Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

16 grudnia 2018 r.


rano Siły Obronne Izraela poinformowały o odkryciu czwartego transgranicznego tunelu terrorystycznego na granicy z Libanem. Przy wejściach do tunelu szturmowego rozmieszczono ładunki wybuchowe, i rozpoczęto badanie jego infrastruktury.


wysłannik francuskiej komisji spraw zagranicznych, Claude Goasguen powiedział, że libańska armia oraz siły pokojowe UNIFIL obawiają się Hezbollahu. Goasguen został wysłany przez Francję w celu przygotowania strategicznej oceny sytuacji na Bliskim Wschodzie. W ostatnich tygodniach odwiedził Liban i Irak, a w tym tygodniu Arabię Saudyjską. Po drodze zatrzymał się, by przyjrzeć się tunelom terrorystycznym Hezbollahu przekraczającym północną granicę Izraela. W specjalnym wywiadzie powiedział: „Tunele wykopane przez Hezbollah są całkowitym pogwałceniemRezolucji nr 1701. Sytuacja na tym obszarze jest poważna, prawie osiągając stan wojny na północnej granicy. Siły UNIFIL wiedziały o budowie tuneli i nic nie zrobiły, mimo że mieli do tego wszystkie środki.”


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział, że rząd podjął energiczne działania, aby wykorzenić komórki terrorystyczne Hamasu w Samarii, jak i w celu wspierania osadnictwa żydowskiego w Judei i Samarii w odpowiedzi na ostatnie ataki. „Po fali morderczych ataków terrorystycznych w Judei i Samarii w zeszłym tygodniu, podjęliśmy energiczne działania w zakresie bezpieczeństwa i osiedlenia. Nasze siły zlokalizowały i zlikwidowały dwóch terrorystów, a trzeci został aresztowany. Jeśli chodzi o czwartego terrorystę, podejmujemy zdecydowane działania, aby go znaleźć. Nakazałem także przyspieszenie procesu wyburzania domów terrorystów. Odwołaliśmy zezwolenia na pracę dla rodzinnych arabskich klanów z których pochodzili terroryści, i w przeciwieństwie do tego, co było dotychczas, nakazałem, aby te pozwolenia nie były automatycznie przywracane po okresie odwołania. Wysłałem jasną wiadomość do Hamasu: nie zaakceptujemy sytuacji, w której doszło do zawieszenia broni w Strefie Gazy, a jednocześnie wybuchła fala terroru w Judei i Samarii. Zapłacą za to wysoką cenę.” Netanjahu powiedział również, że w odpowiedzi na ataki, jego rząd znormalizuje status tysięcy domów w żydowskich osiedlach na terenie Judei i Samarii. „Poleciłem, aby status tysięcy domów w osadach w Judei i Samarii został zalegalizowany, aby powstały dwie nowe strefy przemysłowe w pobliżu Avnei Hefetz i Betar Ilit, oraz aby w osiedlu Ofra zatwierdzić budowę 82 nowych jednostek mieszkalnych. Będą też inne kroki. Palestyńscy terroryści myślą, że mogą wykorzenić nas z serca naszej ziemi. Dzięki naszym działaniom i sile naszego ducha wyjaśnimy im i całemu światu, że jesteśmy tutaj, aby pozostać.”


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z amabasadorami krajów Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. „Tutaj zaistniała wielka zmiana: świat arabski potrzebuje technologii i innowacji, potrzebuje wody, energii elektrycznej, opieki medycznej i zaawansowanych technologii. Dlatego rosną powiązania między izraelskimi firmami a światem arabskim. W tej chwili dzieje się tak, że jesteśmy w procesie normalizacji stosunków ze światem arabskim, bez równoczesnego postępu w procesie dyplomatycznym z Palestyńczykami. Oczekiwano, że postęp lub przełom w negocjacjach z Palestyńczykami otworzy dla nas związki ze światem arabskim. Byłoby to prawdą, gdyby tak się stało. Wyglądało to tak, jakby miało się to stać razem z Porozumieniem z Oslo, ale stało się tak, że odmowa ze strony Palestyńczyków, wraz z terroryzmem Intifady, kosztowały nas prawie dwa tysiące istnień ludzkich i zniszczyły tę nadzieję, która została odłożona na półkę wraz z Porozumieniem z Oslo. Dzisiaj osiągnęliśmy postęp bez zaangażowania Palestyńczyków, i jest on o wiele silniejszy, ponieważ nie zależy od ich kaprysów. Państwa arabskie szukają powiązań z silnymi. Kultywowanie mocnych stron daje nam siłę dyplomatyczną. Powiązania ze światem arabskim przyniosą normalizację i stworzą warunki do rozwijania więzi z Palestyńczykami.”


