Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Trzy państwa zablokowały oświadczenie UE ws. ambasady USA w Jerozolimie

Czechy, Węgry i Rumunia zablokowały krytyczne wobec USA oświadczenie Unii Europejskiej dotyczące planów przenosin amerykańskiej ambasady do Jerozolimy – podała czeska agencja CTK, powołując się na źródła dyplomatyczne. Palestyna już wyraziła ubolewanie.
Calosc TUTAJ

Muzeum Ulmów pamięta o Irenie Sendlerowej
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej w piątek w Rzeszowie i Markowej przypomni postać Ireny Sendlerowej. 12 maja przypada 10. rocznica jej śmierci, a rok 2018 na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Sejm ustanowił rokiem Ireny Sendlerowej. 

Calosc TUTAJ


Przemówienie Trumpa o Iranie: nie będzie więcej poddawania się brutalnym, dyktatorskim reżimom

Przemówienie prezydenta USA, Donalda Trumpa z 8 maja 2018 r. odwróciło sytuację Iranu, europejskich stron JCPOA i zwolenników tego porozumienia na całym świecie. Trump powtórzył podstawowe prawdy o irańskim reżimie, które administracja Obamy zepchnęła pod dywan w zapale osiągnięcia porozumienia. Oznajmiając o wycofaniu się z JCPOA, Trump wyjaśnił, że odmówił dołączenia do fałszywej prezentacji Iranu i umowy

Calosc TUTAJ


Trump signs Holocaust property law that has angered Poland

WARSAW, Poland (AP) — U.S. President Donald Trump has signed an act that Jewish groups praise as helpful in their efforts to reclaim lost property in Poland but which the Polish government says is discriminatory.

The White House says Trump signed the Justice for Uncompensated Survivors Today — or JUST — Act. It requires the State Department to report to Congress on what steps dozens of countries in Europe have taken to compensate Holocaust survivors or their heirs for assets seized under Nazi German and Communist rule.

Calosc TUTAJ


Uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę samobójczej śmierci Szmula Zygielbojma

Historia i ofiara życia Szmula Zygielbojma jest jednoznacznym przesłaniem, wołaniem przeciw obojętności i niezgodą na nietolerancję – napisał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin w liście odczytanym podczas uroczystości upamiętniającej Zygielbojma. 12 maja 1943 r., na wieść o upadku powstania w getcie warszawskim, Zygielbojm popełnił samobójstwo.(PAP)

Calosc TUTAJ

Victory Day parade 2018 in Moscow (FULL VIDEO) – (Bibi in Moscow)

The annual V-Day parade kicked off on Moscow’s Red Square to mark the victory over Nazi Germany in World War II. Spectators will get to see battle-tested military hardware as well as the most advanced war machines.


„Wierszyk historiozoficzny”

Ukrainiec dał mu w gębę,
Litwin mu siedzenie sprał,
Niemiec wybił wszystkie zęby,
potem kulę w łeb mu dał.
Nad śmiertelnym go barłogiem
spytał ktoś, ciekawski zbyt:
„Kto największym twoim wrogiem?”
Ów, nim skonał, charknął: „Żyd!”

Janusz Minkiewicz


Nowe badania ukazały ogrom zbrodni Polaków na Żydach.
 „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” to dwutomowe studium pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego z Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Naukowcy przez ostatnie pięć lat prowadzili mozolne badania w dziewięciu regionach Polski. O efektach swojej pracy opowiedzieli w audycji Wywiad pogłębiony. – To najpoważniejsza próba kwerendy archiwalnej jakąkolwiek w Polsce w historii badań nad zagładą, stworzono – przekonują.  ​Przekopaliśmy się przez góry dokumentacji. Nie tylko w Polsce, ale i w  Stanach, Izraelu, Niemczech, Rosji, Białorusi i na Ukrainie

Calosc TUTAJ


Spostrzeżenia po ujawnieniu militarnego programu nuklearnego Iranu 

Wprowadzenie Wspólny Wszechstronny Plan Działania (JCPOA), znany także jako porozumienie nuklearne z Iranem nie mogło zostać osiągnięte zanim Iran został oczyszczony z podejrzeń, że pracował nad rozwojem broni nuklearnej. Powodem było to, że wcześniej, w 2011 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) opublikowała jednoznacznie obciążający raport, w którym stwierdzano, że nuklearna działalność Iranu miała na celu wyprodukowanie broni jądrowej.

Calosc TUTAJ


 73. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

8 maja 1945 r. w Karlhorst marszałek Georgij Żukow o godz. 22.30 przyjął bezwarunkową kapitulację niemieckich sił zbrojnych od feldmarszałka Wilhelma Keitla. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja. Oznacza to, że istnieją dwie oficjalne daty tego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego.
 
  Calosc TUTAJ

Ku politycznemu wymarciu

W tych dniach, na naszych oczach, palestyński ruch narodowy zapada się w wewnętrznej walce o prawo do reprezentowania Palestyńczyków – walce, która jest pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia politycznego w kategoriach rozwiązania konfliktu z Izraelem. Ponad 80-letni przywódca tego ruchu, całkowicie tracąc kontakt z rzeczywistością, bluznął rynsztokowym antysemityzmem, obwiniając Żydów za Holocaust

Calosc TUTAJ

 Wojna Polski ze stanem New Jersey o pomnik katyński
​ Trzy lata polityki historycznej PiS zniszczyły wizerunek naszego kraju nawet w oczach naszych najbliższych sojuszników. Ale wojna o katyński pomnik w Jersey City jest polskiej prawicy bardzo potrzebna. Dzięki niej politycy i propagandyści PiS-u patrząc w lustro widzą tam nie siebie samych, ale polskiego ułana przebitego bagnetem na wylot. ​
Calosc TUTAJ

OLGI TOKARCZUK DZIWNIEJSZE OPOWIEŚCI

Tokarczuk na nowo wprawia w ruch rzeczy oswojone i udomowione, dobitnie udowadniając, że – na dobre i na złe – od dziwności świata oddziela nas jedynie cieniutka warstwa codziennego języka. O „Opowiadaniach bizarnych” Olgi Tokarczuk pisze Michał Sowiński.

Calosc TUTAJ


Prezes IPN broni jawnie antysemickich wypowiedzi prof. Jasiewicza. „Rozmowa była rzeczowa”

W rozmowie z tygodnikiem „Sieci” prezes IPN dr Jarosław Szarek przypomniał przypadek naukowca, który miał być rzekomo prześladowany i pozbawiony stanowiska, ponieważ zajmował się „niewygodnymi tematami” współpracy Żydów z okupantem sowieckim. Przypominamy co ten rzekomo prześladowany historyk naprawdę mówił i pisał, bo chyba prezes IPN zapomniał

Calosc TUTAJ


 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.