Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Ulicami Lwowa przeszedł marsz z okazji 75 rocznicy utworzenia SS Galizien

Marsz ku czci kolaboracyjnej ukraińskiej formacji ochotniczej, dywizji Waffen-SS Galizien, rozpoczął się i zakończył pod pomnikiem Stepana Bandery. Wzięli w nim udział m.in. członkowie formacji ochotniczych, jak pułk Azow czy batalionów OUN i Ajdar oraz środowiska neobanderowskie.

Calosc TUTAJ

Straszliwa prawda o narodzie izraelskim

Hannah Arendt podniosła problem, z którym jej rodacy woleliby się nie mierzyć: kolaborację niektórych Żydów z władzami III Rzeszy. Dlatego spadł na nią zarzut, że jest Żydówką antysemitką.

7 stycznia o godz. 22.55 na antenie TVP Kultura rusza program „Powidoki”, w którym Barbara Schabowska będzie rozmawiać z Piotrem Nowakiem o najbardziej kontrowersyjnych lekturach filozoficznych XX wieku. Pierwszy odcinek poświęcony jest dziełom Hannah Arendt.

Calosc TUTAJ


Komitet Żydów Amerykańskich zaniepokojony mianowaniem Andruszkiewicza 

„Pan Andruszkiewicz był Prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, ruchu znanego z nacjonalistycznej doktryny, który kontynuuje tradycję międzywojennej organizacji studenckiej o tej samej nazwie” – oświadczyła Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura American Jewish Comittee Central Europe (Komitetu Żydów Amerykańskich w Europie Środkowej).

Calosc TUTAJ


Adolf Eichmann: „architekt ludobójstwa” czy „drobny trybik w machinie”?  
Adolf Eichmann, koordynator „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, znalazł się w Izraelu 22 maja 1960 roku. Kim był ten wpływowy nazista – masowym mordercą i architektem Holocaustu, czy też zwykłym biurokratą i drobnym trybikiem w hitlerowskiej machinie zagłady?
Czytaj więcej:TUTAJ

Państwo bez mózgu. Polska ma zbyt małe zasoby kapitału intelektualnego   

Nie weryfikujemy wiedzy, nie chcemy konfrontować opinii z faktami. Stąd tyle u nas górnolotnych monologów zamiast dialogu, nierealnych wizji zamiast przetestowanych projektów działań – mówi Andrzej Zybała, profesor Szkoły Głównej Handlowej, który zajmuje się zagadnieniami polityki publicznej, dialogu społecznego, rządzenia publicznego. Ostatnio wydał książkę „Polski umysł na rozdrożu. W poszukiwaniu źródeł niepowodzeń części naszych działań publicznych”.

     Calosc TUTAJ

Sprowadzenie Krzyżaków do Polski. Dlaczego Konrad Mazowiecki podjął jedną z najgorszych decyzji w dziejach kraju?  
Plan Konrada Mazowieckiego wydawał się prosty. Wystarczy zaprosić bitnych Krzyżaków, by ci uporali się z krnąbrnymi poganami w Prusach. Książę nie przewidział jednak, że zakonnicy już wkrótce staną się jednym z największym zagrożeń – nie dla jego wrogów, ale dla samego istnienia Polski.

Calosc


USA i Izrael opuściły UNESCO

USA i Izrael oficjalnie przestały być członkami UNESCO o północy 1 stycznia. Proces wychodzenia tych krajów z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury rozpoczął się ponad rok temu, w związku ze stawianymi przez Waszyngton i Tel Awiw zarzutami o antyizraelskie stanowisko organizacji.

Calosc TUTAJ


Jak Heydrich ratował Żydów przed Holokaustem

Nazwisko Heydrich już na zawsze będzie się kojarzyło z fanatycznym nazizmem, ludobójstwem i Holokaustem. Nosił je Reinhard Heydrich, jeden z głównych organizatorów zagłady Żydów podczas II wojny światowej. W jego cieniu działał jednak młodszy brat Heinz, który święty nie był, również należał do SS, ale zaangażował się w ratowanie Żydów. Zapłacił za to najwyższą cenę…

Calosc TUTAJ


Jedną czwartą ofiar Holocaustu wymordowano w 100 dni

Zdecydowana większość ofiar najbardziej morderczej kampanii Holocaustu, Operacji Reinhard zginęła w ciągu trzech miesięcy 1942 roku – pisze na łamach czasopisma „Science Advances” Lewi Stone z Tel Aviv University. Wyniki jego badań wskazują na to, że intensywność dokonywanego w owym okresie przez Niemców ludobójstwa Żydów była znacznie większa niż do tej pory oceniano.

Wiecej TUTAJ


Polakiem nie trzeba się urodzić. Wystarczy tylko bardzo chcieć nim być

Wieczorem podpisał akt notarialny sprzedaży ziemi, a następnego dnia miała miejsce… dewaluacja marki niemieckiej, w której dokonał transakcji. Gdy nie zdołał w kancelarii adwokackiej anulować transakcji, dostał zawału serca i zmarł.

Calosc TUTAJ


 

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.