystusa, a nie mędrców

Święto Trzech Króli to dla katolików nie święto mędrców, którzy przybyli do Chrystusa, ale święto objawienia światu Zbawiciela, dokonanego za pośrednictwem tych postaci – przypomniał w rozmowie z PAP historyk Kościoła ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW.

Calosc TUTAJ


Naczelny rabin Polski: Antysemici i rasiści czują się w Polsce mocniejsi
Każdy przypadek występowania przeciwko jakiemukolwiek innemu narodowi jest tym jednym za dużo

Calosc TUTAJ

 


Intensywne dyskusje w osi oporu przed możliwą wspólną konfrontacją z Izraelem; Gazeta syryjska: Konfrontacja jest nieunikniona

 W ostatnim okresie, a szczególnie , po ogłoszeniu prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy jako stolicy Izraela, wśród członków osi oporu, w tym Hamasu, Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ), Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP), Iranu i Hezbollahu, prowadzono intensywne dyskusje w sprawie walki przeciwko Izraelowi. W tych rozmowach przedstawiciele Iranu, Hezbollahu i frakcji palestyńskich podkreślali potrzebę wspólnego działania, by rozszerzyć intifadę i zmobilizować siły „w obronie Jerozolimy”.  Według doniesienia w libańskiej gazecie, obecnie ci ludzie tworzą centrum dowodzenia, by koordynować wspólne reakcje przeciwko Izraelowi i oświadczeniu Trumpa.

Calosc TUTAJ


Powstanie w Iranie 2017-2018 – aktualizacja

 Po siedmiu dniach masowych demonstracji w całym Iranie, w dużych miastach i z uczestnictwem protestujących, którzy wydają się być z klasy średniej, a nie tylko w mniejszych miastach prowincjonalnych z uczestnictwem ludzi z klasy robotniczej, można powiedzieć, że powstanie ma następujące cechy:

Calosc TUTAJ


Młodzi Grecy utrzymują się z… emerytur

Miliony dziadków, zamiast korzystać na stare lata ze swoich pieniędzy, wydaje je na wsparcie dla swoich bezrobotnych rodzin. A rząd szykuje kolejne cięcia emerytur w latach 2018-19. Podobne problemy mają inne kraje Południa.

Dwa lata temu 33-letni Lumbi Nychas wprowadził się z powrotem do swojego dziecięcego pokoju w Atenach, gdy sprzedaż w jego sklepie z biżuterią dramatycznie spadła. Kilka miesięcy później w jego ślady poszła siostra razem z mężem i córką. Dzisiaj wszyscy uzależnieni są od państwowej emerytury ich 67-letniego ojca.

   Calosc TUTAJ


Ryga uznała za kombatantów Łotyszy, którzy walczyli po stronie Hitlera

Prezydent Łotwy Raimonds Vejonis podpisał w czwartek ustawę “O statusie uczestnika II wojny światowej”. Nowe przepisy nadają status kombatanta nie tylko Łotyszom, którzy walczyli w szeregach Armii Czerwonej, ale również tym, którzy walczyli w szeregach formacji proniemieckich.

– To nie jest zwykłe szaleństwo. A powtórne zabójstwo wszystkich ofiar nazizmu i zachęta do popełniania nowych zbrodni przeciw ludzkości – powiedziała wiceprzewodnicząca rosyjskiej Dumy Irina Jarowaja.

Rosyjska propaganda oskarża władze Łotwy o rusofobię i widzi w ustawie chęć upokorzenia mieszkającej tam mniejszości rosyjskiej.

Calosc TUTAJ


„Litvo, patrujo mia…”. Ludwik Zamenhof a Litwa
Twórca esperanto Ludwik Zamenhof najsilniej kojarzony jest z Białymstokiem, gdzie się urodził w czasach przynależności tego miasta do guberni grodzieńskiej. W tym roku sztandar Roku Zamenhofa przejął jednak od Białegostoku rządzony przez Roberta Biedronia Słupsk. Radnym prawicy w stolicy Podlasia nie spodobała się bowiem „lewacka utopia”, której oddawał cześć Doktor Esperanto. 

