Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu


9 marca 2019 r.


wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.


w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały pewną liczbę celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zaatakowano ośrodek szkoleniowy Hamasu w południowej części strefy oraz struktury podziemnej infrastruktury na północy strefy. Był to odwet za wcześniejsze ataki terytorium Izraela.


palestyńskie media w Strefie Gazy poinformowały, że egipski wywiad wynegocjował porozumienie między Izraelem a Hamasem. Porozumienie przewiduje całkowite zaprzestanie demonstracji przygranicznych w Strefie Gazy, oraz zakończenie wypuszczania balonów i latawców terrorystycznych. W zamian Izrael naprawi linię energetyczną do Strefy Gazie, rozszerzy strefę połowów, oraz umożliwi realizację międzynarodowych projektów odbudowy strefy.


Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi i zapalającymi.


10 marca 2019 r.


w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały pewną liczbę celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zaatakowano ośrodek szkoleniowy Hamasu w północnej części strefy oraz dwie łodzie należące do Hamasu. Był to odwet za wcześniejsze ataki terytorium Izraela.


w nocy izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka na punkcie kontrolnym w Dolinie Jordanu. Podczas kontroli pojazdu, inny pojazd ominął zatrzymany samochód i szybko ruszył dalej, nie reagując na wezwania izraelskich żołnierzy do zatrzymania się. W tej sytuacji żołnierze otworzyli ogień, śmiertelnie raniąc kierowcę. Pojazd zatrzymał się, a dwóch jego pasażerów uciekło. W trakcie dochodzenia okazało się, że samochód był kradziony.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powierzył Mahommadowi Sztajjehowi misję utworzenia nowego rządu Autonomii Palestyńskiej. Szatijeh jest wysokim członkiem Komitetu Centralnego al-Fatah. Jest wykształconym w Wielkiej Brytanii ekonomistą (doktorat z ekonomii na University of Sussex), który pełnił funkcję ministra w palestyńskim rządzie i negocjatora w rozmowach pokojowych z Izraelem. Jako technokrata ostatnio kierował radą gospodarczą ds. badań i rozwoju. Poprzedni premier Hamdallah podał się do dymisji pod koniec stycznia b.r. Popierał on pojednanie między Fatahem a Hamasem, jednak obecnie przywództwo al-Fatah opowiada się za izolacją Hamasu. W tym kierunku idzie też wybór Szatijeha na premiera. Szatijeh zapowiedział natychmiastowe rozpoczęcie konsultacje z frakcjami należącymi do Organizacji Wyzwolenia Palestyny w sprawie utworzenia nowego rządu.


. rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum i rzecznik prasowy Islamskiego Dżihadu, Khader Habib, oświadczyli w Gazie, że ich organizacje odmawiają uznania nowego premiera rządu Autonomii Palestyńskiej.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.