komisja ministerialna ds. prawodawstwa zatwierdziła projekt ustawy nadającej szczególny status wspólnotom żydowskim w Judei i Samarii. Ustalono, że w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy, rząd będzie musiał ukończyć proces legalizacji osiedli istniejących na gruntach państwowych. W okresie przejściowym osiedla będą mogły korzystać z usług komunalnych, do których ma prawo każdy obywatel – stałe podłączenie do prądu i wody, wywóz śmieci, utrzymanie przedszkoli i wiele innych. Ustawa wstrzymuje istniejące procesy rozbiórki domów do czasu zakończenia postępowania normalizacyjnego. Wszystkie procedury egzekucyjne i zarządzenia administracyjne w tej sprawie zostaną zamrożone, a żadne działania jednostek administracyjnych nie zostaną przeprowadzone bez bezpośredniego polecenia ministra obrony. Wieczorem komisja zatwierdziła także projekt ustawy o wydaleniu rodzin terrorystów. Ustawa była kilkakrotnie przekładana w ostatnich miesiącach na wniosek premiera i sprzeciwu organów sądowych. Projekt ustawy przewiduje, że w ciągu siedmiu dni od ataku terrorystycznego będzie mogła nastąpić deportacja rodziny terrorysty ze swojego miejsca zamieszkania na terytoria Autonomii Palestyńskiej w Judei i Samarii.


izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały działania związane z poszukiwaniem terrorystów odpowiedzialnych za ostatnie ataki. Zlokalizowano i skonfiskowano broń używaną podczas ataku przy osiedlu żydowskim Givat Asaf. Był to karabin automatyczny AK-47, przy którym znajdowało się kilka magazynków z amunicją. Odzyskano także broń skradzioną jednemu z zastrzelonych żołnierzy.


przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh podczas wiecu w Gazie pochwalił działania „sił oporu” w Judei i Samarii. „Przywiązujemy nasze nadzieje do Zachodniego Brzegu, który jest głównym obszarem, w którym rozgrywają się najważniejsze wydarzenia. Jest to najodpowiedniejsze miejsce do rozwiązania konfliktu z naszym syjonistycznym wrogiem.” Hanijeh pochwalił terrorystów, którzy zabili 3 Izraelczyków w ostatnich atakach. Wiec zorganizowano z okazji 31. rocznicy utworzenia Hamasu. Przy tej okazji zorganizowano parady Brygad Al-Qassam. Parada w Khan Yunis obejmowała pokaz rakiet przeciwlotniczych, osiem wyrzutni rakiet zainstalowanych na ciężarówkach, ciężkie karabiny maszynowe, karabiny snajperskie dalekiego zasięgu i zaawansowane karabiny maszynowe. Hanijeh powiedział także: „Miejsca wjazdu i wyjazdu sił specjalnych okupanta, które infiltrowały Strefę Gazy, znane są wojskowemu skrzydłu, a także czas ich wjazdu i wyjazdu. Każdy izraelski żołnierz, który będzie próbował wejść do Gazy, zostanie zabity lub złapany.”


po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Eli w środkowej części Samarii. Ranna została młoda Izraelka.


17 grudnia 2018 r.


izraelskie siły bezpieczeństwa wyburzyły rano dom terrorysty, który w październiku zamordował 2 Izraelczyków w strefie przemysłowej Barkan. Dom Ashrafa Na’alwa znajduje się w dzielnicy Szweika w Tulkarm, w Samarii. Terrorystę w zeszłym tygodniu zastrzelono podczas próby aresztowania. Podczas akcji wyburzania doszło do arabskich zamieszek. Aresztowano 2 Palestyńczyków.


 po południem kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i usiłowano uszkodzić płot graniczny. W starciach rannych zostało 22 Arabów.


