Ciekawe artykuly

ŻIH publikuje jedyne znane zdjęcia z warszawskiego getta zrobione Żydom przez Żydów

.Zdjęcia z wystawy 'Światło negatywu’ w ŻIH. Wczesna jesień 1941 r. Mieszkańcy getta wykopują kartofle na terenie boiska 'Skry’, które sąsiadowało od południa z Cmentarzem Żydowskim przy ul. Okopowej. Niedługo po wykopkach teren ten wyłączono z getta. Kilka miesięcy…(JEWISH HISTORICAL INSTITUTE)

Tomasz Urzykowski
Żydowski Instytut Historyczny po raz pierwszy pokazuje publicznie wszystkie fotografie zachowane w Archiwum Ringelbluma. Są to jedyne znane zdjęcia z warszawskiego getta zrobione Żydom przez Żydów. Autorzy wystawy „Światło negatywu” odczytali je na nowo.
– To była wyjątkowa okazja, żeby spojrzeć na fotografie z Archiwum Ringelbluma naprawdę na nowo.Starałam się do każdego zdjęcia podejść z osobna. Nie tylko sugerować się tym, jak jest opisane i co na nim widzę na pierwszy rzut oka, ale spojrzeć bliżej, głębiej, popatrzeć w oczy ludziom, którzy na nim są, rozpoznać różne miejsca w Warszawie i zastanowić się nad sensem obrazu, odnaleźć nić łączącą fotografa z fotografowanymi – powiedziała na wernisażu wystawy Anna Duńczyk-Szulc, wicedyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego i współkuratorka ekspozycji „Światło negatywu”, czynnej od piątku w gmachu ŻIH.

Archiwum Ringelbluma to potoczna nazwa Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego – największego i najcenniejszego zbioru dokumentów dotyczących Holocaustu (od 1999 r. figuruje na liście UNESCO „Pamięć Świata”). Gromadziła je działająca w getcie tajna grupa Oneg Szabat, którą kierował historyk Emanuel Ringelblum. Archiwum przetrwało wojnę w piwnicy domu przy ul. Nowolipki 68. Dziś przechowywane jest w ŻIH. Składa się z ok. 30 tys. kart, m.in.: pism, obwieszczeń, plakatów, gazet, odręcznych zapisków, pamiętników, rysunków i innych świadectw życia w getcie. Wśród nich jest tylko 76 fotografii. Zachowały się bez żadnych opisów i wyjaśnień. Tytuły nadano im w 1946 r.

Bez dystansu, z intymnością

Calosc TUTAJ

Przyslala Rimma Kaul

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: