Uncategorized

Niemądre wypowiedzi Kukiza można przypisać milionom Polaków

 

 

Jan Hartman

 

Niemądre wypowiedzi Kukiza można przypisać milionom Polaków
Intencja Pawła Kukiza była oczywista: wy, Żydzi, wypominacie nam mordowanie waszych, a sami też mordowaliście. Tymczasem żadne ubeckie zbrodnie nie rozgrzeszą Polaków z antysemityzmu.

Paweł Kukiz

Paweł Kukiz/Facebook

Od lat walczę o to, by nawiązywać rozmowę z antysemitami, zwłaszcza zaś z tymi, którzy są wewnętrznie głęboko przekonani, że antysemitami nie są i widać po nich, że zrobili pewien wysiłek, aby faktycznie przestać nimi być.

Takich ludzi jest w Polsce miliony. Wyzywanie od antysemitów niweczy te ich wysiłki i wpycha z powrotem w piekło rasizmu. W ostatnich dniach przydarza się to Pawłowi Kukizowi, który w swojej karierze miał okazję powiedzieć wiele okropnych rzeczy, a co gorsza, wprowadził do Sejmu kilku modelowych faszystów i jawnych antysemitów. Stać go było jednak na to, żeby przeprosić, a sposób, w jaki Paweł Kukiz wypowiada się w różnych sprawach, wprawdzie wciąż daleki jest od tego, co myśli i mówi liberalna opia publiczna, niemniej jednak ewoluuje w dobrą stronę. Dlatego chciałbym prosić tych wszystkich, którzy potępiają dziś w czambuł Pawła Kukiza za jego słynny już wpis na Twitterze („Dziś 66. rocznica zamordowania Augusta Fieldorfa »Nila«. Na karę śmierci skazany został przez »sąd« pod przew. Żydówki Marii Gurowskiej, córki Moryca i Frajdy z Eisenmanów. W składzie »sędziowskim« było jeszcze dwóch Żydów – Emil Merz i Gustaw Auscaler”), żeby spróbowali wykazać się nieco większą tolerancją.

Zanim to uzasadnię, pozwólcie, że na bardziej ogólnym poziomie skonfrontuję ze sobą dyskursy „średniopolski” i „średniożydowski”, czyli standardowe opinie przeciętnego Polaka i typowego polskiego Żyda.

Kukiz głosem milionów Polaków?

Calosc TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Komentarz Eryka Piaseckiego

    Nie zgadzam się z Hartmanem. Po pierwsze na poziomie faktów: nie jest prawdą, że „w kierownictwie UB było kilka osób pochodzenia żydowskiego, natomiast pośród szeregowych funkcjonariuszy było ich bardzo wielu”. Było akurat odwrotnie, nieprzyjazny Żydom historyk Krzysztof Szwagrzyk policzył Żydów w kierownictwie UB i wyszło mu, ze w najwyższym kierownictwie było ich (nas?) 37%, natomiast „w terenie” (w wojewódzkich i powiatowych ) UB – poniżej 10%, a wśród szeregowych funkcjonariuszy – pojedyncze osoby. Po drugie na poziomie opinii: że grzechy Polaków i Żydów są symetryczne, więc i ich obecne zachowanie powinno być symetryczne. Opinii (w odróżnieniu od faktów) udowodnić się nie da, ale można je uzasadniać. Moje argumenty są takie: 1. Antysemityzm w Polsce był powszechny i trwał od wielu wieków, „antypolonizm” Żydów w aparacie bezpieczeństwa – jeśli w ogóle można o tym mówić (o czym dalej) – trwał od 1945 do 1956, potem Żydów z UB szybko się pozbyto (albo sami odeszli). 2. Antysemici, z definicji, walczyli z Żydami, Żydzi w UB walczyli z rzeczywistymi lub urojonymi wrogami systemu komunistycznego, którymi nierzadko byli sami Żydzi. W dodatku to nie oni byli odpowiedzialni za większość ubeckich zbrodni, byli nimi radzieccy „doradcy” i polscy funkcjonariusze UB. Sam znam Żydów, których rodzice byli więzieni i torturowani przez ubeków, w tym przez Żydów. Niektórzy zostali zamordowani. 3. To właśnie dowodzi, ze ci ubecy działali nie jako Żydzi, a jako komuniści, natomiast polscy antysemici zazwyczaj uważali się (i nadal uważają) za polskich patriotów, a swój antysemityzm motywują właśnie patriotyzmem. 4. W ocenie czynu motywy są istotne. Inaczej oceniamy morderstwo z chęci zysku, morderstwo w afekcie, czy zabójstwo w obronie własnej. Morderstwa popełniane przez Żydów w UB miały podłoże polityczne, morderstwa polskich antysemitów – miały podłoże ksenofobiczne i/lub rabunkowe. Oba są, oczywiście, godne potępienia, ale o ile te drugie wynikały z postawy większości Polaków, to te pierwsze nie reprezentowały postawy ani poglądów większości Żydów. 5. Dlatego właśnie Polacy powinni czuć (jak to nazywa Hartman) „odpowiedzialność społeczną”, a nie Żydzi. Przy tym ta odpowiedzialność powinna dotyczyć głównie teraźniejszości i przyszłości.

  2. Moja Mama mowila :” wszystko da sie wytlumaczyc , nie wszystko da sie zrozumiec „.Usciski
    Gabrys

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.