Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Żydowskie pamiętanie Janowa

W wieku osiemdziesięciu lat pisarz Grigorij Kanowicz napisał po rosyjsku „Kadisz dla mojego sztetla” – powieść o życiu i śmierci w litewsko-żydowskim mieście swojego dzieciństwa.

Calosc TUTAJ


Odpowiedź Gowina w sprawie konferencji historyków Holokaustu w Paryżu: to Francuzi mają problem, nie my

W piątek francuska minister szkolnictwa wyższego Frédérique Vidal wysłała do wicepremiera Gowina list. Domaga się w nim reakcji na zachowania środowisk polonijnych podczas konferencji naukowej w Paryżu. Gowin odpowiada, ale nie tak, jak Vidal się tego spodziewała.  
Calosc TUTAJ

Uroczystości w 75. rocznicę likwidacji bunkra „Krysia” z Żydami ukrywanymi przez rodzinę Wolskich

Po przez długi czas było schronienie, a także miejsce – co niezwykłe – pracy, warsztat historyka dla Emanuela Ringelbluma, jego rodziny i innych – mówił wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. W stolicy odbyły się w czwartek uroczystości w 75. rocznicę likwidacji bunkra „Krysia” z Żydami ukrywanymi przez rodzinę Wolskich.

Calosc TUTAJ

„Zaprasowanie wyroku” – odpowiedzialność sędziów okresu stalinowskiego

Po upadku komunizmu w Polsce nie udało się rozliczyć zbrodniarzy sądowych pełniących obowiązki sędziów. Tylko symboliczne rozliczenie czynów tego typu sprawiło, że w 2001 r. niemiecki Instytut Maxa Plancka Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Karnego uznał Polskę za jeden z krajów, który wobec funkcjonariuszy reżimu totalitarnego przyjął zasadę „względnej bezkarności”.

Calosc TUTAJ

Dr T. Łabuszewski: polski „Archipelag Gułag” to kilka tysięcy katowni, w których dorżnięto elitę
Dr Tomasz Łabuszewski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie zwrócił uwagę na skalę komunistycznego terroru w odradzającej się po II wojnie światowej Polsce.Kolejna cecha, jaką wymienił badacz, zadaje kłam pewnemu twierdzeniu obecnemu w przestrzeni publicznej o pochodzeniu pracowników resortu bezpieczeństwa.„Nie byli to Żydzi, tylko Polacy. 90 proc. funkcjonariuszy to obywatele pochodzenia polskiego.
Calosc TUTAJ

40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu

10 lutego irański reżim oficjalnie obchodził 40. rocznicę przechwycenia władzy. Fundamentaliści i islamistyczna partia ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego zaskoczyła społeczność międzynarodową i naród irański, kiedy w 1979 roku przechwyciła rewolucję. To uwieńczone powodzeniem przechwycenie władzy wstrząsnęło globalną polityką.

Calosc TUTAJ


Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach

W niedzielę, 27 stycznia 2019 ekstremistyczni muzułmanie dokonali zamachu bombowego na katolicką katedrę na Filipinach podczas trwania mszy. Zginęło co najmniej 20 ludzi, a 111 odniosło rany

Calosc TUTAJ


75 lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację w Birkenau tzw. obozu rodzinnego dla Żydów

75 lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację w Auschwitz II-Birkenau tzw. obozu rodzinnego dla Żydów deportowanych z getta w Terezinie w Protektoracie Czech i Moraw. W nocy z 8 na 9 marca 1944 r. zgładzili w komorach gazowych 3791 osób, w tym dzieci.

Calosc TUTAJMiejsce poprawności politycznej jest na śmietniku

Fakty są takie, że to Koran jest źródłem większości aktów terroryzmu na świecie.”

Nieuczciwość i tchórzostwo mediów głównego nurtu i świeckich w rozwiązywaniu tego arcyważnego problemu identyfikacji islamskiego terroryzmu jako właśnie islamskiego, przełożą się na klęskę wolnego świata. Dziś islamski terror ma się świetnie, i co szokujące – doniesienia o nim są wyciszane na różne sposoby.

Calosc TUTAJ


Dalej jest noc”. Dwóch na trzech Żydów szukających ratunku zginęło z rąk Polaków, lub przy ich współudziale.

  • „Zdecydowana większość próbujących się ratować Żydów – na podstawie przebadanych i zweryfikowanych przypadków – zginęła z rąk polskich bądź też została zabita przy współudziale Polaków” – piszą prof. Engelking i prof. Grabowski. To najbardziej przygnębiający wniosek końcowy.

Calosc TUTAJ


Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?

Calosc TUTAJ

 Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.