wieczorem szef agencji bezpieczeństwa Szin Bet, Nadav Argaman spotkał się z przedstawicielem palestyńskiego przewodniczącego, Husajnem al-Szejkiem. Omówiono sposoby zmniejszenia napięć w Judei i Samarii. Abbas poinstruował palestyńskie siły bezpieczeństwa, aby utrzymały koordynację działań z Izraelem. Ponadto Jordania i Egipt zaangażowały się w działania mające na celu przekonanie Palestyńczyków o konieczności powstrzymania nowej fali terroru, która najwyraźniej jest sterowana przez Hamas ze Strefy Gazy. Abbas miał postawić warunek wstrzymania rozbiórki domów terrorystów.


 wieczorem palestyńskie siły bezpieczeństwa wkroczyły na teren Birzeit University w Ramallah w Samarii. Aresztowano terrorystów Hamasu.


jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi potępił izraelskie oświadczenie, że wybuduje nowe jednostki mieszkaniowe w Judei i Samarii oraz zalegalizuje istniejące społeczności w regionie. Safadi nazwał izraelskie działania „rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i eskalacją, które jeszcze bardziej zwiększy napięcie”. Powtórzył, że „działalność osiedleńcza jest nielegalną jednostronną akcją, która utrwala okupację i osłabia perspektywy pokoju.” Safadi wezwał społeczność międzynarodową do przyjęcia moralnej i prawnej odpowiedzialności za wywieranie presji na Izrael w celu „zaprzestania budowania osiedli i wszelkich innych nielegalnych praktyk przeciwko ludności palestyńskiej, które tylko pogłębiają napięcia i przemoc, a także zagrażają pokojowi i stabilności w regionie.”


 były przewodniczący biura politycznego Hamasu, Khaled Mashaal, z Kataru wezwał Palestyńczyków w Judei i Samarii do prowadzenia „wojny partyzanckiej” przeciwko Izraelowi. Powiedział, że „opór” jest podstawą codziennego życia ludzi pod okupacją. Skrytykował Fatah za nie angażowanie się w „ruch oporu” i dodał: „Zachodni Brzeg, który obejmuje ponad 5600 kilometrów kwadratowych, i który ma góry i doliny … ma wszystko, co niezbędne do wojny partyzanckiej. Kraju nie będzie można wyzwolić bez oporu. Praw nie można przywrócić bez oporu. Nie jest to możliwe. Bez oporu okupacja nie będzie pokonana ani zmuszona do odwrotu. Należy wykorzystać wszystkie środki do walki. Kiedy Izrael wycofał się z południowego Libanu? Nie był to wynik negocjacji – nie w Madrycie, ani nie w Waszyngtonie. Kiedy wycofał się z Gazy? Po drugiej Intifadzie w 2000 r. i bohaterskim oporze. Dzisiaj jesteśmy wezwani i przygotowujemy się do zmuszenia Izraela do wycofania się z Jerozolimy i Zachodniego Brzegu. Z woli Allaha wycofa się z całej Palestyny.”


18 grudnia 2018 r


ONZ wezwała państwa-darczyńców do udzielenia 350 mln $ pomocy dla Autonomii Palestyńskiej w 2019 roku, dodając, że potrzeby są większe, ale musi być „realistyczna” po cięciach Stanów Zjednoczonych (obcięły pomoc w wysokości 529 mln $). Celem działalności ONZ w Autonomii Palestyńskiej jest wsparcie 1,4 miliona Arabów palestyńskich w ramach ponad 200 realizowanych projektów. Większość funduszy trafia do rządzonej przez Hamas Strefy Gazy. W 2018 r. ONZ otrzymało jedynie 220 mln $ darowizn na ten cel.


 rzecznik międzynarodowych siłUNIFIL wydał oświadczenie przyznające rację Izraelowi, że transgraniczne tunele kopane przez Hezbollah z Libanu przeniknęły na terytorium Izraela. „UNIFIL aktywnie monitoruje rozwój wydarzeń związanych z odkrywaniem tuneli wzdłuż granicy przez Siły Obronne Izraela. Zostaliśmy poinformowani o odkryciu czterech tuneli, które przekroczyły granicę Izraela. Zespoły techniczne UNIFIL przeprowadziły szereg testów, aby stwierdzić prawdziwe fakty, i na podstawie niezależnej oceny siły UNIFIL potwierdzają istnienie wszystkich czterech tuneli w pobliżu Błękitnej Linii na północnej granicy Izraela. Po dalszych badaniach technicznych przeprowadzonych niezależnie zgodnie ze swoim mandatem, UNIFIL może na tym etapie potwierdzić, że dwa tunele przekraczają Niebieską Linię, co jest rażącym naruszeniem Rezolucji nr 1701 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jest to niepokojące zjawisko i nadal badamy tunele. Zwróciliśmy się do władz libańskich o zapewnienie zgodności z rezolucjami ONZ.


 Rosja wystosowała list do libańskiego rządu, ostrzegając, by Liban nie naruszał Rezolucji nr 1701 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zasugerowano, aby libański rząd wziął pełną odpowiedzialność za całe terytorium Libanu i nie pozwolił Hezbollahowina łamanie prawa i naruszanie granic Izraela. Równocześnie wezwano Liban do zapewnienia neutralizacji istniejących tuneli transgranicznych.


. ministerstwo zdrowia ostrzegło, że od marca w Izraelu odnotowano ponad 2,5 tys. przypadków infekcji odrą, ale sytuacja może się pogorszyć. W ostatnim tygodniu ponad tysiąc osób mogło być narażonych na infekcję wirusem odry podczas dwóch dużych wydarzeń w mieście Kfar Chabad. Jedna z osób tam obecnych zachorowała na odrę. Wydano ostrzeżenie dla wszystkich pozostałych uczestników tych zdarzeń, aby skontaktowali się ze swoimi lekarzami.


 wysoki palestyński urzędnik powiedział: „Za ostatnimi wydarzeniami stoi Hamas, który próbuje zaszokować Zachodni Brzeg i wbić klin między palestyńską ulicę a władze Autonomii Palestyńskiej. Chcemy spokoju, i nie chcemy problemów. Ten łańcuch przemocy musi zostać zatrzymany, bo jeśli sytuacja się nasili, obróci się przeciwko nam i przeciwko wam. Jak dotąd kontrolujemy sytuację.” Inny urzędnik dodał: „Autonomia Palestyńska zezwala i zachęca do zbierania pieniędzy na odbudowę domów terrorystów zniszczonych przez Izrael, w jego wysiłkach na rzecz powstrzymania przemocy i przerwania cyklu zemsty. Odbudowa domów zmniejszy pragnienie zemsty innych członków rodziny.”


opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej przeprowadzonej przez Khalila Shikaki w Autonomii Palestyńskiej. Okazało się, że gdyby teraz zostały przeprowadzone wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej, Hamas wygrałby nad Fatahem w stosunku 49% do 42%. W rezultacie Hamas przejąłby kontrolę nad Autonomią Palestyńską. Hamas od dawna domaga się przeprowadzenia wyborów, czemu sprzeciwia się Fatah.


 wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy arabskim mieście Halhul w środkowej części Judei. Ranne zostało 9-miesięczne dziecko.


19 grudnia 2018 r.


Kneset zatwierdził we wstępnym czytaniu ustawę przewidującą wydalanie rodzin terrorystów z miejsca zamieszkania na terytorium Autonomii Palestyńskiej w Judei i Samarii. Wydalenie będzie odbywało się w ciągu siedmiu dni od wydania decyzji administracyjnej. Projekt ustawy poparło 69 posłów, a 38 było przeciwko.


premier Benjamin Netanjahu ostro skrytykował libańską armię za ignorowanie, a niekiedy nawet pomaganie, wysiłkom organizacji terrorystycznej Hezbollah rozbudowy jej infrastruktury militarnej w południowym Libanie. Odrzucił sugestie Hezbollahu, że tunele transgraniczne służą do „samoobrony”, mówiąc, że były przeznaczone do ataków terrorystycznych i do „podbicia” części północnego Izraela. Tunele miały być użyte do „penetrowania naszego terytorium, porywania naszych ludzi, w tym naszych cywilów, mordowania cywilów i podbicia północnej części Galilei. To nie tylko akt agresji, ale akt wojny. To nie jest prawo do samoobrony, ale część propagandy agresji dążącej w kierunku unicestwienia Izraela i podboju jego terytorium, deklarowanej przez HezbollahHezbollah jest narzędziem Iranu. Obaj są oddani sprawie naszej destrukcji. Popełniają zbrodnie wojenne przeciwko naszym cywilom i przeciwko cywilom libańskim.” Netanjahu zażądał podjęcie konkretnych działań od misji UNIFIL w południowym Libanie.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.