Calosc TUTAJ


Powstanie przeciwko irańskiemu reżimowi i jego polityce –2017
Najbardziej uderzającą cechą protestów jest to, że odbywają się w całym kraju. Młodzi ludzie demonstrują na ulicach, na uniwersytetach i przed komisariatami policji i instytucjami reżimu, wykrzykując antyreżimowe hasła, takie jak „śmierć dyktatorowi”, „śmierć Chameneiemu” i paląc portrety Chameniego i Kassema Soleimaniego., dowódcy Siły Kuds  Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC),…

Calosc TUTAJ


 

Irańczycy mówią: “Dość!” – przez kraj przetacza się największa fala protestów od ośmiu lat

Kilkunastu zabitych, setki aresztowanych, szokujące nawet dla opozycji żądania obalenia ajatollahów i lawina pogróżek ze strony władz.​

Calosc TUTAJ


2018 – rok Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski
Rok 2018 to przede wszystkim rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W roku tym przypadają również okrągłe rocznice wielu innych wydarzeń związanych z historią Polski.

Calosc TUTAJ

 


Wystawa “Krew. Łączy i dzieli” – w POLIN do 29 stycznia

Ekspozycja to opowieść o krwi w wymiarze uniwersalnym, a jednocześnie bardzo mocno związana z kulturą żydowską – powiedziała PAP Małgorzata Stolarska-Fronia, kuratorka wystawy. Wystawę można oglądać w POLIN do 29 stycznia.

 Calosc TUTAJ


85 lat temu polscy matematycy złamali kod “Enigmy”

85 lat temu, 31 grudnia 1932 r. matematyk Marian Rejewski odczytał pierwsze informacje przesyłane za pośrednictwem niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Współautorami złamania kodu „Enigmy” byli Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Calosc TUTAJ


Marsz Pamięci przejdzie w styczniu trasą ewakuacji więźniów Auschwitz

Ok. 20 osób przejdzie 70-km trasę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, by upamiętnić ofiary ewakuacji więźniów Auschwitz, przeprowadzonej przez Niemców w styczniu 1945 r. – poinformował we wtorek organizator Marszu Pamięci Jan Stolarz.

Niemcy między 17 a 21 stycznia 1945 r. wyprowadzili z Auschwitz i podobozów ok. 56 tys. więźniów, których skierowali głównie do obozów w Rzeszy. Podczas marszów ewakuacyjnych zginęło ich co najmniej 9 tys.

„Tym Marszem chcemy zwrócić uwagę na to, co człowiek człowiekowi potrafi wyrządzić. 

Calosc TUTAJ


Litwa odlicza czas do obchodów 100-lecia niepodległości

​Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w środę uruchomiła wirtualny zegar, który na stronie internetowej jej urzędu odlicza czas do 100. rocznicy podpisania aktu niepodległości kraju 16 lutego 1918 r. Do rocznicy pozostało 100 dni.​

 

Calosc TUTAJ


95 lat temu zmarł Jarosław Haszek – autor “Przygód dobrego wojaka Szwejka”

Włóczęga, anarchista, plagiator, dezerter i fanatyczny bolszewik – biografią Jarosława Haszka można by obdzielić kilka postaci. Autor najpopularniejszej czeskiej powieści “Przygód dobrego wojaka Szwejka” zmarł 3 stycznia 1923 roku.

Calosc TUTAJ


Rok 2017 w architekturze: nie tylko budynki

Po dekadzie budowania nadchodzi czas zmiany priorytetów. Pięknych i nagradzanych gmachów powstało już bardzo wiele. W tym roku wyraźnie dało się zobaczyć, że debata na temat otaczającej nas przestrzeni kieruje się w nową stronę.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: